Bratislava 18. júna 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Maksim Bogodvid, Pixabay)
Kardiologička a kandidátka lekárskych vied Anna Korenevičová vymenovala na svojom kanáli na YouTube päť potravín, ktorých pravidelná konzumácia zvyšuje riziko vzniku trombózy
Odborníčka poznamenala, že do rizikovej skupiny patria ľudia staršieho veku, ľudia s nadváhou, ľudia trpiaci aterosklerózou a cukrovkou, ale tiež osoby so zlozvykmi, vrátane fajčenia, a dedičnými srdcovo-cievnymi chorobami.
Rovnako tak sa možnosť vzniku trombózy zvyšuje pri koronavíruse.
Lekárka ďalej ľuďom poradila, aby konzumovali menej alkoholických nápojov, pretože veľké dávky alkoholu zvyšujú riziko trombózy. Pritom zdôraznila, že najväčšie nebezpečenstvo trombózy vzniká 6-12 hodín po konzumácii alkoholu. Podľa jej slov ku všetkým srdcovo-cievnym patológiám dochádza nasledujúci deň po konzumácii alkoholu.
Kardiologička tiež poradila, aby ľudia obmedzili konzumáciu cukru a jednoduchých rýchlych sacharidov, ako sú sladkosti, chlieb a pečivo, pretože prudký prítok veľkého množstva sacharidov do krvi zvyšuje jej viskozitu.
Lekárka poznamenala, že veľké množstvo cukru obsahujú odtučnené potraviny, omáčky, sladké sódovky a polotovary.
Okrem toho odporučila vyhýbať sa potravinám s veľkým obsahom vitamínu K. K týmto potravinám patrí zelená listová zelenina, hovädzia a bravčová pečeň, zelený čaj. Počas zhoršenia existujúcich chorôb, a tiež počas ochorení koronavírusom je tiež dobré obmedziť konzumáciu daných potravín.
Ako účinnú prevenciu lekárka poradila telesnú aktivitu (s výnimkou obdobia zhoršenia chorôb) a pripomenula dôležitosť správnej konzumácia tekutín.
Kardiológ prezradil tri skryté symptómy srdcovo-cievnych chorôb
Kardiológ Dmitrij Napalkov prezradil tri skryté symptómy srdcovo-cievnych chorôb, na ktoré by sme si mali dávať pozor. Urobil tak v éteri rádiovej stanice Govorit Moskva.
Patrí k nim podľa odborníka zvýšený tlak pri normálnom subjektívnom stave, poruchy srdcového rytmu a stav pred mdlobami.
Lekár vysvetlil, že zvýšený tlak by sme si nemali vysvetľovať únavou alebo zmenou počasia, keď sa cítime subjektívne normálne. V tomto prípade sa máte určite obrátiť na lekára.
Máte tiež dávať pozor na problémy s arytmiou, pretože v týchto prípadoch môže chorobu prebiehať tiež bez symptómov.
“Problém je v tom, že sa pri vzniku arytmie zvyšuje riziko vzniku trombu (krvnej zrazeniny) v srdci. Táto zrazenina sa môže odtrhnúť, pohybovať sa ďalej a fakticky úplne upchať ktorúkoľvek cievu. Môže to byť koronárna tepna napájajúca srdce, potom ide o infarkt. Môže to byť mozgová tepna, a potom ide o mozgovú mŕtvicu. Môže to byť obličková tepna a teda ľadvínný infarkt. Nestáva sa to často, ale stáva sa to. Môže to byť mezenteriálna tepna a trombóza čreva,” vysvetlil Napalkov.
.
Stav pred stratou vedomia môže tiež súvisieť s vážnou arytmiuou. Odborník preto vyzval pacientov, aby si dávali osobitný pozor na podobné javy v druhej polovici života. Poznamenal, že tento stav môže byť atypickým prejavom infarktu myokardu alebo mozgovej mŕtvice.