Moskva 28. júna 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)
Keď sa povie slovné spojenie “uplynutie minimálnej trvanlivosti”, mnoho z nás sa začne báť a pre istotu danú vec vyhodí. Existujú však potraviny, u ktorých sa konzumácie po uplynutí tohto dátumu nemusíte báť. Viete, o ktoré ide?
Ako píše Vanguardia, odborníci pripomenuli, že je potrebné rozlišovať dva termíny, a to minimálna trvanlivosť a dátum spotreby. Prvý ukazuje, že produkt stratil svoje organoleptické vlastnosti, ale napriek tomu si ho môžete bez obáv dať. Dátum spotreby je uvedený u produktov podliehajúcich skaze, ako je surové mäso a ryby, a musí byť prísne dodržiavané, zdôrazňujú odborníci.
Podľa španielskej spotrebiteľskej organizácie možno po uplynutí minimálnej trvanlivosti konzumovať nasledujúce potraviny: jogurty, toastový chlieb, sušené ovocie, sušené klobásky a sušené syry, konzervované paradajky, cestoviny, zemiačiky, ryžu, strukoviny, nealkoholické nápoje, alkohol, sušienky, zaváraniny a instantné polievky.
Ak chlieb a pečivo začnú vysychať, odporúča spotrebiteľská organizácia, aby ste z nich pripravili francúzsky toast, strúhanku či napríklad krutóny do polievky.
Klobásky môžete pred minimálnou trvanlivosťou zamraziť, rovnako ako syry, avšak tie sa po zmrazení menia a sú suchšie.
Ak napríklad čerstvá zelenina a ovocie začnú hniť alebo plesnivieť, môžete ich konzumovať len za predpokladu, že odrežete veľkú časť z nich. Odborníci však odporúčajú opatrnosť, pretože plesne môžu prenikať hlboko do potraviny a uvoľňovať toxické látky, ktoré môžu spôsobiť rakovinu a genetické zmeny.
Pokiaľ ide o čerstvé mäso a ryby, odborníci ich odporúčajú buď zmraziť, alebo uvariť. Odborníci navyše zdôrazňujú, že tieto potraviny môžete jesť aj napríklad deň po dátume minimálnej trvanlivosti, ak ich predtým poriadne uvaríte, aby ste ich zbavili možných patogénov.
Zmrazenie pečiva
Čerstvé pečivo poteší svojou nadýchanosťou a vôňou, ale veľmi rýchlo vyschne. Niekedy sa nám doma nahromadí obrovská zásoba chleba a nevieme, čo s ním. Ako ho môžeme zachrániť? Môžeme si vyrobiť napríklad krutóny, ktoré ale nie sú vhodné do každého jedla. Jednoduchšie a rýchlejšie je jeho zmrazenie.
Zmraziť môžete nielen lesné plody, mäso a ryby. Tiež pekárske výrobky sú často podrobované tomuto procesu. Mnoho supermarketov dnes síce ponúka čerstvé pečivo, ale väčšina z nich funguje na princípe polotovaru.
Pri správnom zmrazení si chlieb plne zachováva svoju chuť aj arómu. Navyše ide o skvelý spôsob, ako udržať pečivo po dlhú dobu čerstvé. Ak však dôjde k porušeniu tejto techniky, potom produkt rýchlo stráca svoje vlastnosti, zvlhne a začne nepríjemne zapáchať. Nemožno ho dlhodobo skladovať a rozhodne neprinesie žiadny úžitok.