Kyjev 6. októbra 2023 (HSP/Foto:TASR – Pavol Zachar)
Výsledky slovenských volieb sú stále témou aj v zahraničných médiách. Najnovšie komentár zverejnil Kyiv Independent
“Hoci nevieme, ktoré strany budú zostavovať vládu, scenáre, v ktorých by Fico nebol lídrom najsilnejšej strany vládnej koalície, nie sú veľmi pravdepodobné. Preto je rozumné predpokladať, že vládu zostaví SMER a Fico bude budúcim predsedom vlády SR. Na základe týchto predpokladov možno vyvodiť a diskutovať o niekoľkých dôležitých dôsledkoch pre Slovensko a našich susedov,” píše sa v úvode komentára.
Poznamenávajú, že iba SMER a Slovenská národná strana (SNS) hlasno vyzývajú na zastavenie dodávok zbraní na Ukrajinu alebo na potrebu diplomatických riešení a mierových rokovaní medzi Kyjevom a Moskvou. Aj keď to nie je úplne pravda, pretože podobne to vníma aj strana Hlas.
V komentári opisujú priamo aj Fica a tvrdia, že ” z pragmatického oportunistu, ktorý využíval populistické sociálnodemokratické reči na očarenie svojich voličov, sa zmenil na hlasného, neliberálneho, národného populistu, ktorý stavia na antiestablišmentových náladách a využíva strach, frustráciu, hnev a nedôveru ako základné nástroje mobilizácie voličov.”
Toto ich videnie je chybné, pretože Fico sa dostal k moci po tom, ako predchádzajúce vlády dostali Slovákov na kolená, ignorovala ich potreby a počas pandémie im dala pocítiť, že pre nich nič neznamenajú. Zároveň sú Slováci ešte stále zo značnej časti konzervatívny národ, pre ktorý je vláda liberálnych fanatikov neprípustná.
Denník tiež tvrdí, že Fico využil “prekvitajúci dezinformačný ekosystém v rôznych médiách, blogoch, skupinách na Facebooku a kanáloch Telegramu”. Žiadnu dezinformáciu nemenujú, teda z toho môžeme vyvodiť, že rovnako ako naši politici, aj oni za dezinformáciu považujú každý iný názor.
“Posolstvá, ktoré prichádzajú od popredných predstaviteľov SMER-u počas kampane pred parlamentnými voľbami, nám dávajú pomerne jasný obraz o tom, čo od nich môžeme očakávať, keď sa opäť dostanú k moci.
Na Špeciálnej prokuratúre a v Národnej kriminálnej agentúre dôjde k “zmenám”, keďže obe inštitúcie povedú trestné stíhanie proti členom, nominantom alebo úzko prepojeným osobám SMER-u v prípadoch korupcie, zneužívania verejných prostriedkov a moci, či dokonca založenia organizovanej zločineckej skupiny. Pre Fica je to osobné a bolo by strašne naivné myslieť si, že sa mu to nevráti s pomstou,” píše denník.
Regionálny bod obratu?
Podľa Kyiv Independent nie je náhoda, že maďarský premiér Viktor Orbán bol prvým zahraničným lídrom, ktorý verejne a s nadšením zablahoželal Ficovi k volebnému víťazstvu.
“Fico niekoľkokrát otvorene oslávil Orbána ako skúseného štátnika a silného lídra. Ich postoje k plnohodnotnej vojne s Ruskom sú prakticky rovnaké. Silná kritika sankcií voči Rusku, politiky EÚ v oblasti migrácie a energetiky a protiamerické akcenty sú ďalšími styčnými bodmi medzi nimi.
Orbán hľadá politického kamaráta, ktorý mu bude ochotný pomôcť zmierniť tlak zo strany EÚ a vytvoriť väčší priestor na vyjednávanie o kľúčových rozhodnutiach. Tandem Orbán – Fico má určite potenciál skomplikovať ďalšie rozhodnutia vo vnútri EÚ a otestovať jednotu Únie, ale ich váhu by sme nemali preceňovať. Blížiace sa poľské parlamentné voľby môžu zmeniť hru, ak bude v súčasnosti vládnuca strana Právo a spravodlivosť potrebovať na zostavenie budúcej vlády krajne pravicovú stranu Konfederácia (ktorá už teraz vyzýva na menšiu podporu Ukrajine a väčšiu pomoc “nášmu poľskému ľudu”),” píše sa v komentári.
“Iný problém by pre európsku politiku predstavovala výrazne neliberálna a reakčná os Varšava-Bratislava-Budapešť. Takýto scenár by vytvoril okamžitú výzvu pre Česko, ktoré by bolo nútené preorientovať sa z veľmi úzkeho partnerstva so Slovenskom a dôležitých, ale istým spôsobom komplikovaných vzťahov s Poľskom. Aj v českej národnej politike existujú politické subjekty a hnutia, ktoré sa budú ochotne učiť od Fica, Kaczynského alebo Orbána a mohli by využiť nepopulárne úsporné opatrenia súčasnej vlády a problémové hospodárstvo v parlamentných voľbách v roku 2025. História poskytuje jasnú lekciu o tom, ako rýchlo sa môže šíriť vírus neliberálneho, nacionalistického populizmu. Aj to, aký nebezpečný môže byť, najmä ak už v susedstve prebieha veľká vojna,” píše autor komentára v závere.