Fomin okomentoval výroky Johna Boltona, bývalého poradcu pre národnú bezpečnosť prezidenta Spojených štátov Donalda Trumpa, ktorý vo svojich memoároch napísal, že Rusko údajne podporovalo americké úvahy o strate relevantnosti Zmluvy o INF.
“Myslíme si, že odstúpenie USA od tejto dohody bolo plánované vopred a obvinenia Ruska z porušenia dohody sú neopodstatnené,” vyhlásil Fomin.
“V praxi nie je obvyklé zverejňovať obsah dôverných diskusií bez súhlasu druhej strany. Keďže si autor memoárov dovolil odchýliť sa od týchto pravidiel, bolo by spravodlivé komentovať jeho tézy. Navyše, jeho hodnotenie podstatne narušuje skutočné udalosti,” okomentoval Fomin knihu amerického politika.
Fomin podotkol, že celá zodpovednosť za kolaps Zmluvy o INF leží výhradne na Spojených štátoch.
Pozastavenie platnosti INF
Platnosť zmluvy INF bola pozastavená 2. augusta roku 2019. Už na začiatku tohto roka Washington oznámil jednostranné odstúpenie od zmluvy a obvinil Rusko z dlhodobého porušovania. Na začiatku vlaňajšieho júla zákon o pozastavení plnenia zmluvy podpísal aj ruský prezident Vladimir Putin.
Moskva všetky obvinenia z porušenia INF popiera a opakovane uvádzala, že dodržiava podmienky zmluvy. Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov tiež uvádzal, že obvinenia USA sú neopodstatnené, tiež poukazoval na to, že Moskva má veľmi vážne otázky ohľadom plnenia zmluvy samotnými Američanmi.