Patakyová uviedla, že poslaním inštitúcie verejného ochrancu práv je upozorňovať na porušovanie základných práv a slobôd. No a podľa našej ústavy, je ľudský život chránený ako ústavná hodnota aj pred narodením, subjektom práva na život sa dieťa stáva narodením.
Patakyová tiež vysvetlila, že otázka, či je aj nenarodené dieťa nositeľom práva na život, nie je riešená v štátoch EÚ alebo Rady Európy jednotne, a preto sa ponecháva štátom široký priestor na úvahu, aké riešenie zvolia vo svojom vnútroštátnom právnom poriadku.
“Keďže náš štát sa neviaže na žiadnu ideológiu ani náboženstvo, je pre mňa ako verejnú ochrankyňu práv zaväzujúci ten záver, že aktuálnou zákonnou úpravou ochrany ľudského života pred narodením neporušujeme ustanovenia našej ústavy ani medzinárodných dohovorov, ktorými je Slovenská republika viazaná,” uvádza svoje vysvetlenie, prečo sa Národného pochodu za život nezúčastní.
Ďalej ale dodáva, že nám tento záver ponúka veľký priestor na to, aby sa tak, ako doteraz, aj naďalej znižoval počet zákrokov súvisiacich s ukončením tehotenstva. “Ako sekulárny štát so silnými kresťanskými tradíciami máme možnosť rozširovať „záchrannú sieť“, a to začínajúc vnútorným precítením a pochopením konkrétnej životnej situácie, vytvorením ľahko dostupného systému informácií o možnostiach jej riešenia spolu s ich rozširovaním, poskytovaním poradenstva rôzneho druhu (sociálnoprávne, psychologické, zdravotnícke a pod.).”
Ombudsmanka však uvedený argument nepoužila pri LGBTI problematike, kedy by dvaja spolužíjúci muži alebo ženy mohli využiť rady právnikov, ako si usporiadať svoje spolužitie bez požiadavky uzákonenia registrovaných partnerstiev. LGBTI aktivistom vyjadrila svoju podporou nielen verejne na sociálnej sieti ale aj účasťou a prejavom na pochode. Najzraniteľnejší – nenarodené deti jej podporu ale nemajú.
Prezidentka a verejná ochrankyňa práv podporili veľkú tému klimaštrajku. Ochranu najmenších – nenarodených deti nepodporili
Prezidentka, ktorá je v týchto dňoch na služobnej ceste v New Yorku, sa k pochodu za život nijako nevyjadrila. K pochodu za život sa nevyjadril ani premiér Peter Pellegrini či predseda strany Smer-SD Robert Fico.
Pellegrini i Čaputová spolu s ombudsmankou podporili piatkový klimaštrajk.
Patakyová zároveň v piatkovom príspevku vyzdvihla zásluhy Grety Thunbergovej, ktorá s týmito protestmi začala v roku 2018. “Na stupňujúcu sa hrozbu dlhodobo poukazuje vedecká, odborná a akademická obec a na závažnosť problému upozornila mimoriadne odvážna Greta Thunberg, vďaka ktorej sa spustila globálna vlna klimatických štrajkov,” uviedla Patakyová.
Odcestovanú prezidentku Čaputovú zas potešilo, že práve mladí ľudia preberajú iniciatívu a aj vďaka nim sa klimatická kríza stáva jednou z veľkých tém aj u nás doma.
“Veľmi vítam ich iniciatívu. Tlak, ktorý na riešenie klimatickej krízy svojimi aktivitami vyvíjajú, je pre Slovensko, pre Európu, aj pre celý svet nesmierne potrebný,” napísala Čaputová.
Začiatkom augusta Čaputová spolu s Patakyovou vyhlásili, že právna úprava v otázke interrupcií je na Slovensku dostatočná. Podľa Čaputovej je na druhej strane potrebné zlepšiť oblasť prevencie.