Bratislava 3. júna 2024 (HSP/ The European Conservative / Foto: TASR/AP-Geert Vanden Wijngaert)
Maďarský premiér Viktor Orbán sa domnieva, že jeho kolegyne, Giorgia Meloniová a Marine Le Penová, by mali spojiť svoje sily a vytvoriť pravicový blok, ktorý by sa stal druhým najsilnejším zoskupením v Európskom parlamente. Správu prináša The European Conservative
„Budúcnosť suverenistického tábora v Európe, ako aj pravice vo všeobecnosti, je teraz v rukách dvoch žien. Všetko bude závisieť od schopnosti spolupráce Marine Le Penovej vo Francúzsku a Giorgie Meloniovej v Taliansku. Ak sa im podarí spolupracovať v rámci jednej skupiny alebo koalície, budú pre Európu veľkou silou,“ povedal maďarský premiér v rozhovore pre francúzsky týždenník Le Point.
ID a ECR
Marine Le Penová, bývalá prezidentská kandidátka národno-konzervatívneho Národného združenia (RN) a súčasná líderka parlamentnej skupiny svojej strany vo francúzskom Národnom zhromaždení, nedávno navrhla Giorgii Meloniovej spojenie dvoch pravicových skupín v EP: strany Identita a demokracia – ID a strany Európski konzervatívci a reformisti (ECR). Národné združenie Le Penovej má najväčšie zastúpenie v skupine ID, zatiaľ čo Meloniová je de facto líderkou ECR.
„Toto je chvíľa na to zjednotiť sa. Bolo by to skutočne užitočné. Ak sa nám to podarí, staneme sa druhou frakciou Európskeho parlamentu. Myslím si, že takúto príležitosť by sme si nemali nechať ujsť,“ povedala Le Penová.
Jej výzva nasledovala po tom, čo zo skupiny ID bola vylúčená nemecká strana Alternatíva pre Nemecko (AfD).Hlavný kandidát AfD do európskych volieb Maximilian Krah sa vyjadril, že relativizuje vojnové zločiny spáchané vojakmi SS. Vyradenie tejto strany otvára možnosť užších vzťahov medzi oboma pravicovými skupinami, keďže členovia ECR – považovaní za konzervatívnejších než ID – by odmietli spolupracovať s AfD. Stranu AfD nemecký súd nedávno označil za „podozrivú extrémistickú organizáciu“.
Zbavili sa AfD
„Hlavnou prekážkou spolupráce medzi ECR a skupinou ID Marine Le Penovej bola doteraz prítomnosť nemeckých extrémistov z AfD v tejto frakcii. To však už nie je relevantné, keďže boli vylúčení. Dúfam, že Giorgia Meloniová a Marine Le Penová nájdu spôsob, ako rokovať hneď po voľbách,“ povedal Viktor Orbán , pričom mal na mysli voľby do Európskeho parlamentu, ktoré sa uskutočnia tento týždeň.
Premiér verí, že „príťažlivosť ich spolupráce bude veľmi silná. Mohlo by to stačiť na pretvorenie zostavy európskej pravice, alebo dokonca na vytlačenie Európskej ľudovej strany“, najsilnejšieho zoskupenia v EP, ‚ktorého vedenie úplne prevzali Nemci‘.
Súčasné prieskumy verejnej mienky naznačujú, že stredopravá a liberálna Európska ľudová strana (EPP), ktorú Orbánova konzervatívna strana Fidesz opustila v roku 2021 v dôsledku posunu EPP doľava, zostane najväčšou skupinou v EP.
Spoločný počet kresiel ECR a ID by nestačil na to, aby sa nová pravicová „superskupina“ preškrtala na druhé miesto. Teda pokiaľ sa Fidesz, ktorý je v súčasnosti bez parlamentného zoskupenia, nepridá k ECR a nepridá ďalších 10 – 12 poslancov. Viktor Orbán povedal, že vstup Fideszu do ECR je „stále na stole“.
„Chceme vstúpiť do ECR, ale tiež jasne vedieť, aké budú jeho vzťahy s Národným združením(RN) na jednej strane a s EPP na strane druhej. Potrebujeme, aby pravica reflektovala a zozbierala názory pravicových voličov. Nechceme, aby EPP naďalej zbierala pravicové hlasy len preto, aby ich oklamala a spolupracovala s ľavicou,“ povedal Orbán.
Giorgia Meloniová nevylúčila, že ponuku prijme, ale aj EPP sa jej prihovárala, aby sa namiesto ECR nej pridala k nim. „Mojím hlavným cieľom je vytvoriť alternatívnu väčšinu k tej, ktorá vládla v posledných rokoch. Stredopravú väčšinu. Inými slovami väčšinu, ktorá pošle ľavicu v Európe do opozície,“ povedala.
Ukrajina
To, čo jasne odlišuje ECR a ID, je téma Ukrajiny. Zatiaľ čo členské strany ECR sú viac orientované atlanticky a plne podporujú poskytovanie zbraní Ukrajine v jej boji proti Rusku, politické sily v ID uprednostňujú mierové rozhovory a diplomatické riešenie.
„Okrem počtu kresiel, ktoré získa tá či oná strana, podľa môjho názoru bude najdôležitejší počet poslancov Európskeho parlamentu, ktorí budú ochotní pokračovať vo vojne na Ukrajine, a počet tých, ktorí budú za jej ukončenie. Hoci dúfam, že zvíťazia poslanci za mier, dúfam aj v to, že bude viac suverenistických poslancov, ktorí podporujú Európu národov,“ vyjadril sa Orbán.
„O desať rokov sa tieto voľby budú pravdepodobne považovať za tie, ktoré rozhodli o mieri alebo vojne v Európe,“ vyhlásil.
Prečítajte si tiež :