Bratislava 2. októbra 2023 (HSP/Foto:Facebook OĽaNO)
Aktualizované 2. októbra 2023 o 17:26 h.
Koalícia OĽaNO a priatelia, Kresťanská únia a Za ľudí vo voľbách zaujímavo prevalcovala konkurenciu v obciach s marginalizovanými rómskymi komunitami. Upozornilo na to na sociálnej sieti už viacero komentátorov. My sme sa na situáciu pozreli podľa oficiálneho Atlasu rómskych komunít publikovaného na stránkach Ministerstva vnútra SR
Pre mnohých je záhadou, ako je možné, že konkrétna politická strana, v tomto prípade koalícia strán, mohla získať v špecifických obciach podporu až 90 a viac percent, keď v celoslovenskom priemere zaznamenala výsledok pod 9 %.
Už v kampani bolo evidentné, že predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič zameral svoju pozornosť na marginalizované komunity. Na kandidátku obsadil veľký počet mien zaujímavých pre tieto komunity. Viacerí sa so ziskom desiatok tisíc krúžkov prepracovali do Národnej rady. Ide o kandidátov ako Peter Pollák, Lukáš Bužo či Viliam Tankó.
Na sociálnych sieťach sa cez víkend začali objavovať podozrenia z toho, že výsledky v marginalizovaných komunitách sú okaté, a že je potrebné preveriť, či nedošlo ku prípadom volebnej korupcie. Viacerí poukázali na volebné výsledky v obciach, ktoré sú známe osadami s vysokým percentom zastúpenia zväčša rómskeho obyvateľstva. V týchto oblastiach sa už v minulosti objavili prípady pokusov o kupovanie hlasov.
Aby sme si urobili lepší obraz, rozhodli sme sa sumarizovať výsledky hlasovania v 34 lokalitách, v ktorých podľa najnovšieho vydania Atlasu rómskych komunít najviac prevláda uvedená skupina obyvateľstva. V daných lokalitách sa veľmi často na prvom mieste objavilo OĽaNO s výsledkom v rozmedzí od 20 až do 92 %. Niektoré konkrétne volebné miestnosti dosiahli výsledok pre OĽaNO aj nad úrovňou 95 %.
Najvypuklejšími prípadmi sú obce: Lomnička v okrese Stará Ľubovňa (OĽaNO 92,05 % hlasov), obec Jurské v okrese Kežmarok (OĽaNO 91,66 % hlasov), obec Jarovnice v okrese Sabinov (OĽaNO 86,22 % hlasov).
Na známom košickom sídlisku Luník IX zaznamenalo OĽaNO výsledok 91,02 %. Hlas tomuto hnutiu odovzdalo 487 ľudí a 100 % z nich využili aj právo prednostného hlasovania – krúžkovania.
V okrese Košice-okolie v obci Kecerovce hlasovalo za OĽaNO 1 184 voličov, čo predstavovalo výsledok 86,36 %.
V Stráňach pod Tatrami v Kežmarskom okrese takisto výrazne uspela Matovičova strana, podporilo ju 84,21 % hlasujúcich.
Chminianske Jakubovany neďaleko Prešova priniesli hnutiu OĽaNO 536 hlasov – 73,52 %.
Rovnako v Žehre v okrese Spišská Nová Ves volilo OĽaNO stovky voličov – 70,36 % zúčastnených.
V obciach na východe, kde žije najviac Rómov, vyhralo OĽANO a priatelia
Vo všetkých obciach na východe Slovenska, kde sa podľa posledného sčítania obyvateľov, domov a bytov hlási k rómskej národnosti viac ako 1000 ľudí, s výrazným náskokom vyhrala v sobotňajších (30. 9.) parlamentných voľbách koalícia OĽANO a priatelia, Kresťanská únia a Za ľudí. V rámci Prešovského kraja získala najväčší podiel hlasov v obci Lomnička v okrese Stará Ľubovňa (92,05 percenta) a v rámci Košického kraja na sídlisku Luník IX (91,02 percenta). Vyplýva to z oficiálnych výsledkov volieb, ktoré schválil Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Po Lomničke získala spomedzi obcí v Prešovskom kraji najväčší podiel hlasov v Jarovniciach (86,22 percenta), čo predstavuje 2310 hlasov. Nasledujú obce Krížová Ves (76,98 percenta), Rakúsy (76,67 percenta), Podhorany v Kežmarskom okrese (76,32 percenta), Výborná (63,96 percenta) a Ostrovany (66,27 percenta). V obci Vechec získala koalícia 48,02 percenta hlasov a v Zámutove 43,83 percenta. Dokopy v týchto obciach hlasovalo za OĽANO a priatelia, Kresťanská únia a Za ľudí 7319 ľudí.
Na Luníku IX, kde v rámci Košického kraja táto koalícia dominovala najvýraznejšie, ju volilo 487 ľudí. Druhý najvyšší podiel mala v Kecerovciach (86,36 percenta), čo predstavuje 1184 hlasov. Nasleduje Žehra (70,36 percenta), Bystrany (66,94 percenta), Richnava (63,32 percenta), Rudňany (50,32 percenta) a Veľká Ida (42,12 percenta). Spolu ide o 4441 hlasov.
Spomedzi všetkých obcí východného Slovenska získala najväčší podiel v obci Jurské (91,66 percenta) v okrese Kežmarok. S viac ako 70-percentným podielom hlasov v Prešovskom kraji nasledujú Stráne pod Tatrami, Červenica, Cigeľka, Malý Slivník, Chminianske Jakubovany a Ihľany. V Košickom kraji ide o obce Vtáčkovce, Rankovce a Vrbnica.
V rámci celého východného Slovenska získalo OĽANO a priatelia, Kresťanská únia a Za ľudí viac ako polovicu platných hlasov v 48 obciach, z toho je jedna mestská časť v Košiciach – Luník IX.
Víťazom volieb do Národnej rady SR sa stala strana Smer-SD, ktorá získala 22,94 percenta hlasov. Na druhom mieste skončilo Progresívne Slovensko so 17,96 percenta. Za ním nasleduje Hlas-SD (14,7 percenta). Do parlamentu sa dostala aj koalícia OĽANO a priatelia, Kresťanská únia a Za ľudí (8,89 percenta), KDH (6,82 percenta), SaS (6,32 percenta) a SNS (5,62 percenta).
Polícia preveruje podozrenia z volebnej korupcie na východe Slovenska
Národná kriminálna agentúra (NAKA) preveruje podozrenia z volebnej korupcie v Košickom a Prešovskom kraji, týkajú sa sobotných (30. 9.) volieb do Národnej rady (NR) SR. Pre TASR to uviedla Zuzana Hrabovská z odboru komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru. Polícia sa zatiaľ bližšie nevyjadrila, aby sa neznemožnilo riadne objasnenie podozrení.
“Národnou kriminálnou agentúrou, odborom Východ sú v rámci Košického a Prešovského kraja preverované podozrenia z volebnej korupcie, ktoré sa týkajú volieb do NR SR 2023, pričom ide o jedno podanie fyzickej osoby, avšak zaoberáme sa aj podozreniami, ktoré boli vyhľadané v rámci činnosti príslušníkov NAKA,” uviedla Hrabovská.
Vo všetkých obciach na východe Slovenska, kde sa podľa posledného sčítania obyvateľov hlási k rómskej národnosti viac ako 1000 ľudí, s výrazným náskokom vyhrala voľby koalícia OĽANO a priatelia, Kresťanská únia a Za ľudí.
Líder “obyčajných ľudí” Igor Matovič tvrdí, že jeho kandidáti v rómskych osadách nekomunikovali tému odmeny 500 eur za účasť vo voľbách. Uviedol, že existuje množstvo videí z návštev kandidátov hnutia v osadách, a že sa ich na to aj pýtal. Za vysokou účasťou Rómov vo voľbách vidí snahu bojovať proti hnutiu Republika. Skonštatoval, že jeho kandidáti v týchto oblastiach urobili dobrú kampaň a oslovili voliča.
Úrad špeciálnej prokuratúry už potvrdil, že vykonáva dozor vo viacerých trestných veciach volebnej korupcie, vrátane podozrení z kupovania hlasov v rómskych osadách na východnom Slovensku.
Predčasné parlamentné voľby sa uskutočnili v sobotu 30. septembra. Volebná účasť dosiahla 68,51 percenta, hlasovalo 3.007.123 voličov. Víťazom volieb sa stala strana Smer-SD so ziskom 22,94 percenta hlasov, čo jej prinieslo 42 kresiel v parlamente.
Prečítajte si tiež: