Budapešť 19. novembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Jaroslav Novák,TASR/AP-Axel Schmidt)
Maďarský premiér Viktor Orbán vyhlásil, že odporcovia očkovania si musia vybrať, či sa nechajú naočkovať proti koronavírusu, alebo zomrú. Uviedol to v éteri rozhlasovej stanice Kossuth
„Nakoniec sa budú musieť nechať očkovať všetci; aj antivaxeri si uvedomia, že sa buď nechajú naočkovať, alebo zomrú. Preto vyzývam všetkých, aby využili túto príležitosť (nechať sa naočkovať; pozn. red.),“ povedal premiér v rozhlasovej stanici Kossuth. Jeho slová citoval úrad vlády.
Orbán poznamenal, že Maďarsko je podľa virológov “až po uši” vo štvrtej vlne covidu-19. „To najťažšie nás ešte len čaká,“ zdôraznil maďarský premiér.
Podľa neho občania, ktorí nie sú očkovaní, predstavujú nebezpečenstvo nielen pre seba, ale aj pre ostatných. Ak by sa nechali očkovať všetci, štvrtá vlna covidu-19 by v Maďarsku nebola, alebo “by bola podobná skôr na malú”, upozornil Orbán.
„Tretie očkovanie je oprávnené. Nemôžem povedať nič viac okrem toho, že som dostal tretiu dávku po druhom očkovaní. Zatiaľ som sa vírusom nenakazil, ale ak by som sa aj nakazil, dúfam, že ma to neskolí,“ poznamenal premiér.
Hovorca maďarskej vlády Gergely Gulyás v predvečer uviedol, že úrady od 20. novembra zavádzajú povinné nosenie rúšok v uzavretých priestoroch v súvislosti s rastúcim počtom prípadov nákazy koronavírusom. V posledných týždňoch sa v Maďarsku zvýšil počet prípadov covidu-19. Podľa WHO bolo v krajine zistených viac ako 987 000 prípadov a viac ako 32 600 ľudí zomrelo.
Zhoršovanie situácie v Európe napriek vysokej preočkovanosti
Koronavírusová situácia sa v Európe zhoršuje. V reakcii na to vyhlásil rakúsky kancelár Alexander Schallenberg v krajine zavedenie povinného očkovania proti koronavírusu od 1. februára 2022 a tiež zavedenie národného lockdownu od pondelka maximálne na 20 dní. Od 15. novembra v Rakúsku platí lockdown pre nezaočkované osoby.
Situácia v Rakúsku sa zhoršila napriek vysokej preočkovanosti populácie. Táto je asi o 20 % vyššia ako na Slovensku. Politici napriek tomu, že očkovanie neprinieslo očakávané výsledky a nezabezpečilo ochranu populácie aj naďalej tlačia na očkovanie. Nikto sa nezaoberá inými spôsobmi, ktoré by zabezpečili pomalší šírenie vírusu.
Čo sa týka situácie v Nemecku, ani tamojší minister zdravotníctva Jens Spahn nevylúčil možnosť zavedenia národného lockdownu. V posledných týždňoch je výskyt ochorenia covid-19 v Nemecku najvyšší za celý čas pandémie. Za posledných 24 hodín v krajine pribudlo 50-tisíc prípadov, ale úmrtnosť zatiaľ nedosahuje predchádzajúce vrcholy.
„Situácia je stále vážna, vážnejšia ako minulý týždeň, trend sa nezlomil. Počas posledných štyroch týždňov chorobnosť (zaznamenávaná denne) päťkrát stúpla a dosiahla rekord. Následne pozorujeme vysokú zaplnenosť jednotiek intenzívnej starostlivosti a úmrtnosť,“ uviedol.
Nemecko má pritom 67 % zaočkovanosť. Slovenská zaočkovanosť sa pohybuje okolo 45 %. Dá sa preto očakávať, že ak dosiahneme podobnú zaočkovanosť ako Nemecko alebo Rakúsku, problém s covidom nebude vyriešený ale budeme riešiť obdobné problémy ako dnes riešia tieto štáty.