Washington 25. augusta 2023 (HSP/MagyarNemzet/Foto:TASR/AP)
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nedávno kvôli vojne na Ukrajine oznámil, že voľby pôvodne plánované na jeseň sa odložili. “Bolo by toto v prípade Spojených štátov také jednoduché? Čo je potrebné na to, aby americký prezident zostal v Bielom dome po svojom štvorročnom funkčnom období bez toho, aby bol zvolený?” pýta sa Magyar Nemzet
Bolo by možné odložiť prezidentské voľby? A ak áno, kto o tom rozhodne? Podľa niektorých extrémnych komentátorov má Bidenova administratíva také úmysly, že by demokrati dokonca odložili prezidentské voľby v roku 2024, aby mohol Joe Biden zostať pri moci.
I wouldn’t put it past Biden and gang to delay the 2024 election so he remains in power https://t.co/BR47BQccj8
— Cooper (@Cooper11413) July 3, 2023
.
Naposledy, v lete 2020, uprostred epidémie COVID-19 Donald Trump, vtedajší republikánsky prezident USA, už nastolil možnosť, že termín prezidentských volieb v novembri 2020 by mohol byť odložený, kým “voliči nebudú môcť voliť správne, autenticky a bezpečne.“ Návrh bývalého prezidenta zákonodarcovia v oboch stranách zamietli, začalo sa však diskutovať o tom, v ktorých prípadoch a ako možno voľby odložiť.
Čo hovorí ústava?
Ústava USA, ratifikovaná v roku 1788, nešpecifikuje, kedy by sa prezidentské voľby mali konať, len ktorá inštitúcia je za ne zodpovedná: Kongres. Prvé americké prezidentské voľby sa konali v rokoch 1788-89, kedy sa muselo hlasovať až do januára, no neskôr sa termín odovzdania hlasov posunul na december.
V roku 1845 Kongres nakoniec určil jediný deň za deň prezidentských volieb: utorok nasledujúci po prvom novembrovom pondelku.
Dvadsiaty dodatok ústavy určuje štvorročné prezidentské obdobie, ktoré uplynie napoludnie 20. januára roku nasledujúceho po voľbách – bez ohľadu na to, či už prebehli nové voľby. Inými slovami, potreba prezidentských volieb je “vytesaná do kameňa.“
Neexistuje žiadne zákonné ustanovenie, ktoré by umožňovalo prezidentovi zostať vo funkcii po tomto dátume. A to aj v prípade národnej núdze, pokiaľ nebude ratifikovaná nová ústavná zmena. Ak by to tak nebolo, prezident a viceprezident, by definitívne museli opustiť svoju funkciu a v prípade neexistencie výsledkov volieb by post prezidenta dočasne zastával predseda Snemovne reprezentantov, v tomto prípade republikánsky politik Kevin McCarthy.
Odklad navrhovali počas občianskej vojny a po 11. septembri 2001
V histórii Spojených štátov sa prezidentské voľby nikdy neodložili, konali sa aj počas občianskej vojny, španielskej chrípky, hospodárskej krízy či pandémie COVID-19.
Iniciatívy v tomto smere však existovali už pred Trumpovým návrhom. Počas občianskej vojny niektorí republikáni navrhli v roku 1864 voľby odložiť, pretože sa obávali, že Abraham Lincoln nebude znovu zvolený. Mýlili sa, politik zvíťazil s veľkým náskokom.
Po 11. septembri, ktorý je považovaný za jeden z najtemnejších dní v americkej histórii, sa objavili aj špekulácie, že Bushova administratíva odloží hlasovanie v roku 2004 z obavy pred teroristickým útokom. Nakoniec sa tak nestalo.