Bratislava/Košice 2. marca 2018 (HSP/Foto: TASR-Jakub Kotian) AKTUALIZUJEME
Dnes o 17.tej hodine prebiehajú spomienkové akcie na počesť zosnulých Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovú v približne 50 mestách, akcie sa majú konať aj v zahraničných metropolách, hovorí sa o mestách ako Londýn, Paríž, či Brno
Spomienkové akcie na Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú budú pokračovať aj po víkende. Zhromaždenie pred Úradom vlády chystajú KDH, Spolu a Progresívne Slovensko. OĽaNO a SaS nevylučujú, že sa pridajú.
Dnešnú akciu organizujú údajne manželský pár Peter a Katarína Nagyovci v spolupráci so študentmi z Protikorupčných pochodov. Deklarujú, že nespolupracujú so žiadnymi politikmi.
Na pochode sa má zúčastniť aj prezident Andrej Kiska. Na pódiu majú vystúpiť nasledovní ľudia:
Christophe Deloire (Reportéri bez hraníc, riaditeľ), Lukáš Fila (Denník N, riaditeľ), Beata Balogová (šéfredaktorka denníka SME), Zuzana Petková (Trend), Arpád Soltész (noviny.sk), Milan M. Šimečka (publicista). Mediálni rečníci majú podporu tiež tretieho sektora.
Tisíce ľudí prišli v piatok podvečer do centra Bratislavy, aby sa zúčastnili jedného z desiatok spomienkových pochodov za zavraždených mladých ľudí, novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú. Z Hviezdoslavovho námestia sa účastníci vydali na Námestie slobody, ktoré úplne zaplnili.
18:42 Ďalší z rečníkov Milan Šimečka pripomenul rok 1989. Podľa neho je páchateľom korupcia, “môže aj zabíjať”.
Prvýkrát padlo aj meno Fico. “Útočil na novinárov a po vraždách nepovedal ani prepáčte”. Podľa Šimečku vraj raz budeme mať vládu, ktorá bude “na našej strane” a dlh novinárovi Jánovi Kuciakovi môžeme splatiť tým, že budeme brániť demokraciu. Po týchto slovách padla výzva k potlesku a poďakovania.
Záverečnú reč mal organizátor Peter Nagy (organizoval pochod spolu s tehotnou manželkou Katarínou), ktorý dúfa, že sa mu dieťa narodí do lepšieho sveta.
Začalo spievanie Hymny, ľudia sa potichu pridali. Bolo počuť výkriky ako “Odstúpiť!”
Dav, ktorý sa presunul pred Úrad vlády, skandoval: “Odstúpiť!”, “Otvor dvere!”, “Do basy!”.
Za pódiom rečnenia a neskôr pred Úradom vlády bolo ojedinele počuť aj “Kiska, do basy!”
18:40 Kontroverzný Arpád Soltész, ktorý nedávno hanobil bielu rasu, pripomenul mečiarizmus a že napriek strachu sa máme vzoprieť kryštalickému zlu.
Herečka Táňa Pauhofová prečítala list Holzovej. “Príbeh ani myšlienku nezabiješ”, zaznelo a Pauhofová tak vyburcovala k veľkému potlesku.
18:30 Lukáš Fila (Denník N): Stalo sa niečo strašné, nepredstaviteľné, je dôležité, čo s tým spravíme. Fila má dobrý pocit z novinárov, spomienka na horor sa nedá zmazať, praje všetkým odvahu.
18:20 Heslom pochodu v Bratislave sa stalo slovo mafia. Riaditeľ reportérov bez hraníc, ktorý bol aj pri Charlie Hebdo, burácal, že “všetci sme dnes slovenskí novinári, svet potrebuje Európu ako model slobody tlače a Európa potrebuje Slovensko.”
17:50 Čelo davu v Bratislave dorazilo na Námestie slobody. O chvíľu zaznejú prednesy rečníkov, účasť ľudí sa odhaduje na približne 7 tisíc (TASR uvádza, že sa nakoniec zišlo viac ako 10 tisíc ľudí). Na transparentoch visia heslá ako: “Skutok sa stal”, “Don Roberto, je načase vymeniť dievča”, a veľký čierny transparent bez slov.
17:45 V Košiciach vystúpili na pódiu ako rečníci šéfredaktor denníka Korzár Jaroslav Vrábeľ, učiteľka a aktivistka Alžbeta Vojtková a Milan Kolcún, ktorý organizuje Potulky Košicami. Zaznelo zopár citátov, ako slobodný človek nekorumpuje a nedá sa skorumpovať, či “Ľudia, ktorí držia moc, majú najväčší strach zo slobodných ľudí.”
Košičania skandujú: “Košice, Košice, Košice!”
17:20 V Košiciach sa pochodujúci zišli pri Vedeckej knižnici počtom zatiaľ asi okolo 1000 ľudí
17:10 Do Bratislavy prišli na pochod tisícky ľudí, čelo pochodu nesie transparent so slovami: “Útok na novinárov – útok na nás všetkých!”
Správu priebežne aktualizujeme