Bratislava 23. marca 2019 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
Lajčákové ministerstvo zahraničných vecí už pôsobí ako rezort opozičných strán SaS a OĽaNO. Obe segmenty sa zhodujú na tom, že Slovensko by malo uzatvoriť bilaterálnu dohodu s USA, kde sa podľa strany SNS pripravujú podmienky na vstup amerických vojakov na naše územie. Opozičný poslanec Martin Klus dokonca otvorene hovorí, že opozícia by bola aj za vybudovanie muničných skladov, čo sú v podstate vojenské zariadenia USA na Slovensku
Poslanec Národnej rady a podpredseda SNS Jaroslav Paška upozorňuje na to, že medializovaná plánovaná investícia USA do obnovy slovenských letísk zahŕňa vybudovanie desiatok muničných skladov na západnom Slovensku.
“Prijatie amerických peňazí na rekonštrukciu vojenských letísk je podmienené vybudovaním 30 muničných skladov na Záhorí,” objasnil Paška vo štvrtok pre RTVS.
Lajčákovo ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí však túto informáciu poprelo.
Napriek tomu sa našiel človek, ktorý tvrdí, že on aj opozícia by s tým nemala problém. Poslanec strany SaS , Martin Klus sa zúčastnil diskusie s Jaroslavom Paškom v televízii TA3, kde sa zhovárali na tému bilaterálnej zmluvy medzi Slovenskom a Spojenými štátmi americkými.
Jaroslav Paška (SNS) ozrejmil, že muničný sklad USA je podľa terminológie NATO, vojenskou základňou.
Moderátor relácie Peter Bielik sa teda opýtal poslanca Klusa, či by mu, ako aj opozícii, prekážali spomínané muničné sklady USA na Slovensku.
“Samozrejme, že by nám neprekážali. Muničný sklad spojeneckej armády je zároveň muničným skladom Slovenskej republiky, takže takáto pomoc nám môže byť iba nápomocná,” povedal poslanec strany SaS, Klus.
Tu môžeme pekne vidieť, aké nebezpečenstvo pre Slovensko predstavujú štandardné opozičné strany , ak by sa chopili moci. Napriek tomu, že verejná mienka na Slovensku jasne hovorí, že žiadnych cudzích vojakov , ani vojenské základne USA na Slovensku nechceme, opozícia by bez mihnutia oka urobila presný opak a vazalsky by sa poklonkovala Spojeným štátom americkým.
Klus taktiež naznačil, že vyhlásenia a kroky SNS k téme bilaterálnej dohody s USA vyzerajú akoby boli riadené priamo z Moskvy. SNS a Andrej Danko sú podľa Klusa “hlasnými trúbami Kremľa” a najnovšie už aj “vykonávateľmi” jeho politiky.
Klus dokonca uviedol, že líder SNS Danko si bol po inštrukcie v tejto veci priamo v Rusku v období, keď parlament prvý raz rokoval o kandidátoch na sudcov Ústavného súdu. Klus podotkol, že predtým SNS s rokovaním s Američanmi nemala problém.
Hlavné správy v piatok požiadali o reakciu na Klusove slová stranu SNS. Prípadnú odpoveď doplníme.
Ďalšie Klusove výroky si môžete vypočuť v tomto videu v čase od 58:30
Samuel Gdovin