Bratislava 15. septembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)
Ak sa objavia bolesti, viditeľné nádory, prudká strata hmotnosti a nechutenstvo, svedčí to o vývoji rakoviny už v pokročilom štádiu, vysvetlil člen Ruskej akadémie vied, hlavný lekár Centra pre liečbu rakoviny Michail Davydov v rozhovore pre portál AIF
Podľa neho sa niektorí ľudia, aj keď sa objavia príznaky rakoviny, boja ísť k lekárovi, kde môžu počuť nepríjemnú diagnózu.
“Rakovina je ochorenie, ktoré býva v raných štádiách asymptomatické, keď ešte je možné ho vyliečiť. Ak je rakovina diagnostikovaná v čase nástupu symptómov, je to už štádium 3-4, kde nehovoríme o vyliečení, ale o maximálnej možnej dobe predĺženia života pacienta,” povedal Davydov.
Lekár tiež odporučil, aby sme sa nezaoberali nekonvenčnou liečbou choroby, pretože je to spojené s veľkým nebezpečenstvom straty drahocenného času.
“Ak vám diagnostikujú rakovinu, liečba by sa mala začať okamžite, pretože čím skôr sa to urobí, tým vyššia je pravdepodobnosť, že to prinesie výsledok,” vysvetlil lekár.
Davydov na záver upozornil, že aj niekoľkotýždňové oneskorenie môže mať nezvratné dôsledky, najmä v prípade rakoviny žalúdka, rakoviny pľúc alebo hormonálne závislého karcinómu prsníka.
Už skôr lekár a televízny moderátor Alexander Mjasnikov v relácii televízneho kanálu Rossija 1 hovoril o produkte, ktorý môže spôsobiť vznik rakoviny hrubého čreva.
Lekár upozornil, že nadmerná konzumácia červeného mäsa je jedným z rizikových faktorov rakoviny.
“Je to práve to notoricky známe červené mäso: salámy, klobásky, šunka, špekáčiky, párky, anglická slanina,” povedal Mjasnikov.
.
Odborník zaradil do tohto zoznamu aj bravčové, hovädzie a jahňacie mäso.
“Onkológovia toto mäso oficiálne považujú za karcinogén rovnako ako tabak, alkohol a chemikálie,” zdôraznil lekár.
Sledujte náš kanál na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikáciách Telegram, na ktorom vám budeme prinášať aktuálne správy a zaujímavé videá.