Bratislava 21. januára 2022 (HSP/Foto:Michaela Kolimárová)
V Bratislave uviedli do života knihu novinára, publicistu a literáta Ľudovíta Števka s názvom príznačným pre dobu, v ktorej žijeme. „Byť kajúcnikom sa oplatí“. Autor knihy, Ľudovít Števko, píše otvorene o veciach, pred ktorými si mnohí zakrývame oči. Kniha nie je o vine či nevine obvinených a zatknutých ľudí, žijúcich v podmienkach mnohomesačnej kolúznej či preventívnej väzby. Autor sa zamýšľa skôr nad postupmi vyšetrovateľov a prokurátorov, ktorí využívajú aj zneužívajú svojich svedkov, tzv. kajúcnikov, na dosiahnutie pochybných, často politických cieľov.
Zvuk: Števko
Kajúcnik sa posledný rok stal v našom mediálnom priestore jedným z najčastejšie skloňovaných pojmov. Avšak nie v náboženskom význame, ale v právnickej hantírke ako pomenovanie spolupracujúceho páchateľa. V náboženskom význame sa kajúcnik kajá, „sype si popol na hlavu“ a ľutuje svoje hriechy, pričom neudáva iných, o ktorých vie, že podobne zhrešili.
V právnickom význame slova je kajúcnik v podstate udavač, ktorý za udávanie, niekedy aj vymyslené, získava za činy, ktoré sám spáchal, poľahčujúce okolnosti v podobe zníženia svojho trestu, prípadne aj beztrestnosti.
V súčasnej dobe sa takéto „kajanie sa“ v našom štáte za tejto vlády stalo viac, ako len legalizovanou „obchodnou dohodou“. Dozvedáme sa z knihy „Byť kajúcnikom sa oplatí“, ktorej vydavateľom je Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov. Roman Michelko na uvedení knihy do života okrem iného povedal, že aj samotní pracovníci Ústavu pamäti národa, ktorí si všeličo prečítali v historických kronikách, sa nestačia čudovať, čoho sme sa dožili.
Zvuk: Michelko
Doteraz nikto nespochybnil verifikované informácie Slovenskej informačnej služby, odhaľujúce závažnú trestnú činnosť orgánov činných v trestnom konaní, že dochádzalo k nezákonnostiam, k manipuláciám vyšetrovateľov, prokurátorov i sudcov v systéme narafičených svedkov, ktorých výpovede postihujú bez overených dôkazov desiatky obvinených v známych medializovaných kauzách Božie mlyny, Očistec, Judáš a Mýtnik“ – píše sa v knihe.
O tom, že „právna doktrína otráveného stromu hovorí, že z otráveného stromu, teda nezákonnosti, nemôže byť zdravé ovocie, teda spravodlivý výsledok,“ je presvedčený aj krstný otec knihy, Robert Fico. On ju už prečítal a tvrdí, že táto kniha je „taká jednohubka“.
Zvuk: Fico
Autor knihy „Byť kajúcnikom sa oplatí“, Ľudovít Števko, mnohé skutočnosti v knihe naznačuje, ale na nás čitateľoch necháva, aby sme posúdili, kto na Slovensku drží v rukách nitky tohto historického justičného a politického megaškandálu.
Dagmar Vanečková