Bratislava 8. novembra 2021 (HSP/Foto:HSP)
Vrcholová manažérka pre farmakoncern Pfizer MUDr. Mária Noskovičová, rodená Krčméryová je príbuznou medializovaného vládneho experta, ktorý už dvakrát odišiel do dôchodku a stále sa vracia. Prof. Krčméry je v čoraz hlbšom konflikte záujmov, ktorý tentokrát odhalil Miroslav Heredoš zo strany Republika
Táto absolventka Lekárskej fakulty UK v Bratislave (1990) pracuje 25 rokov pre farmakoncern Pfizer ako riaditeľka pre dohľad nad krajinami Slovensko, Maďarsko, Chorvátsko a Slovinsko. Medzi rokmi 1997 a 2012 bola aj riaditeľkou pre klinické operácie, pričom jej LinkedIn profil udáva, že zastrešovala viac ako 50 klinických skúšok firmy Pfizer na Slovensku.
MUDr. Mária Noskovičová, črtami tváre nápadne podobná prof. Vladimírovi Krčmérymu, si od novembra 2016 uvádza ako novú funkciu „Director of Clinical Site Management” vo Pfizer ČR a Slovensko, čo znamená, že zrejme manažuje viaceré klinické a administratívne aspekty klinických skúšok vo výskume.
„Už chápeme, prečo Krčméryho názory propaguje celé mainstreamové spektrum? Prečo sedí v každej diskusii v médiách a zásadne ovplyvňuje mienku našich občanov, otcov, matiek a detí, ktorí následne ničia svoju imunitu a uveria potrebnosti vakcinácie,” dodáva Miroslav Heredoš, ktorý rodinné príbuzenstvo Márie Noskovičovej s profesorom Krčmérym overoval cez tri nezávislé zdroje.
Riaditeľka Pfizer klinického výskumu MUDr. Noskovičová v lete minulého roka pre TV Noviny tvrdila, že „SARS-COV-2 nemutuje, tým pádom nebude potrebné vakcínu meniť,” hoci už vtedy bolo známe, že vírus zmutoval viac ako 30krát a je otázne, ako účinná bude 3. dávka proti novým variantom. Vyjadrila sa aj k tomu, ako dlho trvá štandardne výskum vakcín:
„Výskum vakcíny na chrípku trval vyše 20 rokov. Vakcínu proti vírusu HPV, ktorý môže spôsobiť rakovinu krčka maternice, vyvíjali 15 rokov. Vývoj vakcíny proti hepatitíde B trval 4 až 5 rokov. Vidíme, že to trvá roky.”
Na Krčméryho konflikt záujmov sa poukazovalo aj minulý rok, keď boli zverejnené zoznamy sponzorov jeho projektov v Treťom svete a Vysokej školy sv. Alžbety, ktorú založil, a v ktorých figurovali farmafirmy vrátane Pfizeru. Na škole si robili tituly viaceré verejne a politicky činné osoby, niektoré za rozporných okolností. Jednou z nich, pravdepodobne nominantkou Krčméryho, bola aj Andrea Kaľavská, manželka ďalšieho topmanažéra Pfizeru Erika Kaľavského. Ten z pozície odišiel, keď sa ona stala ministerkou zdravotníctva vo Ficovej a Pellegriniho vláde.
Je aj trochu zvláštne, že kým profesor Krčméry na začiatku vypuknutia pandémie hovoril o covide ako chrípke, po cca dvoch mesiacoch mediálnych útokov liberálnych médií na jeho Vysokú školu, náhle otočil a odvtedy vytrvalo propaguje vakcíny proti covidu, zasadzuje sa za covid pasy a povinné očkovanie. Skúšali sme profesora kontaktovať telefonicky, mal však vypnutý mobil a na naše otázky emailom či ide o jeho sestru alebo sesternicu zatiaľ neodpovedal.
Krčméryho syn je zas členom prestížneho medzinárodného Aspen inštitútu, ktorý je financovaný nadáciami Gatesovcov a Rockefellerovcov. Ten pôsobí ako lobistické združenie, presadzujúce záujmy globálnej elity aj cez svojich členov. Michal Krčméry je však riaditeľom pre vládne záležitosti v Americkej obchodnej komore na Slovensku, čo je otvorene lobistická pozícia.
Pfizer je pritom americká firma. Práve americké firmy nedávno tlačili na ministra Milana Krajniaka cez AZZZ SR, aby dal zamestnávateľom zákonnú možnosť povinne očkovať svojich zamestnancov, alebo zisťovať ich vakcinačný status, čo Krajniak, minister práce, sociálnych vecí a rodiny za Sme rodina, odmietol.
Jana Ray Tutková