NAŽIVO

Ruský vojenský súd odsúdil obyvateľa ukrajinského mesta Melitopol na 27 rokov väzenia za pokus o vraždu absolventov leteckej školy.

Včera 20:00

Švédska polícia uviedla, že streľba v centre švédskeho mesta Uppsal si v utorok vyžiadala troch mŕtvych. Strelec z miesta činu údajne ušiel na elektrickej kolobežke.

Včera 19:58

Nemecká prokuratúra obvinila bývalého asistenta nemeckého politika Maximiliana Kraha zo špionáže pre Čínu. Muž, identifikovaný ako Jian G., podľa vyhlásenia opakovane poskytoval čínskym tajným službám informácie o rokovaniach a rozhodnutiach prijatých v Európskom parlamente a tiež špehoval čínskych disidentov v Nemecku.

Včera 19:51

Desiatky ľudí zadržali v Istanbule pre údajné výzvy na zakázané prvomájové protesty na námestí Taksim. Obvinení sú okrem iného z členstva v extrémistických ľavicových organizáciách, informovala v utorok turecká tlačová agentúra Anadolu.

Včera 19:48

Peter Pellegrini uviedol, že Slovensko má našliapnuté na veľký úspech v oblasti jadrovej energie. Po spustení štvrtého bloku elektrárne Mochovce má šancu predbehnúť Francúzsko v percente elektrickej energie vyrobenej z jadra a stať sa svetovým lídrom v tejto oblasti.

Včera 19:19

Pred súd v meste Newcastle predstúpili dvaja muži obvinení zo spílenia jedného z najikonickejších stromov v Británii – javora horského, ktorý asi 200 rokov rástol na mieste zvanom Sycamore Gap.

Včera 19:05

Amazon poprel správu, že sa chystá zverejňovať, o koľko sa ceny jej tovaru zvýšili v dôsledku Trumpovej colnej politiky. Stanovisko vydala krátko po tom, čo Biely dom označil tieto jej údajné plány za „nepriateľský a politický akt“.

Včera 18:46

Mjanmarské úrady ani na štvrtý pokus nevydražili rezidenciu väznenej opozičnej líderky Aun Schan Su Ťij.

Včera 18:21

Hovorkyňa Bieleho domu Karoline Leavittová oznámila, že Donald Trump ešte dnes podpíše výkonné nariadenia o clách na automobily.

Včera 18:12

Pellegrini informoval o realizácii železničného prepojenia Terst – Bratislava v spolupráci s Talianskom, ktoré by malo pokračovať do Čiernej nad Tisou. Podľa prezidenta by to Slovensku pomohlo byť lídrom v umožnení Ukrajine spojiť sa s prístavmi v Stredozemnom mori.

Včera 18:11

António Costa povedal, že EÚ potrebuje vyrábať viac vlastných zbraní, aby sa vzhľadom na možnosť stiahnutia sa USA z európskeho kontinentu stala autonómnejšou. Plán EÚ, ktorý počíta s poskytnutím 150 miliárd eur vo forme pôžičiek na obranu, by sa podľa Costu mal rozdeliť medzi členské štáty s cieľom zaistiť, že nebude koncentrovaný „len na troch alebo štyroch veľkých hráčov“.

Včera 17:45

Americký minister financií Scott Bessent uviedol, že členské štáty EÚ musia vyriešiť niektoré vnútorné problémy a vypracovať spoločnú pozíciu skôr, ako budú môcť začať zmysluplné obchodné rokovania s USA.

Včera 17:44

Izrael odmietol obvinenia Amnesty International, že pácha genocídu na Palestínčanoch v Pásme Gazy. Hovorca izraelského ministerstva zahraničných vecí pre agentúru AFP povedal, že zo strany AI ide o nepodložené lži, a zdôraznil, že Izrael na civilistov neútočí.

Včera 17:09
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Odkiaľ pochádzal československý zlatý poklad? A ako skončil? Jeho príbeh je napínavejší než detektívka

Verejnosti nie je príliš známy dramatický príbeh československého zlata, na ktoré sa zbierali naši pradedovia a prababky, aby tak podporili menu novej republiky. Pri príležitosti stého výročia vzniku nášho spoločného štátu bude preto dobré si pripomenúť aj túto pohnutú časť československej histórie, ktorá je detailne popísaná v knihe českého reportéra Stanislava Motla „Kam zmizol zlatý poklad republiky“

❚❚
.

„Je mrazivá noc roku 1982, sobota 20. februára. Na starom ruzyňskom letisku pristáva lietadlo TU 154. Zanedlho sa na betónovú plochu postupne znášajú ďalšie dve lietadlá. Na pristavených schodíkoch sa objavuje kapitán prvého lietadla. Má za sebou dramatický a vyčerpávajúci let zo Zürichu, cez Salzburg, Viedeň a Bratislavu. Dramatický preto, lebo celá misia bola utajená. Cesta všetkých troch lietadiel prebiehala za prísnych bezpečnostných opatrení … O deň neskôr vydáva Československá tlačová kancelária strohú správu: 18,4 tony menového zlata, ktoré USA a Veľká Británia pod najrôznejšími zámienkami desiatky rokov zadržiavali, boli v sobotu dopravené do ČSSR.“ Tak sa začína kniha Stanislava Motla „Kam zmizol zlatý poklad republiky“, televízneho reportéra, ktorý roky pátral po osude zlata zo zlatého pokladu Československej republiky. To sa cez vojnu dostalo na Západ a naspäť sa vrátila z neho len menšia časť, a to až v roku 1982. Pre lepšie porozumenie celému príbehu sa však treba vrátiť do roku 1919.

 

Ako vznikol československý zlatý poklad?

.

Zlatý poklad začal vznikať v roku 1919, keď vznikla Československá republika. Zakladatelia štátu vyhlásili zbierku na národný poklad a nadšení ľudia dávali v dobrej viere svoje zlato na poklad, ktorý mal tvoriť zlatý základ pre novú menu. Od dobrovoľných darcov Národná banka dostala vyše 94 tisíc zlatých mincí a medailí a 65 kilogramov rýdzeho zlata. Z hľadiska objemu pre potreby zlatých rezerv štátu to však nebolo veľa. Štát preto vypísal aj pôžičku, ktorú občania mohli upisovať aj zlatom či striebrom. Tá zaznamenala nečakaný úspech. Takto narástol zlatý poklad republiky do roku 1925 o 3,2 tony zlata a 27 ton striebra. Lenže v tom čase už mala Národná banka v zásobe vyše 40 ton zlata. Odkiaľ sa vzalo?

Dvanásť ton prišlo z bývalej Rakúsko-Uhorskej banky v rámci delenia monarchie. Ďalšiu veľkú časť zlata tvoril zisk štátu z podnikania, avšak časť – nevedno presne aká – pochádzala aj zo zlata ruských cárov, ktoré priniesli československí legionári z Ruska. Tí totiž dobyli v roku 1918 Kazaň, kde bola uskladnená približne polovica cárskeho pokladu z obavy pred nemeckou ofenzívou. O tom, čo videl v pivnici banky v Kazani, hovorí legionár a neskorší spisovateľ František Langer: „debničky z dubového dreva naplnené zlatými tehlami, prútmi a mincami. To všetko údajne v polmiliardovej hodnote… a tiež vrecia plné rôznych bankoviek a cenných papierov“. Československí legionári obrovský poklad štrnásť mesiacov strážili, cestovali s ním vlakom po rôznych mestách a potom ho odovzdali admirálovi Kolčakovi – lenže po jeho ústupe opäť dostali úlohu strážiť vlak s pokladom. Až v marci 1920 ho definitívne odovzdali do rúk revolučného výboru, ale to už údajne bola iba tretina z množstva, ktoré odcestovalo v auguste 1918 z Kazane.

Kam sa podelo zvyšné ruské zlato je už ťažké zistiť. Uchovaný je však dokument zo štábu 1. divízie, v ktorom sa píše o utajovanom prevoze 750 dební na lodi Sheridan z Vladivostoku do Terstu v lete 1920. Z Terstu bol tento náklad prepravený do Československa „v sanitnom vlaku – pod posteľami vojakov, označených za duševne chorých“. Ešte vo februári 1920, teda tesne predtým ako legionári poklad odovzdali, dr. Edvard Beneš, vtedy čerstvý minister zahraničia Československej republiky, píše vedeniu légií: „Spojenci by radi videli, keby bol zachránený vlak so zlatým pokladom ruským. Ak je dosiaľ vo vašej moci, pokúste sa odviezť ho do bezpečia, eventuálne do Čiech.“

Niektorí českí historici sa tejto verzii bránia, tvrdia, že ruského zlata prineseného do Československa legionármi bolo zanedbateľné množstvo, a že podstatnú časť zlata získal štát z dobrého hospodrenia a exportu cukru, a tiež z podnikania legionárskej spoločnosti, ktorá počas rokov, keď naši legionári ovládali značnú časť Sibíri, odtiaľ vo veľkom exportovala drahé kovy, kožušiny a iné komodity. Každopádne, v roku 1930 bolo v Národnej banke už 69 ton zlata a v roku 1938 už skoro 95 ton.

 

.

Churchill: je to druhý Mníchov

S blížiacim sa Mníchovským diktátom si bola Národná banka vedomá nebezpečenstva, a preto väčšinu zlata uložila v cudzine, najmä v londýnskej Bank of England, ale aj vo švajčiarskych a v belgických bankách.

Po zabraní Sudet Nemci mali veľký zujem o československé zlato uložené v zahraničí. Zmocnili sa ho priam gangsterským spôsobom: už tri dni po rozbití Československa a vzniku protektorátu prišiel do Prahy Friedrich Mueller, osobitný komisár nemeckej Ríšskej banky, a s pištoľou v ruke donútil dvoch riaditeľov banky, aby podpísali prevod 23 ton zlata z českého účtu v Bank of England na účet Ríšskej banky. Keď sa prevod prevalil, v Londýne to spôsobilo obrovský škandál, ale zlato už bolo fuč. Samotný Winston Churchill označil lúpež zlata za 6 miliónov libier za „druhý Mníchov“.

Väčšiu časť zlata v Bank of England, ktoré bolo vedené na inom účte, v hodnote okolo 7,5 milióna libier, sa však podarilo zachrániť. Toto zlato sa neskôr stalo garanciou troch britských pôžičiek určených na financovanie československej exilovej vlády a zahraničného odboja. Stanislav Motl vo svojej knihe podrobne opisuje, ako Česi a Slováci, ktorí s nasadením života bránili Britániu, si museli všetku výzbroj a výstroj z týchto pôžičiek platiť. Británia za toto zlato zrejme nakúpila aj zbrane a suroviny, pravdepodobne od USA.

Tú časť zlata, ktorá nebola uložená v zahraničí, ale ostala v Čechách, potom počas vojny Nemci postupne odviezli do Nemecka, išlo približne o 43 ton. Do apríla 1945 získali okrem toho asi pol tony zlata a množstvo ďalších cenností od občanov židovskej národnosti. Na Slovensku sa spoločné zlato nenachádzalo, novovzniknutý Slovenský štát teda na začiatku žiadne zlato nemal. Preto, podobne ako v roku 1919, aj na Slovensku v roku 1939 bola teda vyhlásená zbierka na národný zlatý poklad. Do konca vojny sa podarilo vytvoriť zásobu vyše sedem ton zlata, ktoré pochádzalo okrem zbierky aj z baní pri Banskej Bystrici a Kremnici. Uložené bolo najmä vo Švajčiarsku, menej ako tona aj v Kremnici. Počas povstania zlato z Kremnice zachránili povstalci a za dramatických okolností (lietadlu sa na poslednú chvíľu podarilo vzlietnuť z letiska obkľúčeného Nemcami) ho odviezli do Moskvy. Hneď po skončení vojny sa všetko slovenské zlato dostalo do Prahy, to z Moskvy, ako aj to zo Švajčiarska.

.

So zlatom Slovenského štátu súvisí aj vtipná príhoda. Tesne pred nemeckou kapituláciou, níekedy v marci 1945 sa v Slovenskej národnej banke objavili najvyšší nacistickí predstavitelia na Slovensku, aby ukradli, čo sa ešte dá. Pracovníci banky ich priviedli k veľkej debne a keď ju otvorili, Nemcom takmer oči vypadli: uvideli zlaté tehly a množstvo peňazí v „tvrdých“ menách. Rýchlo poklad naložili do auta a ufujazdili. Obaja boli neskôr zadržaní a popravení, ale „poklad“, ktorý si z Bratislavy odviezli, by im aj tak nebol príliš na úžitok: všetky bankovky boli falošné a tie opuncované zlaté tehly dal riaditeľ Štátnej mincovne v Kremnici Ing. Ľudovít Gavora urobiť z olova a pozlátiť práve pre tento účel.

 

Koľko z ulúpeného zlata sa po vojne vrátilo do Československa?

Spojenci po vojne zhromaždili zlato, ktoré v Nemecku objavili. Bolo to približne 277 ton, teda asi polovica zlata, ktoré Nemci stihli počas vojny ulúpiť (kde je tá druhá polovica, to je jedna z najväčších záhad histórie z toho obdobia). Komisia objavené zlato rozdelila medzi pätnásť centrálnych bánk európskych krajín. Československu pripadol podiel 24,5 tony, z ktorých v roku 1948 previezli do Prahy 6,1 tony. Zvyšok, 18,4 tony zostal v Bank of England a americkej Federal Reserve Bank ešte niekoľko desaťročí, keď Veľká Británia aj USA jeho vrátenie pod rôznymi zámienkami odmietali. Podľa historika Slavomíra Michálka išlo okrem iného o odškodnenie za znárodnenie majetku amerických občanov vo februári 1948. Do roku 1981 prebehlo množstvo rokovaní, ktoré nikam neviedli a americké požiadavky boli čoraz tvrdšie.

Pokiaľ ide o Britániu, tá ako podmienku pre vrátenie zlata požadovala od Československa zaplatiť pohľadávky za vojnový a mníchovský úver, na ktorý padlo aj československé zlato v Bank of England. Po Mníchovskej zrade, potom ako dali Hitlerovi naše zlato, potom, čo pre nich urobili naši vojaci v bojoch proti nacistom to bola zo strany Britov nehanebná podlosť. Hlavný vyjednávač československej strany pri jednaniach s nimi Richard Král neskôr požiadal vtedajšieho ministra zahraničia Bohuslava Chňoupka o odvolanie z jednaní a odôvodnil to takto: „Dôkladne som si preštudoval podklady, najmä otázku vojenského úveru. A je mi z toho nanič, až sa mi zdvíha žalúdok. Máme platiť aj za šnúrky do topánok, za spodky či za traky, ktoré naši vojaci nosili, keď bojovali aj za nich, za Angličanov. No ale prosím… každý má inú morálku, každý inak vidí svet. Ale čo je na tom strašné, a čo neviem preniesť cez srdce, sú tí mŕtvi. Tam je započítaná aj výstroj tých, ktorí padli. A ležia niekde v Afrike, pri el-Alameine a Tobrúku, kde bojovali proti Rommelovi a nielen za nás, ale aj za Anglicko … na toto nemám dosť silné nervy. Pochopte ma. A vymeňte ma. Sotva by som sa udržal, keby mi predložili účty za košele, rukavice a svetre, a musel by som povedať: tak, a teraz ideme účtovať za krv!“

Richarda Krála si raz zavolal k sebe aj Vasil Biľak, ktorý od neho dokonca chcel, aby jednania zrušil, nech si Briti a Američania zlato nechajú: „Ľudia si ešte po dvoch generáciách pamätajú na Mníchov. Toto ohľadne nášho zlata si tiež budú dlho pamätať. Svet by sa mal dozvedieť, že naši niekdajší západní spojenci nás vydierajú a zlato nám chcú vrátiť až potom, keď im zaplatíme za československých vojakov, ktorí bojovali proti Hitlerovi, a ešte k tomu po ich boku…“ Biľakov návrh však ÚV KSČ nepodporil.

Až v roku 1981 sa podarilo dohodnúť. Československo zaplatilo USA 81,5 milióna dolárov a Británii 24 miliónov libier ako kompenzáciu, čím sa zároveň vyriešili vzájomné otvorené finančné a majetkovoprávne otázky, a o dva mesiace, začiatkom roka 1982, sa zvyšok československého zlata konečne vrátil domov.

Po rozpade Česko-Slovenska sa zlaté rezervy, vtedy vo výške 102 ton, rozdelili v pomere dva ku jednej, avšak až po prelome tisícročí sa Slovensko dočkalo navrátenia celého svojho podielu. Česko medzitým veľkú časť svojho zlata predalo za nemecké dlhopisy a v súčasnosti vlastní iba okolo 9 ton zlata. Naši ekonómovia našťastie takí kreatívni neboli, preto Slovensko má stále okolo 32 ton zlata, uložené sú – kde inde ako v sejfoch Bank of England… Naši bankári ich nechcú odtiaľ zatiaľ vyzdvihnúť s tým, že sa tam lepšie zhodnocujú, než keby ležali v sejfe našej Národnej banky Slovenska. Ostáva nám len dúfať, že naše zlato v britských sejfoch ešte naozaj je, a že z neho Slováci ešte niekedy budú mať úžitok…

Ivan Lehotský

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Peter Lipták

Andrej Sablič

Miroslav Urban

Zdeno Drdol

Milan Šupa

Miroslav Iliaš

.
.
.

Priama linka: Čo na seba prezradil sám Naď a ako vnímať vyšetrovanie Európskej prokuratúry? Odpovedá generál

Sú vyjadrenia Jaroslava Naďa o monitorovaní ruských agentov a následnom „hraní sa s nimi“ iba vyhláseniami, ktorými sa chce robiť…

29. 04. 2025 | | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Totalita pod maskou demokracie? Amnesty International sa nadobro vyfarbilo

Všimli ste si, že svet je od nástupu Donalda Trumpa do úradu v štádiu celkového úpadku? Že nie? Aktuálna správa…

30. 04. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov

Matovičova minulosť, Mikasova moc: Kto zastaví hygienickú autokraciu?

Prezident nepodpísal zákon o pandemickej amnestii. Amnestia rieši niektoré krivdy, ale odpoveďou na hrubé porušovanie základných ľudských práv nie je.…

30. 04. 2025 | Komentáre | 14 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Komentáre | 14 min. čítania | 0 komentárov

Veľká Británia podpisuje geopolitickú deklaráciu s Európskou úniou. Spoločne idú proti Trumpovi

Veľká Británia  vypracovala návrh spoločnej deklarácie s Európskou úniou, v ktorej sa Spojené kráľovstvo a EÚ zaväzujú odmietnuť najkontroverznejšie politiky Donalda Trumpa

29. 04. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Archeológovia objavili obrovské množstvo kostier koní na „dôležitom“ rímskom vojenskom nálezisku

Archeológovia nedávno oznámili objav viac ako 100 pochovaných koní z čias starovekého Ríma – kostry sa však nenašli v Taliansku.…

29. 04. 2025 | Zaujímavosti | 3 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Zaujímavosti | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Mier Slovensku, stop progresivizmu: Hviezdoslav žije a stojí na stráži

Pod heslami z titulku sa v utorok konala mierová pronárodná demonštrácia v Bratislave na Hviezdoslavovom námestí. Spolok kráľa Svätopluka spolu…

30. 04. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Obvinený Bombic ide nakoniec do väzby

Najvyšší súd SR vzal Daniela Bombica, ktorý je obvinený z extrémistickej trestnej činnosti, do väzby. Dôvodom je obava z pokračovania…

29. 04. 2025 | Aktualizované 29. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Aktualizované 29. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Progresívci sa zbláznili! Protesty ľudí už nelákajú a tak prišli s novou absurdnou zámienkou

Platforma Otvorená Kultúra! organizuje v stredu 30. apríla protestné zhromaždenie s názvom Netreba nám Netrebko. Začne sa o 18:00 pred…

29. 04. 2025 | Kultúra | 3 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Kultúra | 3 min. čítania | 0 komentárov

Posledný rozhovor Trumpa – veľká rana pre Zelenského

Trump dal jasne najavo, že nemá v pláne dodávať Ukrajine ďalšie zbrane, a to ani v prípade, že sa rozhodne…

29. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Polícia sa vyjadrila k medializovaným správam o obvinení Šeligu

Polícia sa zaoberá prípadom podpredsedu mimoparlamentnej strany Demokrati Juraja Šeligu v rámci prípravného konania. TASR to potvrdila hovorkyňa Krajského riaditeľstva…

29. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Posledné dni výpredaja k Sviatku práce! Doživotná licencia Office 2021 Pro už za 35,24 €! Získajte teraz najlepšiu cenu na kľúče Microsoft!

Zatiaľ čo vy sa trápite s ručným filtrovaním, vaši kolegovia už používajú XLOOKUP na urýchlenie práce s dátami. Kým ostatní…

29. 04. 2025 | Ekonomika | 4 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Ekonomika | 4 min. čítania | 0 komentárov

Dostanú sa do nominácie konečne hráči pôsobiaci v KHL? Huliak posiela jasný odkaz adresovaný Šatanovi

Slovenský minister cestovného ruchu a športu Rudolf Huliak na sociálnej sieti radil prezidentovi Slovenského zväzu ľadového hokeja Miroslavov Šatanovi, ako…

29. 04. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

Matky s dvomi deťmi v Maďarsku oslobodia od daní z príjmov

Maďarsko schválilo zákon, ktorý oslobodzuje ženy s dvoma alebo tromi deťmi od platenia dane z príjmov. Ide o súčasť úsilia…

29. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Darovali sme Ukrajine vojenskú pomoc protizákonne? Európska prokuratúra začína konať

Jedným z veľkých restov súčasnej vlády je poriadne prešetrenie prípadu darovania vojenskej pomoci Ukrajine za minulých vlád, hlavne v období…

29. 04. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Centrom Londýna otriasol výbuch a elektrickú rozvodňu zachvátil požiar

Výbuch otriasol v utorok centrom Londýna, keď elektrickú rozvodňu vo Westminsteri zachvátil požiar. Informuje o tom web The Mirror

29. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

29. 04. 2025 | Aktualizované 29. 04. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Aktualizované 29. 04. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Z kariérneho diplomata, Šimečkova podržtaška

Ivan Korčok, pravá ruka lídra opozičnej strany Progresívne Slovensko Michala Šimečku, chcel rozdúchať vášne medzi Slovákmi a Maďarmi – včera upozornil…

29. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Opozícia už poškuľuje po Matovičovi. Hlina: Nie je blbý a má peniaze. Musíte s ním rátať

Opozícia sa musí spojiť a nemôže sa tváriť, že Igor Matovič neexistuje. Povedal to poslanec za stranu Sloboda a Solidarita…

29. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Bývalý minister vyzýva Denník N: Prestaňte nazývať Putina novodobým Hitlerom

Bývalý minister Juraj Draxler vyzýva Denník N, aby prestal so špinavou primitívnou kampaňou. „To, čo ste zverejnili k plánovanej návšteve…

29. 04. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Francúzsko zvolalo na dnes zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN o Ukrajine

Ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že Francúzsko zvolalo na dnes zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN o Ukrajine

29. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Oxford stratil renomé. Lebo Fico (fejtón)

Nie každá renomovaná zahraničná univerzita si dokáže zachovať svoje dobré meno. Aspoň nie v očiach slovenských červených denníčkov…

29. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Dočkáme sa novej Národnej nemocnice M. R. Štefánika. Minister predstavil detaily a miesto

V bratislavských Vajnoroch na pozemkoch ministerstva obrany by sa mala vybudovať nová Národná nemocnica Milana Rastislava Štefánika v Bratislave. Na…

29. 04. 2025 | Aktualizované 29. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Aktualizované 29. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Medzi kardinálmi voličmi nového pápeža je najviac Európanov

Kardináli, ktorí sa vo Vatikáne zídu na konkláve 7. mája, pochádzajú zo 71 krajín z piatich kontinentov. Najpočetnejšiu skupinu predstavujú…

29. 04. 2025 | Aktualizované 29. 04. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Aktualizované 29. 04. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov

Scenár jadrovej eskalácie je možný, tvrdí americký viceprezident Vance

Ukrajina nevyhrá vojnu s Ruskou federáciou, ak budú v nadchádzajúcich rokoch pokračovať nepriateľské akcie, ale scenár jadrovej eskalácie je možný,…

29. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Pozor na tieto potraviny! Zvyšujú riziko predčasného úmrtia, zistila medzinárodná štúdia

Približne 14 % predčasných úmrtí v Anglicku možno pripísať nezdravým potravinám, čo je najviac spomedzi sledovaných krajín, uvádza The Guardian

29. 04. 2025 | Zaujímavosti | 4 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Zaujímavosti | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Von der Leyenová a Trump sa stretnú v „správnej chvíli“, avizuje Európska komisia

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a Donald Trump sa budú snažiť stretnúť v „správnej chvíli“ – teda keď…

29. 04. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Jindřich Šídlo se mstí za odhalení svého konfliktu zájmů

Publicista Aleš Borovan odhalil ve svém článku závažný konflikt zájmů Jindřicha Šídla, který působí jako novinář a člen Redakční rady…

29. 04. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

Boj do posledného Ukrajinca pokračuje. Trump Nobelovku za mier nezíska

Ukrajina, 29. apríla 2025 - Ukrajina nie je pripravená na rokovania, nie je pripravená uznať ani stratu Krymu. Zelenskyj nerozumie situácii na…

29. 04. 2025 | 0 komentárov

Dieťa poškodilo v múzeu v Rotterdame obraz za 50 miliónov eur

V múzeu v holandskom Rotterdame poškodilo dieťa cenný artefakt od amerického maliara Marka Rothka. Ako referuje spravodajský web BBC, poškodenie…

29. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Ruský vojenský súd odsúdil obyvateľa ukrajinského mesta Melitopol na 27 rokov väzenia za pokus o vraždu absolventov leteckej školy.

Včera 20:00

Švédska polícia uviedla, že streľba v centre švédskeho mesta Uppsal si v utorok vyžiadala troch mŕtvych. Strelec z miesta činu údajne ušiel na elektrickej kolobežke.

Včera 19:58

Nemecká prokuratúra obvinila bývalého asistenta nemeckého politika Maximiliana Kraha zo špionáže pre Čínu. Muž, identifikovaný ako Jian G., podľa vyhlásenia opakovane poskytoval čínskym tajným službám informácie o rokovaniach a rozhodnutiach prijatých v Európskom parlamente a tiež špehoval čínskych disidentov v Nemecku.

Včera 19:51

Desiatky ľudí zadržali v Istanbule pre údajné výzvy na zakázané prvomájové protesty na námestí Taksim. Obvinení sú okrem iného z členstva v extrémistických ľavicových organizáciách, informovala v utorok turecká tlačová agentúra Anadolu.

Včera 19:48

.

Staroveké civilizácie: Fakty, o ktorých ste ešte nepočuli!

Staroveké civilizácie: Fakty, o ktorých ste ešte nepočuli! Pri dnešnom tempe objavov už čoskoro nebudeme mať žiadne záhady na riešenie…

29. 04. 2025 | 0 komentárov

Klaus Schwab sa podľa vyjadrení Mazureka ukázal ako obyčajný šváb

Europoslanec Milan Mazurek na sociálnej sieti informuje, že Klaus Schwab, zakladateľ Svetového ekonomického fóra, odstupuje zo svojej funkcie

29. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Vychytávky, vďaka ktorým bude tvoj život brnkačka

Život je niekedy naozaj ťažký. A možno si ho robíme zložitým úplne zbytočne. Veď existujú vychytávky, ktoré ti ho môžu…

29. 04. 2025 | 0 komentárov

Rubio tvrdí, že Trump sa tento týždeň rozhodne, či bude pokračovať v mierových rokovaniach

Minister zahraničných vecí Spojených štátov amerických Marco Rubio v nedeľu 27. apríla vyhlásil, že Trumpova administratíva sa tento týždeň rozhodne,…

29. 04. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Ukrajinská stíhačka F-16 omylom zostrelila vlastný Su-27 keď poľovali na drony

Ukrajina, 29. apríla 2025 - Začali sa objavovať podrobnosti o včerajšom incidente nad ukrajinskými Čerkasmi, počas ktorého ozbrojené sily Ozbrojených síl Ukrajiny…

29. 04. 2025 | 0 komentárov

„Pripomínalo to dej sci-fi filmu“

Výpadok elektriny v Španielsku a Portugalsku trval viac ako 8 hodín: powerbanky sa predávali už za 12 500 eur

29. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Peter Lipták

Andrej Sablič

Miroslav Urban

Zdeno Drdol

Milan Šupa

Miroslav Iliaš

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov