Odborník tiež poznamenal, že krajiny západnej Európy, ako napríklad Taliansko a Španielsko, naopak začali akékoľvek obmedzenia zavádzať trochu neskoro, čo nakoniec ovplyvnilo skutočnosť, že došetrovanie epidemiologického reťazca prenosu sa neuskutočnilo.
“Koronavírusová infekcia tam preto bola diagnostikovaná u ľudí, ktorí sa už dostali do nemocnice s miernou, ťažkou a kritickú formou choroby,“ vysvetlil Konovalov.
Zvláštnosti mentality
“V mnohých krajinách navyše nie sú vírusové ochorenia dýchacích ciest považované za závažnú chorobu a neznamenajú obmedzenie sociálnych kontaktov. V Rusku však ľudia naopak často nechodia do práce s prechladnutím,” dodáva expert.
Podobne je to s umývaním rúk. Odborník uvádza príklad Nórska, kde si ľudia umývajú ruky oveľa menej často. “Faktom je, že cena za sladkú vodu v eurozóne je naozaj veľká. Návyky sú vštepované generáciami,” podotýka.
“Rusi si zo zvyku nutne dávajú dole topánky pri vchode do domu. V Amerike zase v povedomí ľudí utkvela predstava, že ak spadne kúsok jedla na zem, môžete ho do piatich sekúnd zdvihnúť a nič sa nedeje,” všíma si odborník.
Asymptomatickí prenášači
Odborník tiež uviedol, že významnú úlohu pri zachovaní nízkeho indexu úmrtnosti hrá tiež vysoká úroveň testovania populácie, čo pomáha identifikovať oveľa viac prípadov infekcie medzi asymptomatickými prenášačmi. Ich nasledujúca izolácia potom logicky prispieva k výraznému obmedzeniu šírenia nákazy.
“V krajinách, kde nie je identifikovaný veľký počet asymptomatických pacientov, sa jedným z hlavných zdrojov infekcie stáva kontakt s rodinou, pretože deti a mladí ľudia často nevykazujú žiadne príznaky ochorenia, a tak ľahko nakazia svojich príbuzných, keď najmä tí starší majú vo väčšine prípadov extrémne následky, ba dokonca aj smrteľné,” poznamenáva expert.
Prístup k lekárskej starostlivosti
Podľa Konovalova má obrovský význam aj dostupnosť zdravotnej starostlivosti.
“V Spojených štátoch sa táto situácia s úmrtnosťou rozvinula pravdepodobne kvôli problémom s prístupom k lekárskej starostlivosti. V USA oficiálne viac ako 30 miliónov ľudí vôbec nemá zdravotné poistenie. Nemocničný fond nebol pripravený na to, že špecializovaná lekárska starostlivosť má byť poskytovaná nezvyčajne veľkému množstvu ľudí,” vysvetľuje Konovalov.