Vyčistenie Murillovho obrazu si objednal súkromný zberateľ umenia zo španielskej Valencie. Zákazku za 1200 eur získal reštaurátor, ktorý sa ale špecializuje na nábytok. Výsledok renovácie tváre panny Márie napokon ale dopadol neúspešne.
Vo verejnosti v roku 2012 zarezonoval pokus 86-ročnej dôchodkyne Cecilie Giménezovej, ktorá sa pokúsila opraviť poškodenú fresku Ježiša.
Umelecké dielo po jej neodbornom zásahu pripomínalo skôr zmutovanú opicu, než ústrednú postavu kresťanstva a stalo sa terčom výsmechu. Paradoxne ale pritiahlo záujem turistov. Tých do mestečka Borja neďaleko Zaragozy, kde sa freska nachádza, prichádza ročne niekoľko desiatok tisíc.
Odborník na reštaurátorstvo a kultúrne dedičstvo Fernardo Carrera označil amatérskych reštaurátorov za babrákov a domnieva sa, že podobné prípady poukazujú na nutnosť regulovať reštaurátorstvo v Španielsku, pretože tieto prípady dokazujú, ako veľmi sú potrební profesionálni reštaurátori.
Viceprezidentka španielskeho zväzu profesionálnych reštaurátorov María Borjaová hovorí, že incidenty ako ten s Murillovým obrazom sa dejú oveľa častejšie, než si myslíme, pričom neprofesionálne zásahy umelecké diela znehodnotia a ich poškodenie môže byť nenapraviteľné.