Odkaz pre kandidátov na prezidenta – je najvyšší čas

❚❚

Bratislava 8. marca 2024 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian, Martin Baumann, Jaroslav Novák, Henrich Mišovič, Facebook/Marián Kotleba Predseda ĽSNS, Milan Náhlik vlastenec)

 

Aký by mal byť slovenský prezident? Progresívna „slušnosť“ a nároky na dôstojnú hlavu suverénneho štátu spolu neladia

Kandidáti
Na snímke kandidáti na prezidenta – zľava zhora Andrej Danko (SNS), Patrik Dubovský, Krisztián Forró (ALIANCIA – SZÖVETSÉG), Štefan Harabin, Ivan Korčok, Róbert Švec, Marian Kotleba (ĽSNS), Ján Kubiš, Igor Matovič (Hnutie Igora Matoviča), Milan Náhlik, Peter Pellegrini (Hlas-SD)

Na súčasných prezidentských voľbách je pozoruhodná individuálna kampaň jednotlivých kandidátov. Priznajme, že občas aj bezobsažná. Za zmysluplný obsah, hlboké posolstvo či dlhodobú víziu pre Slovensko, nemožno ani pri najlepšej vôli považovať ľúbivé slogany, videá na sociálnych sieťach či stisky rúk na predvolebných mítingoch.

.

Akokoľvek drží volič svojmu favoritovi palce, zatiaľ sa dozvedel iba to, čo už stokrát predtým počul a čítal na bilboardoch. Naozaj nám stačí tak málo? Nepotrebujeme analýzy, detailné vysvetlenie zámerov budúceho prezidenta? Ako keby kandidáti rátali s tým, že sa sociálnymi sieťami informačne presýtení voliči uspokoja s opakovanými frázami. Znejú podmanivo, no nič konkrétne ani nové sa z nich nedozvedáme. Chýba dôkladnejšia prezentácia dlhodobej vízie a jej naplnenia postupnými krokmi.

V minulosti malo Slovensko našťastie aj štátnikov, ktorých možno bez zaváhania nazvať osobnosťami európskeho formátu. Boli to vzdelaní, rozhľadení ľudia, ktorí aj v neľahkej geopolitickej situácií vždy uprednostnili slovenské záujmy. Netreba prízvukovať, že zložitých časov zažilo Slovensko neúrekom. O to ťažšie bolo ustáť tlak veľmocí, či už zo západu alebo východu, a nájsť prijateľný balans, nespúšťajúc zo zreteľa záujmy Slovenska. Nášho Slovenska s pestrou históriou, jedinečnými tradíciami, obyčajmi a odkazom na kultúrne dedičstvo predkov.

.

V dnešnej progresívne orientovanej západnej spoločnosti vyznievajú slová o tradíciách a kultúrnom dedičstve európskych národov ako neprijateľný archaizmus, ktorý nemá v liberálnej demokracii miesto.

Západ stavil na zlyhávajúci multikulturalizmus, na čítankovú rodovú rovnosť a všeobjímajúcu diverzitu.

Ak si nebodaj myslíte, že diverzita sa týka aj rôznorodosti názorov, tak tamojší i slovenskí progresívni cenzori vás rýchlo vyvedú z omylu. Nie a ešte raz nie, milí občania. O tom, kedy je diverzita vhodná a kedy ani náhodou, rozhoduje predsa Politbyro, pardon, platforma overovateľov hoaxov a iba ich verdikt určí, či je váš názor v súlade s doktrínou progresívnej ideológie. Ak náhodou nie je, máte smolu. Diverzita sem, diverzita tam, o záveroch zjazdu KSČ a o progresívnych hodnotách sa nediskutuje. Parafrázujúc moderátorskú hviezdu mainstreamového denníka – „o pravde sa nediskutuje“.

Jeden z kandidátov na prezidenta je ikonou progresívnych, novodobých cenzorov. Môžeme preto dôvodne predpokladať, že zdieľa ich názory. Predtým možno zdieľal iné, v závislosti od toho, v akej vláde práve sedel. Ale čo tam po konzistentnosti názorov, takými taľafatkami sa liberálni hrdinovia bez bázne a hany, nezaoberajú. Zhodnú sa však v potrebe cenzúry a osočovania každého, kto vybočuje z predpísanej línie. Preto sú všetky ich heslá o rovnoprávnosti, inklúzií a rovnosti šancí iba navoňanou biedou bez ukotvenia v realite.

Gýčových sloganov o šťastnej budúcnosti sme sa v rôznych spoločenských zriadeniach napočúvali vrchovato. Národne a konzervatívne (žiada sa napísať aj príčetne) orientovaná časť slovenskej spoločnosti by konečne uvítala prezidenta, ktorý sa jednoznačne postaví za Slovensko, tradičné hodnoty a za slobodu prejavu. Prezidenta, ktorý nebude útrpne čítať z papiera vyhlásenia formulované poradcami, nebude sa tváriť ublížene a vzdychať nad nepochopením národa. Nebude sa nedôstojne navážať do názorových oponentov, ale stojac si za svojim presvedčením, dokáže inteligentne a vecne usadiť aj najväčších krikľúňov a kritikov.

.

Slovensko si zaslúži prezidenta, pre ktorého sú vzorom velikáni našej histórie: Ľudovít Štúr, Jozef Miloslav Hurban, Milan Rastislav Štefánik a ďalšie významné osobnosti, ako napríklad Adam František Kollár (nazývaný slovenský Sokrates), Matej Bel, Andrej Kmeť a mnohí ďaľší. Prezidenta, ktorý si slovenských dejateľov nemusí najprv vygúgliť na internete, ale dokonale pozná ich biografiu a dielo.

Roky rokúce kladú moderátori slovenských televízií v predvolebných debatách kandidátom všeobecné a takmer identické otázky, nanajvýš sa spýtajú, v čom sú lepší ako ich protikandidát. Aby dokázali klásť zmysluplnejšie a do hĺbky idúce otázky, museli by byť patrične vzdelaní, s prehľadom sa orientovať v histórií, postrehnúť aktuálne historické paralely a konfrontovať nimi prezidentských kandidátov. Slovom, vedieť aj niečo viac ako opakovať floskuly o liberálnej demokracii a občianskej spoločnosti.

Táto tzv. občianska spoločnosť, mantra liberálov, v podstate nikdy na Slovensku nefungovala. Predstavujú ju totiž desiatky politických mimovládok profitujúcich zo štátneho rozpočtu alebo zo štedrých darov zahraničných sponzorov. Títo „občianski aktivisti“ sa takmer nikdy nezaujímali o bežných občanov a ich starosti, o neraz nedôstojné pracovné podmienky, o enormný rast cien a dopad na životnú úroveň ľudí.

Občianska spoločnosť v ponímaní politických a hereckých aktivistov, je výhradne ich názorová bublina. Výrazne ju reprezentujú aj čoraz útočnejší, ukričaní predstavitelia hereckej obce. Stále tie isté tváre, ich mená si čitateľ ľahko dosadí.

Názorových oponentov považujú za dotieravý hmyz, ktorého je radno sa zbaviť. Výrazy ako lúza, spodina či nula, sú im mimoriadne blízke a s obľubou ich vytiahnu vždy, keď nadobudnú pocit, že svet, prípadne kamery čakajú na ich spásonosné posolstvo. Oni sú predsa tí slušní, nezištní a obetaví, so slušným kandidátom na prezidenta. Iba, že by nie.

.

Tento slušný a navonok uhladený kandidát si totiž dokáže predstaviť, aby sa Slovensko vzdalo práva veta v Európskej únií. Skutočnosť, že si to drvivá väčšina Slovákov neželá, ho zrejme nevyrušuje.

Preto je namieste vyžadovať od budúceho najvyššieho ústavného činiteľa viac, ako nacvičené úsmevy a marketingovo vhodne namixované prejavy.

Nech je po dlhom čase prezidentom Slovenska (nie „tejtokrajiny“) osobnosť, ktorá o vzdaní sa práva veta v EU neuvažuje ani vo sne.

Prezident by mal mať dlhodobú a reálnu víziu pre Slovensko. Mal by byť nielen rétoricky a argumentačne zdatný, ale aj vzdelaný a sčítaný. Aby bol jeho doterajší životný príbeh prínosom pre spoločnosť a nie navonok pútavá fikcia stvorená médiami. Má byť osobnosťou, pre ktorú je suverenita Slovenska prvoradá. Má si vážiť a pripomínať slovenských národných buditeľov. Práve oni – našou optikou priam nadľudským úsilím – prispeli k tomu, že dnes máme spisovnú slovenčinu bohatú na krásne a košaté výrazy, že sme súčasťou HÚŽEVNATÉHO národa, ktorý napriek mimoriadne ťažkým obdobiam nezanikol. Nie zbabelého národa. Zbabelosť, ktorú nám prisúdil pisálek z korporátneho denníka, je iba jeho vlastnou projekciou, prenášanou na iných.

Slovensko si konečne zaslúži prezidenta, pre ktorého nebude prioritou zahaľovať prezidentský palác do farieb vlajok iných štátov, ale presvedčivé a konkrétne činy v prospech Slovenska. Prezidenta, ktorý sa nenaváža do oponenta prízemnými urážkami, nehuláka v diskusných reláciách, ale dôstojne reprezentuje Slovensko doma i v zahraničí a plynule komunikuje v cudzích jazykoch. Neidealizuje si žiadnu svetovú veľmoc, lebo vie že veľmoci nemajú skutočných priateľov ani večných spojencov, majú predovšetkým svoje vlastné záujmy, ako výstižne poznamenal Winston Churchill.

Povinnosťou slovenského prezidenta je najmä ochrana našich národnoštátnych záujmov a dohľad nad dodržiavaním ústavnosti. Od budúceho prezidenta očakávame, že sa zastane všetkých slovenských občanov voči akejkoľvek svojvôli výkonnej moci, ktorá mala v minulom volebnom období doslova bašavel a pani v prezidentskom paláci si to, popri fotení sa na koberci, akosi nestihla všimnúť.

Je teda najvyšší čas na vzájomné, otvorené debaty kandidátov, aby tvárou v tvár jasne a zreteľne dali najavo svoje postoje, predstavili konkrétne zámery a zaviazali sa slovenskej verejnosti sľubmi, ktorými ich bude môcť počas pôsobenia v prezidentskom úrade konfrontovať.

Platí totiž priama úmera – nízke nároky na hlavu štátu, generujú hlavu štátu, ktorá tieto nízke nároky napĺňa. Ani o milimeter viac.

Podobnou skúsenosťou si už slovenská spoločnosť za ostatné dve volebné obdobia prešla. Je nevyhnutné zvýšiť latku náročnosti. Aby sa tentoraz synonymami pojmu slovenský prezident stali autorita, dôstojnosť, rešpekt, dôveryhodnosť a oddanosť Slovensku.

 

.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

Včera 19:41

Gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová v sobotu odsúdila násilné incidenty vo volebných miestnostiach počas parlamentných volieb, ktoré môžu rozhodnúť o budúcnom smerovaní Gruzínska a vzťahoch s Európskou úniou. Ústredná volebná komisia eviduje viac ako 100 hlásení o porušení pravidiel počas hlasovania. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Včera 15:45

Čisté finančné aktíva priemerného Slováka sú najnižšie spomedzi porovnávaných krajín EÚ a jeho dlh je zároveň druhý najvyšší. Ako jediní v regióne nových členských krajín EÚ majú obyvatelia Slovenska v priemere viac dlhov ako finančných aktív. Poukázala na to Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR na základe aktuálnej správy medzinárodnej poisťovacej skupiny Allianz.

Včera 15:17

Šiestim väzňom sa podarilo ujsť cez tajný tunel z trestaneckej kolónie v Lipeckej oblasti na západe Ruska. Tamojšie úrady po nich v sobotu vyhlásili pátranie. Štyroch z nich už medzičasom dolapili, píše TASR podľa agentúry AFP.

Rusko patrí ku krajinám z najvyšším počtom väzňov na svete. Vlani bolo v tamojších väzniciach a trestaneckých kolóniách dovedna až vyše 400.000 osôb, ich počet sa však odvtedy znížil, keďže práve aj trestanci sú posielaní do bojov na Ukrajinu.

Včera 15:08

Turecko v sobotu odsúdilo izraelský útok na vojenské ciele v Iráne, pri ktorom zahynuli dvaja vojaci. Turecké ministerstvo zahraničných vecí zároveň vyzvalo na ukončenie izraelského teroru na Blízkom východe. Znepokojenie nad “výbušnou eskaláciou” nepriateľských akcií medzi Izraelom a Iránom vyjadrilo aj Rusko. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Včera 14:33

Najmenej 81 životov si už na Filipínach vyžiadala tropická búrka Trami. Na takmer pol milióna sa zároveň zvýšil počet osôb, ktoré boli nútené opustiť svoje domovy, oznámil v sobotu tamojší úrad pre zvládanie katastrof. Informuje o tom TASR na základe správy agentúry DPA.

Včera 14:32

Traja ľudia zahynuli v sobotu ráno pri zrútení menšej obytnej budovy v meste Santander na severe Španielska, ktoré zapríčinil výbuch. Oznámili to tamojší zdravotníci, informuje TASR na základe správy agentúry AFP.

Včera 13:30

V Bolívii zadržali v piatok najmenej 44 ľudí počas stretov medzi stúpencami bývalého ľavicového prezidenta Eva Moralesa, ktorí po celej krajine rozmiestnili na cestách viac ako 20 zátarás, a políciou, uviedla v sobotu tamojšia vláda. Na odstránenie zátarás bolo nasadených viac ako 1700 policajtov, 14 z nich utrpelo zranenia. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Pôvodným cieľom demonštrácií bolo zabrániť možnému zadržaniu Moralesa, teraz však podľa AFP demonštranti protestovali proti hospodárskemu riadeniu vlády prezidenta Luisa Arceho.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke prírodný cintorín Záhrada spomienok vo Zvolene

Autor: TASR - Silvia Tannhauserová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Pavel Jacz

Erik Majercak

Viktor Pondělík

Ivan Štubňa

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali