Bratislava 7. decembra 2022 (HSP/Guardian/Foto: Twitter)
Ukrajinský minister kultúry vyzval západných spojencov krajiny, aby bojkotovali ruskú kultúru, a vyzval ich, aby až do skončenia vojny zastavili predvádzanie Čajkovského a ďalších ruských skladateľov, informuje Guardian
Oleksandr Tkačenko v denníku Guardian tvrdí, že takýto „kultúrny bojkot“ by neznamenal „zrušenie Čajkovského“, ale “pozastavenie jeho diel, kým Rusko neukončí svoju krvavú inváziu. Usúdil, že takýto krok je správny vzhľadom na to, že vojna je „civilizačným bojom o kultúru a históriu“, v ktorom sa Rusko aktívne “snaží zničiť našu kultúru a pamäť” tým, že trvá na tom, že oba štáty tvoria jeden národ.
Mnohí kultúrni predstavitelia na Ukrajine uviedli, že ruský štát počas konfliktu aktívne inštrumentalizuje svoje umelecké dedičstvo. Napríklad na bilbordoch v Ruskom Chersone boli zobrazené obrazy Puškina s textom odkazujúcim na spojenie ruského básnika s mestom.
Tkačenko tiež vyzval umelecké inštitúcie, aby nepoľavili vo svojom rozhodnutí nezamestnávať ruských umelcov, ktorí podporujú vojnu.
Ukrajinskí kultúrni predstavitelia používajú jazyk dekolonizácie na opis procesu oddeľovania sa od kedysi dominantnej ruskej kultúry, zatiaľ čo ruské impérium a neskôr Sovietsky zväz ukrajinský umelecký prejav potláčali, niekedy aj násilne. Medzi takéto udalosti patrilo aj masové vyvraždenie generácie ukrajinských umelcov a spisovateľov v roku 1937, známe ako „popravená renesancia“. V súčasnosti sa na Ukrajine nehrá žiadna ruská hudba.
Avšak s blížiacim sa vianočným obdobím, keď sa v baletných súboroch od New Yorku po Londýn v zime hrajú „Luskáčiky“, sa kultúrni predstavitelia v Spojenom kráľovstve bojkotu bránia.
„Prezentácia veľkých historických diel, ako je Luskáčik, v podaní medzinárodného súboru tanečníkov, by mala byť silným vyjadrením toho, že Čajkovskij, sám ukrajinského pôvodu a jeho diela hovoria k celému ľudstvu, čo je v priamom a silnom protiklade k úzkemu a nacionalistickému pohľadu na kultúru, ktorý šíri Kremeľ,“ uviedol hovorca londýnskeho Kráľovského baletu.
Hovorca Anglického národného baletu, ktorý na Vianoce uvádza aj inscenáciu Čajkovského Luskáčika, uviedol, že hoci súbor „je solidárny so všetkými, ktorých postihla ruská invázia na Ukrajine“, jeho program bude pokračovať podľa plánu.
Kathryn McDowellová, výkonná riaditeľka Londýnskeho symfonického orchestra, ktorý pod vedením Sira Simona Rattla uvádza v Nemecku programy vrátane Stravinského a Rachmaninova, uviedla: „Pokračujeme v uvádzaní ruskej hudby.“ Poznamenala tiež, že orchester naďalej spolupracuje s ruskými umelcami, ”
„Hoci sa nám Putinova invázia na Ukrajinu hnusí a nebudeme hrať hudbu ani spolupracovať s umelcami, ktorí podporujú túto nezákonnú vojnu, ako spojenci Ukrajiny stojíme proti ruskému štátu, nie proti jeho ľuďom alebo kultúre,“ povedal David Butcher, výkonný riaditeľ manchesterského Hallé Orchestra
„Nemyslím si, že je vhodné, aby sme ako tvorivá organizácia rušili, pozastavovali alebo autocenzúrovali, v našom prípade, skvelú hudbu, ktorá si zaslúži, aby sa hrala a počúvala.“