Bratislava 4. júla 2021 (HSP/Foto:Facebook)
Ministrovi financií Igorovi Matovičovi tento týždeň Úrad na ochranu verejných činiteľov predĺžil ochranku o ďalší mesiac. Matovič patril v minulosti ku najhlasnejším kritikom expremiéra Roberta Fica v spojitosti s jeho štátnou osobnou ochranou.
Igorovi Matovičovi to na sociálnej sieti pripomenul poslanec parlamentu Matúš Šutak Eštok (Hlas-SD). Zverejnil niekdajší Matovičov status na Facebooku, kde líder OĽaNO napísal, že pri predĺžení ochranky Fica išlo o “bezbrehý a míňanie státisícov eur”. Matovič navyše poďakoval ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi, že o ochranke Fica rozhodol. Mikulec v minulosti zrušil ochranku aj bývalému prezidentovi Policajného zboru Milanovi Lučanskému.
Šutaj Eštok vysvetľuje, že pred rokom sa Igor Matovič ako premiér vytešoval, že Robert Fico prišiel o ochranku, a ďakoval ministrovi Romanovi Mikulcovi. “Včera ten istý minister predĺžil ochranku Matovičovi ako bývalému premiérovi o ďalší mesiac. Už na ňu síce nemá nárok, ale vraj kvôli “bezpečnostným rizikám”.”
Ide podľa neho o “Matovičov dvojitý meter v priamom prenose”. “Keď ide o niekoho iného, je to “zbytočné mrhanie státisícov a bezbrehý papalášizmus. Keď ide oňho v takej istej situácii, sú to “bezpečnostné riziká”. Odporné. Na druhej strane, úplne rozumiem tomu, prečo sa Matovič bojí vyjsť na ulicu. Možno by si nejakí ľudia po roku jeho frašky nechceli nechať svoj názor naňho iba pre seba.”
Bývalá poslankyňa parlamentu Anna Belousovová tvrdí, že z histórie vieme, koho museli zbrojnoši neprestajne ochraňovať pred “láskou” a “vďakou” pospolitého ľudu. “Boli to tyrani. Tí boli hrdinami, len vtedy, keď boli obklopení vernými, alebo vojskom.”
Je podľa nej prinajmenej nezvyklé, aby bol člen vlády v demokratickom štáte neustále strážený ako národný poklad. “Pred kým ho chránia? Slovensko nie je vo vojne, nie sú tu teroristi. Tak čoho sa tak boji Matovič? Prejavov lásky a vďaky tých ľudí, ktorým on a jeho spolupáchatelia urobili za rok svojho bačovania zo života peklo? A čo budú robiť po skončení vlády? Chodiť kanálmi, alebo už majú pripravené “záchranné člny” v podobe sídel v zahraničí?”
“Tam sa presťahujú aj so svojimi drahými hodinkami, cennými papiermi a všetkým, čo “zarobili” na biede a životoch vlastného národa? Svet je malý. Všade si ich nakoniec spravodlivosť nájde,” uviedla Belousovová s tým, že by tak nechcela žiť. “Ja som rada, že aj po rokoch v politike žijem ako normálny človek a môžem sa voľne pohybovať medzi ľuďmi. Môžem sa každému pozrieť do očí. Ochranku som nikdy nepotrebovala. A stretnutia s ľuďmi sú pre mňa príjemné aj teraz.