Varšava/Kyjev 17. mája 2023 (HSP/Foto:Ivan Lehotský)
Máme už rádioaktivitu z britskej munície s ochudobneným uránom aj na Slovensku? To hneď napadne každému rusofilovi. My ostatní si však myslíme, že aj keby, tak tá trocha rádioaktívneho spádu by určite stála za záchranu Zelenského demokratického režimu
V poľskom meste Lublin, ležiacom 70 km od ukrajinských hraníc, v nedeľu prístroje zaznamenali vo vzduchu prudký nárast úrovne rádioaktívneho bizmutu. Ten je produktom rozpadu ochudobneného uránu, ktorý USA a Veľká Británia používajú v munícii pre jej vyššiu prieraznosť.
Pripomeňme si, že takúto muníciu Ukrajina pred niekoľkými týždňami dostala od Veľkej Británie. Nikto okrem Veľkej Británie a USA toto svinstvo nepoužíva, lebo je to spoľahlivý spôsob ako na dlhé veky zamoriť krajinu. V irackej Fallúdži či v Srbsku, kde naši najvernejší vojenskí spojenci túto muníciu používali, sa odvtedy rapídne zvýšil výskyt rakoviny – exaktné počty samozrejme nikto nevie presne odčítať od prirodzenej onkologickej chorobnosti, ale štatisticky zrejme pôjde v každej generácii o desaťtisíce prípadov. Použitie takejto munície však nie je však žiadnou medzinárodnou konvenciou zakázané, lebo… no lebo USA.
Aj preto sa na poľskom internete objavili úvahy, či zvýšený obsah rádioaktívneho bizmutu (6 až 7 krát oproti normálnej úrovni) náhodou nie je dôsledkom ruského dronového útoku, ktorý mal 14. mája ráno zničiť 649. letecký sklad v Chmelnickej oblasti, v ktorom údajne bolo zničené veľké množstvo rôznej munície.
Či v tom sklade náhodou nebola aj munícia s ochudobneným uránom, to vám dnes nikto s istotou nepovie. Logiku by to však dávalo aj preto, že Rusko pred použitím takejto munície varovalo a odkázalo, že to bude považovať za použitie jadrových zbraní a primerane sa k tejto hrozbe postaví. Toto by mohol byť výsledok.
Či tá nameraná rádioaktivita pochádza naozaj z tohto zdroja, je samozrejme v tejto chvíli iba dohad. Veľmi neradi by sme našich verných spojencov vo výlučne obrannom pakte NATO obviňovali z niečoho, za čo nemôžu a ak sa náhodou mýlime, tak sa im týmto ospravedlňujeme.
Novinári sú však povinní takéto dohady čitateľom prinášať. To je jedno z dôležitých poslaní žurnalistu: ak niečo chytá myši, vyzerá ako mačka, chodí ako mačka, mňauká ako mačka, tak žurnalista je tu na to, aby nahlas verejnosti povedal, že by to mohla byť mačka. Týmto pozdravujeme našich kolegov z mainstreamu, ktorí vás určite tiež budú o veci informovať.
A koniec-koncov, aj keby sa tento dohad ukázal byť pravdivý, tak tá trocha rádioaktívneho spádu, ktorá by teoreticky, keď sa otočí vietor, mohla prísť aj k nám (Lublin je od Chmelnického vzdialený ako približne asi ako Humenné či Michalovce) nám predsa nemôže vadiť, veď čo by sme pre Zelenského a prežitie jeho režimu neurobili, no nie?