“Je absurdné, že po 15 rokoch Slovenska v Európskej únii nie sme schopní prihlásiť sa k hodnotám, na ktorých EÚ stojí,” uviedol predseda strany SaS Richard Sulík. Zdôraznil, že SaS bola od začiatku za prijatie tohto dokumentu. Mieni, že schválenie takéhoto kroku koaličnými poslancami spolu s poslancami ĽSNS dokazuje, že neberú násilie na ženách “dostatočne vážne”.
Slovensko je podľa liberálov jedna z mála krajín, ktoré ešte neratifikovali Istanbulský dohovor. Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová po dnešnom hlasovaní v parlamente emotívne uviedla:
“Veľká hanba toto. Lacný populizmus, zbytočná hystéria a totálna demagógia. ID nijako nedefinuje manželstvo, ani žiadny vzťah homosexuálne orientovaných párov, ktoré nijakým spôsobom nepropaguje, a preto nemôže nijakým spôsobom ohroziť našu Ústavu, ani vaše tradičné manželstvá a tradičné rodiny. ID rieši len opatrenia na elimináciu násilia páchaného na ženách. Toto odkazujú neandrtálcom na Slovensko odborníci na medzinárodné a ústavné právo z Benátskej komisie. Ja som práve v pléne EP podporila uznesenie, ktorým Európsky parlament vyzýva krajiny, aby čo najskôr ratifikovali Istanbulský dohovor. A urobím všetko pre to, aby táto doba tmárstva na Slovensku čoskoro skončila.”
NR SR nesúhlasí s tým, aby SR bola prostredníctvom rozhodnutí a opatrení EÚ viazaná Istanbulským dohovorom. Nesúhlasí tiež s tým, aby EÚ pristúpila k tomuto dohovoru bez akýchkoľvek obmedzení.
Nicholsonová ako aj celá SaS či iní progresívci veľmi dobre vedia, že odporcovia tohto dohovoru nie sú za násilie voči ženám.
Ako už viacerí upozornili, hlavným problémom dokumentu je jeho ideologizácia – definuje v ňom pojem gender-rod, ktorý už nemá byť synonymom pohlavia človeka ale čisto kultúrnou záležitosťou, od ktorej má byť biologické pohlavie rozlíšené. Takto teda máme prijať tézu, že ženou môže byť aj biologický muž, keď sa tak rozhodne.
Ďalším problémom je, že prirodzenú inklináciu žien k “ženským roliam” a mužov k mužským roliam nazývajú stereotypizáciou:
“„Zmluvné strany prijmú potrebné opatrenia na účel podpory zmien v spoločenských a kultúrnych modeloch správania sa žien a mužov s cieľom odstrániť predsudky, zvyky, tradície a všetky ostatné zvyklosti, ktoré sú založené na myšlienke podradenosti žien alebo na stereotypných roliach žien a mužov.“, píše sa v dokumente (Čl. 12 ods. 1).
Teda to, čo sme ako spoločnosť chápali dosiaľ ako prirodzené (materstvo, ženskosť, otcovstvo, mužnosť), nám chcú ideológovia dokumentu zobraziť ako niečo, čo nám bolo spoločnosťou vnútené čím nám nepriamo naznačujú, že to môžeme aj odmietať a búriť sa proti tomu, či vytvárať z toho karikatúry (ako napríklad hnutie LGBTI).
Nemenej zásadným problémom v dokumente je vzdelávanie – teda indoktrinácia detí, ktorých rodičia dosiaľ môžu chrániť pred takouto ideologizáciou. Dokument však pretláča vyučovanie rodového feminizmu na školách. V článku 14 sa totiž malo Slovensko zaviazať, že začlení do škôl aj študijné materiály o “nestereotypných rodových roliach”.
A tiež riziko pre cirkvi. Tá pre svoj postoj obrany prirodzeného zákona mohla byť časom opäť prenasledovaná.
V marci tohto roka prijal parlament uznesenie, ktorým sa SR nehodlá stať zmluvnou stranou Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu (Istanbulský dohovor). Podľa poslancov je teda potrebné zabezpečiť, aby sa Slovensko nestalo viazané týmto dohovorom ani prostredníctvom rozhodnutí a opatrení EÚ.