Budapešť 20. novembra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Rafiq Maqbool)
Maďarský premiér Viktor Orbán v stredu zvolal Radu obrany krajiny v súvislosti s nedávnou aktualizáciou ruskej jadrovej doktríny po tom, ako niektoré západné štáty povolili Ukrajine používať rakety dlhého doletu na údery na ruské územie
“Premiér Viktor Orbán v stredu ráno zvolal zasadnutie rady pre obranu kvôli najnovšiemu vývoju situácie na Ukrajine,” uviedol v … [konfliktu] a zvýšeného rizika eskalácie konfliktu,” uviedol Orbánov hovorca Bertalan Havasi, ktorého citovala tlačová agentúra MTI. Členovia maďarskej rady pre obranu “prehodnocujú vojenskú situáciu po tom, ako Washington dal povolenie na použitie západných zbraní proti vzdialeným ruským územiam” a “posudzujú rozhodnutie Ruska rozšíriť zoznam vojenských hrozieb, ktoré Moskva považuje za prípustné neutralizovať použitím jadrových zbraní,” povedal hovorca.
Ruský prezident Vladimir Putin v utorok podpísal nariadenie, ktorým sa aktualizuje ruská jadrová doktrína. Rozšírený zoznam dôvodov na použitie jadrových zbraní Ruskom zahŕňa odvetu za použitie jadrových alebo iných zbraní hromadného ničenia proti Rusku alebo jeho spojencom; agresiu proti Rusku alebo Bielorusku s použitím konvenčných zbraní, ktorá predstavuje kritickú hrozbu pre ich suverenitu; dôveryhodné informácie, že boli vypustené balistické rakety s cieľom zaútočiť na Rusko alebo jeho spojencov; použitie zbraní hromadného ničenia proti ruským zariadeniam a vojenskému personálu nachádzajúcemu sa mimo územia Ruska.
V nedeľu denník New York Times s odvolaním sa na nemenovaných predstaviteľov americkej administratívy uviedol, že Biden po prvýkrát povolil Ukrajine použiť americké rakety dlhého doletu na úder na ruské územie. Podľa týchto zdrojov sa prvé údery hlboko na ruské územie s najväčšou pravdepodobnosťou uskutočnia raketami ATACMS. Európske médiá informovali, že Francúzsko a Spojené kráľovstvo tiež povolili Ukrajine použiť svoje zbrane dlhého doletu na útok na ruské územie, ale neskôr túto informáciu zo svojho článku odstránili. Šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell tvrdil, že toto povolenie sa týka úderov v okruhu 300 kilometrov (186 míľ) vo vnútri Ruska.
Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov uviedol, že povolenie na úder v hĺbke Ruska, ak by bolo prijaté a oznámené kyjevskému režimu, by znamenalo nové kolo napätia. Peskov tiež pripomenul, že ruský prezident Vladimir Putin jasne sformuloval postoj Moskvy k rozhodnutiam zasiahnuť ruské územie zbraňami dlhého doletu.
Prečítajte si tiež:
- Andrej Danko: Verím, že rokovania Trumpa s Putinom rýchlo ukončia vojnu na Ukrajine
- Ako sa USA s raketami posúvali čoraz bližšie k ruským hraniciam