Moskva 25. novembra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP/Russian Presidential Press Service)
Výnos ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorým sa aktualizuje ruská jadrová doktrína, možno považovať za signál Západu a nemal by sa považovať za náhodu, uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v rozhovore s ruským novinárom Pavlom Zarubinom, ktorý bol zverejnený v nedeľu
„Určite tu nemôže ísť o žiadne náhody. Je tu určitá dôslednosť,“ povedal Peskov na otázku o aktualizácii doktríny. Hovorca dodal, že Rusko musí neustále reagovať na bezprecedentnú eskaláciu podnecovanú Západom.
„Hoci prezident Putin zadal prípravu zmien s cieľom prispôsobiť našu [jadrovú] doktrínu podmienkam súčasnej konfrontácie, ktorú podnecujú západné štáty, Putin musí reagovať na bezprecedentnú eskaláciu, ktorú podnecuje predovšetkým odchádzajúca administratíva vo Washingtone,“ povedal Peskov.
A Spojené štáty pokračujú v ešte bezohľadnejších krokoch na eskaláciu ukrajinského konfliktu, dodal hovorca.
Pri komentovaní raketového útoku Orešnikom Peskov uviedol, že Putin v septembri vyslal Západu jasný signál. Peskov dodal, že k súčasnej situácii viedlo „šialenstvo“ medzi rozhodovacími orgánmi vo Washingtone.
„Rozhodli sa ignorovať Putinove varovania a v dôsledku toho vznikla táto situácia. To si vyžiadalo takéto rozhodné kroky a rázne vyhlásenia nášho prezidenta,“ povedal hovorca.
Peskov tiež povedal, že Bidenova administratíva fakticky zastavila dialóg s Ruskom, a dodal, že vo Washingtone chýba „politická prezieravosť“.
„Počas volebnej kampane [novozvolený prezident USA Donald] Trump hovoril o svojom zámere nejakým spôsobom zabezpečiť mier a priviesť všetkých k mierovému kurzu. A teraz sa snažia vyhrotiť situáciu natoľko, že tieto mierové podmienky sú odsúdené na neúspech,“ povedal hovorca.
Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok v televíznom prejave uviedol, že Ukrajina tento týždeň odpálila rakety ATACMS dodané USA a britské Storm Shadows na zariadenia v Kurskej a Brianskej oblasti. V reakcii na to Rusko 21. novembra podniklo úder na zariadenie obranného priemyslu, závod Južmaš v Dnepropetrovsku, pričom použilo svoju najnovšiu raketu stredného doletu s názvom Orešnik. Moskva začiatkom týždňa aktualizovala aj svoju jadrovú doktrínu.
Rozhodnutia odchádzajúcej administratívy amerického prezidenta Joea Bidena o Ukrajine sú pokusom pomstiť sa novozvolenému prezidentovi Donaldovi Trumpovi za jeho víťazstvo v prezidentských voľbách, uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.
„V mnohých ohľadoch áno,“ odpovedal Peskov v nedeľňajšom rozhovore na otázku, či sa Biden snaží pomstiť za porážku demokratov vo voľbách.
Bidenova administratíva sa snaží zanechať Trumpovi „nejaké dedičstvo“ a priviesť ho na lopatky pri urovnávaní konfliktu na Ukrajine, dodal Peskov.
Vyhlásenia o možnosti, že Kyjev získa špinavú bombu, sú nebezpečné a predstavujú oveľa viac ako „hru s ohňom“, povedal Dmirty Peskov.
„Oni [Ukrajina] chápu, aké je to nebezpečné a že už to ani nie je hra s ohňom, je to viac ako to,“ povedal Peskov v nedeľňajšom rozhovore s ruským novinárom Pavlom Zarubinom, keď sa ho pýtali na tvrdenia, že Kyjev môže získať špinavú bombu.
Začiatkom tohto mesiaca britské noviny s odvolaním sa na správu vypracovanú ukrajinskými výskumníkmi pre ministerstvo obrany uviedli, že Ukrajina by mohla vyvinúť jadrovú bombu v priebehu niekoľkých mesiacov, ak Spojené štáty znížia vojenskú pomoc Kyjevu. Hovorca ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Heorhij Tychij neskôr uviedol, že Ukrajina nevlastní jadrové zbrane, nemá v úmysle ich vytvoriť a úzko spolupracuje s Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu. Existujúce kapacity Kyjeva však umožňujú vytvoriť špinavú bombu, uviedol generálporučík Igor Kirillov, veliteľ vojsk rádiologickej obrany ruských ozbrojených síl.
Prečítajte si tiež:
- Unsicherheit. Erschöpfung. Verzweiflung. Tieto tri slová charakterizujú atmosféru v Kyjeve
- Západ už špekuluje, ako obísť Putinove mierové podmienky