Pskov 30. augusta 2023 (HSP/Foto:Screenshot Telegram)
Vojenský pozorovateľ BBC analyzuje, ako mohla Ukrajina zasiahnuť letisko Pskov, ktoré sa nachádza 700 kilometrov od ukrajinských hraníc. Publikácia poukazuje na to, že Ukrajina disponuje bezpilotnými lietadlami s deklarovaným doletom tisíc kilometrov a viac – napríklad Raybird-3 alebo Bober. Je však nepravdepodobné, že by takýto dron letel v priamom smere – počas letu dron manévruje tak, aby obišiel oblasti protivzdušnej obrany. Takisto protivietor môže znížiť dolet, čo zvyšuje spotrebu paliva
To znamená, že existujú pochybnosti, či dron mohol letieť do Pskova z ukrajinského územia. Najmä ak dronov, ktoré zaútočili na pskovské letisko, bolo najmenej desať (podľa ruských blogov). Ťažko si predstaviť, že by si nikto nevšimol taký počet dronov na ceste.
Preto sa v sieti okamžite začali objavovať hypotézy, že drony neboli vypustené z územia Ukrajiny. Ale napríklad zo samotného Ruska, ako aj z Bieloruska alebo pobaltských štátov.
Ale aj táto verzia vyvoláva otázky, keďže drony majú veľké rozpätie krídel a nie je celkom jasné, ako ich dopraviť do Ruskej federácie alebo Bieloruska a nepozorovane ich tam vypustiť. Na ich vypustenie je potrebný prinajmenšom katapult.
Najpravdepodobnejšou možnosťou preto je, že drony boli vypustené z Ukrajiny a ruská protivzdušná obrana ich jednoducho nemohla zachytiť. Drony sa mohli pohybovať v malej výške, ktorú je ťažké sledovať radarom, a v tme je ťažké ich spozorovať vizuálne.
Publikácia tiež pripomína, že deň predtým v Brjanskej oblasti Ruská federácia zostrelila mnoho ukrajinských dronov. Podľa predpokladu BBC mohlo ísť o lety, ktorých cieľom bolo vypočítať pozície protivzdušnej obrany, čo potom pomohlo pripraviť trasu letu do Pskova.
Čo konkrétne sa stalo v Pskove
Pri nálete bezpilotného lietadla na letisko Pskov boli zničené dve lietadlá Il-76 a štyri ďalšie boli poškodené, informovala ruská verejnoprávna agentúra Baza.
Predtým sa informovalo len o poškodených lietadlách – podľa rôznych verzií od 2 do 4. Oficiálne bolo potvrdené poškodenie len dvoch lietadiel.
Po útoku vznikol na letisku požiar, ktorý hasilo viac ako 50 pracovníkov ministerstva pre mimoriadne situácie. Všetky lety na 30. augusta boli zrušené.
Čo je teda známe o najväčšom útoku dronov na ruské regióny a Krym
1 – Napadnuté bolo letisko v Pskove, ktoré je vzdialené 700 kilometrov od ukrajinských hraníc (a oveľa bližšie k Estónsku a Lotyšsku).
Útok na Pskov bol dlhodobý, bolo počuť výbuchy a bolo vidieť plamene. Podľa oficiálnych správ boli poškodené dve vojenské dopravné lietadlá Il-76. Podľa ruských telegramových kanálov štyri.
2. V Brjansku buď drony, alebo ich trosky zasiahli Silicon microelectronics plant a administratívnu budovu.
Uvádza sa, že požiare už boli uhasené.
3. V Kalužskej oblasti zasiahol dron ropnú nádrž, potvrdil to gubernátor. Požiar bol podľa neho uhasený (nádrž bola údajne prázdna).
4. Dron sa zrútil nad územím Ružského okresu Moskovskej oblasti. Drony boli zostrelené aj nad Riazanskou a Orelskou oblasťou. Vo všetkých týchto prípadoch zatiaľ nie je nič známe o následkoch a škodách.
5. O masívnom nálete na Krym informovali aj miestne “orgány”. Sevastopol uviedol, že útok bol odrazený z mora, podrobnosti prisľúbil neskôr.
6. Ruské ministerstvo obrany zároveň tvrdí, že v Čiernom mori boli zničené štyri výsadkové člny AFU (Ukrajina to nepotvrdila).
Solovjov žiada vymazať pobaltské štáty z povrchu zemského
Niektoré ruské vojenské telegramy naznačujú, že útok na pskovské letisko bol vykonaný z Estónska, ktoré je členom NATO a odkiaľ je letisko v Pskove vzdialené približne 80 kilometrov.
Uviedol to aj televízny moderátor Vladimir Solovjov, ktorý v reakcii vyzval na “vymazanie pobaltských štátov z povrchu zemského”.
Ruské ministerstvo obrany sa pritom k úderu, ktorý podľa rôznych zdrojov zničil alebo zasiahol dve až štyri lietadlá Il-76, zatiaľ nevyjadrilo. Takisto sa nikto z predstaviteľov nevyjadril k tomu, odkiaľ drony prileteli. Peskov len povedal, že táto otázka sa “skúma”.
Pravdepodobne sa Moskva snaží pochopiť, odkiaľ vlastne drony prileteli a akú verziu nakoniec vysloviť. Ak totiž Rusko oficiálne vyhlási, že drony leteli z krajiny NATO, mohlo by to Rusko a Alianciu priviesť na pokraj priamej vojny.
Treba poznamenať, že Ukrajina technicky disponuje dronmi, ktoré sú schopné letieť na Pskov z ukrajinského územia. Aj keď je to vzhľadom na vzdialenosť a prítomnosť systémov protivzdušnej obrany ťažké (hoci viacerí odborníci sa domnievajú, že drony boli skutočne vypustené z Ukrajiny). Ďalšou verziou je, že drony boli vypustené z ruského územia (hoci je tiež nepravdepodobné, že by mohli byť nepozorovane prepravené, dokonca aj v rozloženom stave, do Ruska alebo Bieloruska). Štvrtá verzia – vypustenie z lode v neutrálnych vodách Fínskeho zálivu.