Praha 4. júla 2021 (TASR/HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP/CTK-Vaclav Salek,TASR-Vladimír Miček)
Juhomoravskí hasiči v sobotu oznámili, že na približne 90 percentách územia obcí, ktoré boli 24. júna zasiahnuté tornádom, už boli ukončené odpratávacie práce. Informoval o tom spravodajský server Aktuálně.cz
V rámci odpratávacích prác sa z postihnutých obcí odvážajú trosky z poškodených budov, časti stromov a ďalší odpad. Z provizórnych medziskládok sa sutiny prevážajú na tri centrálne úložiská. Hasičom pri tom asistujú príslušníci armády.
V dedinách Lužice a Hrušky pokračujú od piatka demolácie poškodených stavieb, riadené demolácie budú v ďalšej fáze realizovať aj v Moravskej Novej Vsi a Mikulčiciach.
Celkovo by malo byť zrútených viac ako 180 domov, uviedol v sobotu riaditeľ hasičov Juhomoravského kraja Jiří Pelikán v Českej televízii. Viac ako tretinu domov si už zbúrali samotní majitelia, u zvyšných by mala demolácia prebehnúť v priebehu nasledujúcich dvoch týždňov. Odhaduje sa, že demolačné práce budú úplne ukončené až o niekoľko mesiacov.
V piatok pracovalo v zasiahnutých lokalitách celkovo 1050 hasičov, od nedele sa ich počet má znížiť na polovicu a postupne bude ďalej klesať.
Tornádo z 24. júna poškodilo až 1200 domov a iných budov v juhomoravských okresoch Hodonín a Břeclav. Zahynulo šesť ľudí a zranenia utrpelo približne 200 ďalších. Predbežné odhady škôd dosahujú 15 miliárd českých korún (približne 589 miliónov eur).
Zastarané správy na Facebooku o pomoc po tornáde len komplikujú prácu na Morave, sťažuje sa hajtman
Hajtman Juhomoravského kraja Jan Grolich (KDU–ČSL) apeloval na užívateľov sociálnych sietí, aby si overovali relevantnosť správ. Ľudia odinakiaľ tak môžu mať pocit, že pomoc na mieste nie je dostatočná. Pribúda tak agresívnych reakcií na vysvetlenie zodpovedných ľudí, ktorí sa snažia všetko uviesť na pravú mieru. Podľa hajtmana sa objavujú dokonca vyhrážky smrťou.
Typický mechanizmus šírenia správ na Facebooku opísal Grolich tak, že napríklad niekto požiada o 400 porcií jedla pre dobrovoľníkov. Obratom je na mieste 600 porcií, ale príspevok sa na sieťach šíri ďalej. Pritom v každej obci sa vydávajú tisícky jedál denne, zdôraznil Grolich.
“Považujem to za veľký problém. Chcem poprosiť, aby si všetci overovali, či správa, ktorú šíria ďalej, je stále aktuálna. Stáva sa nám, že sa na Facebooku objaví napríklad požiadavka na dodávky jedla. Tá je jedným telefonátom vyriešená, ale tento neaktuálny príspevok ,lieta‘ virtuálnym priestorom tri dni,” uviedol.
Hajtman apeluje na verejnosť, aby nešírila neoverené a staré správy. Bolo by vraj tiež dobré, aby ľudia v postihnutých obciach vznášali konkrétne požiadavky primárne na krízové štáby, väčšinu problémov sa vraj darí vyriešiť na mieste, prípadne v okresných mestách alebo na krajskej úrovni.
“Tým ľuďom, ktorí tu makajú niekoľko dní v kuse, sa vyhrážali smrťou. Toto sa deje. Musíme zabezpečovať psychickú pomoc aj tým ľuďom, ktorí tu zvládajú najväčší nápor práce,“ povedal novinárom Grolich.
Ďalším nešvárom sú aj správy o tom, že sa v obciach kradne. Niektorí ľudia kvôli tomu napríklad dopytujú uzamykateľné lodné kontajnery, kam by uložili majetok zo zničených domov. Podľa krízového štábu ale správy neodrážajú realitu. V obciach nikto nerabuje.
“Do dnešného dňa k žiadnemu takému prípadu nedošlo,“ zdôraznil krajský policajný riaditeľ Leoš Tržil.
“Nie sú nahlasované vôbec žiadne krádeže,“ doplnil Grolich.
Hajtmana mrzí, že šírenie starých či nepravdivých správ na Facebooku najviac dopadá na ľudí, ktorí odvádzajú na mieste dobrú prácu. “Ak sme sa dostali do štádia, kedy ľudia, na ktorých to závisí, potrebujú psychickú pomoc, tak je to naozaj zlé. A je to len vplyvom sociálnych sietí,” uzavrel vec Grolich.