Budapešť 10. apríla 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-MTI/Zoltan Mathe)
V Maďarsku sa po parlamentných voľbách nekonalo žiadne politické zemetrasenie. Napriek očakávaniu ľavicových a liberálnych opozičných strán, národnej strany Hnutie za lepšie Maďarsko (Jobbik), bruselským byrokratom i európskym politikom presadzujúcim povinné kvóty pre nelegálnych migrantov a mimovládnym organizáciám pôsobiacim pod taktovkou Georgea Sorosa. Naopak, vládna strana Fidesz v koalícii s kresťanskými demokratmi (KDNP) dokázala nielen zmobilizovať voličov (o čom svedčí rekordná účasť vo voľbách na úrovni 69,5%), ale dokonca získať ústavnú dvojtretinovú väčšinu.
Získanie 134 poslaneckých kresiel zo 199 v maďarskom parlamente (48,49%) označil Orbán za presvedčivé víťazstvo a možnosť chrániť Maďarsko pred prílevom nelegálnych migrantov, najmä z islamských krajín, pred zánikom tradičnej maďarskej kultúry – už tisíc rokov spojenú s kresťanstvom, a pred extrémistickými islamskými teroristami, ktorí sa dostali na územie Európskej únie vo veľkom počte vďaka politike „otvorených hraníc pred nelegálnymi migrantmi“ zo strany nemeckej kancelárky Angely Merkelovej.
Mnohí liberálni politici, politológovia a komentátori pripisujú jasné víťazstvo Fideszu populizmu, manipulácii s voličmi a údajne neoprávnenej štvavej kampani proti Sorosovi. Lenže pravda je inde. Viktor Orbán ako máloktorý politik v EU si včas uvedomil riziká, ktoré nesie so sebou príliv miliónov nelegálnych migrantov zo Stredného východu a z Afriky, z ktorých prevažná väčšina neutekala pred vojnou, ale hľadala „lepší život“ v západnej Európe. A práve priama i skrytá podpora tejto nelegálnej migrácie – ktorá by prepísala nielen národnostné zloženia národných štátov v EU, ale ohrozila by aj kresťanské tradície v Európe – zo strany Georgea Sorosa a jeho mimovládok vyvolali odpor a rozhorčenie zo strany vládnych politikov na čele s Viktorom Orbánom.
Maďarský predseda vlády v záujme svojej vlasti i EU postavil na južných hraniciach plot, ktorým zabránil ďalšiemu prílevu nelegálnych migrantov, v radoch ktorých sa skrývali navyše aj desiatky až stovky vycvičených teroristov obávaného Islamského štátu. Následná vlna teroristických útokov, v ktorých kľúčovú rolu hrali práve teroristi, ktorí na územie EU prišli spolu s utečencami, len potvrdili oprávnené obavy Viktora Orbána. A nielen jeho. Podobne si uvedomili nebezpečenstvo aj obyvatelia Maďarska, ktorí v osobe premiéra videli ochrancu Maďarska i celej EU.
Viaceré prieskumy verejnej mienky za posledné roky odobrili politiku vládneho Fideszu i Orbána. Jeho kritická pozícia voči Bruselu i Merkelovej, odmietnutie bezbrehého povinného prijímania nelegálnych migrantov na území Maďarska a kritika sorosových mimovládnych organizácií, ktoré sa v spolupráci so socialisticko-liberálnymi stranami a meinstremovými médiami snažili pretlačiť politiky „otvorených hraníc“, dostala výraznú legitimitu v aktuálnych parlamentných voľbách. Kým koalícia Fidesz – KDNP získala 48,49% hlasov, tak Jobbik len 19,49%, socialistický blok Maďarskej socialistickej strany a strany Dialóg (MSZP – Párbeszéd) 12,35%, liberálna strana Politika môže byť iná (LMP) 6,93% a ľavicovo-liberálna strana Demokratická koalícia (DK) 5,62%.
„Maďarsko je krajinou odvážnych ľudí, ktorí v nedeľňajších voľbách ozrejmili, že veci sa takto ďalej nedajú robiť, teda chcú úprimnú a jasnú reč, chcú pomenovať to, čo trápi tento kontinent. My nestojíme voči Európe ani Európskej únii, ale chceme Európu, chceme Európsku úniu. Chceme úspešnú a silnú Európsku úniu, ale k tomu najprv musíme úprimne vypovedať všetko, čo nás trápi. Maďari v tomto majú veľkú silu, zrejme aj náš jazyk v tom pomáha, a aj naša politická tradícia je postavená na tom, že ten je správny politik, kto má odvahu hovoriť to, čo si už každý myslí… V prvom rade chceme, aby Maďarsko zostalo maďarským štátom. Máme jednu kultúru – bez ohľadu na to, kto má aký vzťah s Dobrým Bohom – čo nazývame kresťanskou kultúrou, ktorá vyrástla z tradície jedného tisícročného kresťanského štátu. V tomto žijeme svoje životy, toto je náš svet, naša kultúra, náš spôsob života, naša životná filozofia, tieto chceme ochrániť a nechceme, aby tieto niekto zmenil alebo z vonka nám prikázali, aby sme ich zmenili,“ vyhlásil po voľbách pre Echo TV Viktor Orbán, podľa ktorého výsledkom jeho politiky je okrem iného aj nízka úroveň nezamestnanosti a možnosť pomôcť rodinám aj dôchodcom.
Mimochodom, medzi prvými mu k jasnému víťazstvu gratulovala nemecká kancelárka Merkelová. Medzi gratulantmi nechýbal ani izraelský premiér Benjamin Netanjahu, predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker, chorvátsky premiér Andrej Plenkovic, rakúsky kancelár Sebastian Kurz či český predseda vlády Andrej Babiš. Víťažstvo Fideszu privítali mnohí eurorealisti, ako napríklad šéfka francúzskeho Národného frontu Marine Le Penová, spolupredseda nemeckej AfD Jorg Meuthen alebo líder holandskej Strany slobody Geert Wilders.
Tomáš Szmrecsányi