Ruský vojenský expert Boris Rožin publikoval na portáli rusvesna článok, v ktorom sa venuje podpísanej dohode medzi USA a Talibanom, podľa ktorej by mali Američania do 14 mesiacov Afganistan opustiť. Podmieňovací spôsob je na mieste, pretože Američania si ťažkú hlavu s dodržiavaním medzinárodných dohôd nerobia, na druhej strane sú však z vývoja situácie v Afganistane skutočne frustrovaní a ďalšieho pôsobenia v Afganistane sa v prípade, že sa situácia dramaticky nezmení v ich prospech, obávajú.
Podľa Rožina Taliban necháva Američanom možnosť zachrániť si tvár. Prisľúbil, že pozastaví útoky na americké sily, dohoda sa však netýka príslušníkov afgánskej armády, ktorí by proti Talibanu bojovali. Američania si po odchode z Afganistanu umyjú ruky, veď skutočnosť, že sa Taliban opäť pravdepodobne po odchode Američanov zmocní vlády v krajine sa udeje až po ich odchode z krajiny. Netreba zabúdať ani na skutočnosť, že Američania nemajú morálne problémy sa s Talibanom dohodnúť, rovnako ako nemajú problémy dohodnúť sa s inými moslimskými fanatikmi a teroristami. Pre Američanov je najdôležitejšie, aby sa brzdil nástup Ruska a Číny, ostatné je nepodstatné.
Bude zaujímavé ale sledovať, ako sa budú vyvíjať vzťahy medzi Talibanom a ostatnými svetovými krajinami. Američania označovali Taliban za teroristickú organizáciu, s teroristickou organizáciou však podpísali medzinárodnú dohodu. Je pravdepodobné, že ich príklad budú sledovať aj iné krajiny, vrátane Ruska a Číny, ktoré takisto vyradia Taliban zo zoznamu teroristických organizácii.
V postdemokratickom svete vládnu iné pravidlá ako v minulosti. Samotní Američania sa správajú ako teroristi (likvidácia Sulejmániho na medzinárodnom letisku v Iraku), porušujú medzinárodné právo, preto sa netreba čudovať ani faktu, že s teroristami uzatvárajú medzinárodné dohody. V záujme Ruska bude takisto udržiavať kontakty s Talibanom, pretože z Afganistanu je do Tadžikistanu, Uzbekistanu či Turkménska a Kirgizska naozaj len na skok, bývalé stredoázijské sovietske republiky stoja v dlhodobom záujme Ruska a Rusko nemá záujem na destabilizácii situácie v týchto krajinách, teroristické útoky a destabilizácia stredoázijských republík by naopak veľmi vyhovovali Američanom.
Taliban však nie je jednoliatou organizáciou. Okrem radikálov sa v Talibane nachádzajú aj predstavitelia umierneného krídla a s týmto krídlom budú musieť Rusi i Číňania naladiť nové kontakty. Záujem je aj zo strany Talibanu, predstavitelia Talibanu už súbežne s podpísaním dohody s Američanmi navštívili aj Moskvu a aj Peking, pretože názory oboch veľmocí Ruska a Číny sú pre Taliban skutočne relevantné. Členovia radikálneho krídla Talibanu predstavujú samostatnú skupinu, sú ochotní pokračovať v boji proti všetkým a zvykli si, že od roku 1979 až doteraz nedokázali v nehostinných horských oblastiach provincie Nangahár poraziť ani Sovieti a ani Američania, v oblastiach ktoré kontrolujú sú skutočne pánmi a zaviedli v týchto oblastiach stredoveký moslimský režim, ktorý sa od stredovekého moslimského režimu v Saudskej Arábii líši podľa cynikov len nedostatkom financií.
Trump je pripravený plne zabodovať v amerických prezidentských voľbách, ktoré sa uskutočnia v USA tento rok. Pred štyrmi rokmi sľúbil, že stiahne Američanov z drahej a nekončiacej sa vojny v Afganistane, do ktorej zavliekli USA Obama a vtedajší americkí jastrabi. Stiahnutím Američanov z Afganistanu plní svoje sľuby. U Obamu alebo Busha mladšieho by bolo nemysliteľné, aby Američania k takémuto kroku pristúpili.
Mierovú dohodu s Talibanom väčšina expertov vníma ako americkú porážku na medzinárodnej scéne a ďalší dôkaz oslabovania amerických pozícii vo svete. Podobne ako vo Vietname boli Američania prinútení pristúpiť k diplomatickým rozhovorom s podstatne slabším súperom. Situácia je pre Američanov o to horšia, že pokiaľ vo Vietname podporovali Vietnamcov Sovieti a Číňania, v Afganistane nikto Taliban nepodporoval. Sovieti utrpeli porážku, pretože Američania zásobovali mudžahídov zbraňami, dnes Talibanu stačili na porážku Američanov staré sovietské zbrane. O americké koristné zbrane, ktoré svojou kvalitou nepresvedčili, Talibanci hlbší záujem nikdy neprejavovali.