Bratislava 23. decembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)
Je pochopiteľné, že na zamedzenie šírenia pandémie je nutné pristúpiť k opatreniam a nielen pre Slovensko bolo náročné adekvátne reagovať na vzniknutú situáciu. Odklad prevencií a plánovaných výkonov však považuje Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) za neprimeraný. Pre agentúru SITA to uviedla prezidentka združenia Mária Lévyová. Najväčším negatívom, ktoré v tomto roku priniesol koronavírus, bola podľa nej znížená dostupnosť zdravotnej starostlivosti
“Mnohým pacientom, ktorí mohli vďaka včasnej a dostupnej diagnostike, liečbe a plánovaným zákrokom dostať šancu na lepší a plnohodnotnejší život, bolo toto právo upreté. Zdravotný stav mnohých sa tak nielen zbytočne zhoršil, ale boli tu aj takí, ktorí sa už, žiaľ, pomoci lekárov nedočkali,” konštatovala Lévyová. Od začiatku pandémie podľa prezidentky asociácie chýba jasný plán, centrálny a regionálny manažment nemocníc a ucelené usmernenia pre všetkých poskytovateľov.
Za najväčší prínos, ktorý prinieslo toto obdobie, pritom považuje Mária Lévyová intenzívnejšie využívanie telemedicínskych služieb. Aj keď u nás nie je telemedicína legislatívne ukotvená, v mnohých krajinách sveta je bežnou rutinou. Ak by sme sa podľa prezidentky AOPP začali intenzívnejšie zaoberať využívaním telemedicínskych služieb, mohli by sme napríklad efektívnejšie manažovať liečbu chronických pacientov v domácom prostredí.
“Tu by bolo, samozrejme, potrebné zohľadniť aj technické vybavenie a zručnosti daného pacienta a na základe toho selektovať, kde medicínske služby prichádzajú do úvahy a kde nie,” podotkla. Ako doplnila, telemedicína nemá byť o nahradení zdravotníkov, ale o pomoci a väčšej efektivite v liečbe s využitím časových možností lekárov, sestier, pacientov a ich blízkych, ktorí sú často súčasťou starostlivosti.