“Situácia na Ukrajine je kritická. Pri takomto dlhu a jeho obsluhe k žiadnemu rozvoju ekonomiky nedôjde. Kyjev si fakticky požičiava ďalšie peniaze, aby zaplatil staré dlhy. To už je bezvýchodisková situácia. V posledných štyroch rokoch na Ukrajinu nevstúpili žiadni investori, ani voľné aktíva. Všetky peniaze poskytované MMF sú vynaložené na odvrátenie hospodárskeho a politickej kolapsu.
A práve tieto problémy prudko znížili popularitu Porošenkovi, ktorý po svojom nástupe k moci rečnil o tom, ako bude Ukrajina “západná“ a úspešnou krajinou. Teraz je ale jasné, že takouto krajinou nebude. A nielen to – vnútropolitický vektor v podstate zmaril všetky nádeje a očakávania,” tvrdí odborník.
Podľa jeho slov sa situácia ohľadom štátneho dlhu na Ukrajine v zásade nezmení, pokiaľ nedôjde k obnoveniu hospodárstva v krajine.
“Nedávno zavedené sankcie voči významným sektorom ukrajinskej ekonomiky fakticky zapríčinili to, že ich priemysel pravdepodobne nenájde odbytiská. Keď sa začínal obnovovať export do Ruska, existovali tu isté šanca, že vďaka tomu Ukrajina dokáže pozdvihnúť niektoré z oblastí svojho hospodárstva. Teraz už ale taká nádej neexistuje. Vyvážať svoje výrobky do západnej Európy pre nich bude veľmi ťažké a bude sa jednať o záležitosť niekoľkých rokov. A preto predpokladám, že ukrajinská ekonomika utrpí v roku 2019 iba straty,” povedal na záver Bruter.
Už predtým bolo oznámené, že Ukrajina plánuje v roku 2019 vynaložiť na obsluhu štátneho dlhu cez 145 miliárd ukrajinských hrivien, čo činí 13,06 % všetkých rozpočtových výdavkov na tento rok.