Bratislava 24. marca 2023 (HSP/Foto: Pixabay)
Počas tejto vlády je hodne kritizovaná prax, že návrh zákona nepredloží vláda, ale poslanec. Niektorí si myslia, že je to jedno, ale to je omyl! Vládny návrh zákona totiž musí prejsť pripomienkovaním. Tým, že ho predloží na prerokovanie poslanec vládnej strany, sa vláda pripomienkovaniu vyhne. Zdá sa, že to nestačí a vláda sa rozhodla pripomienkovanie ešte sťažiť
Pripomienky k návrhu zákona môže podať ktokoľvek, fyzická osoba, právnická osoba, skupina osôb, či iné orgány verejnej moci. Z právneho hľadiska majú všetky vznesené pripomienky rovnakú váhu, ale ak chcem pripomienkovať zákon ako občan, je dobré vyzbierať si pod svoju pripomienku čo najviac podpisov, aby bolo jasné, že nejde o ojedinelý hlas. Predkladateľ zákona (napríklad ministerstvo) sa musí zaoberať každou pripomienkou a vyhodnotiť, či ju akceptuje úplne, čiastočne alebo ju nezapracuje vôbec.
Dá sa to urobiť na vládnom webe slovlex.sk, alebo písomne. Do času. Pred týždňom totiž tlačové oddelenie Úradu podpredsedu vlády SR Štefana Holého (Sme rodina) pre TASR uviedlo, že výzva 86 organizácií, aby bolo možné naďalej zbierať podpisy pod pripomienky k návrhom zákonom aj offline na podpisové hárky alebo prostredníctvom petičných webov, je absurdná a v rozpore zákonom. Od 1. júla bude možné podávať pripomienky k návrhom zákonov i podpisy k podpore hromadných pripomienok výlučne cez portál Slov-lex. “Registrácia na portál Slov-lex je tak triviálna ako registrácia na akomkoľvek e-shope a argumentácia dĺžkou príručky, ktorá je k celému portálu Slov-lex a nielen k tejto jednej funkcionalite, je priam komická,” dalo občanom na vedomie tlačové oddelenie.
Na námietky, že zmena spôsobu pripomienkovania bola urobená potichu, z Holého úradu zareagovali: “Nie je pravda, že Legislatívne pravidlá vlády SR boli zmenené potichu. Návrh na zmenu bol predmetom pripomienkového konania v októbri minulého roka a žiadna z mimovládnych organizácií k tomuto neuplatnila pripomienku.” Zmena Legislatívnych pravidiel vlády však v tomto ohľade pripomína skôr známy nástenkový tender. Občania a mimovládne organizácie o nej boli informovaní len formálnym pripomienkovým konaním.
V čom je háčik? Pripomienky k zákonom budú musieť ľudia zverejniť priamo a len na portáli Slov-lex a na rovnakom webe budú musieť aj zbierať podpisy na podporu svojich pripomienok. A v tom je hneď niekoľko háčikov. Ten azda najviditeľnejší je v kvalite vládneho webu. Užívateľsky príjemným sa nazvať nedá, nepríjemnosti začínajú už registráciou na ňom. Na jej potvrdenie musíte čakať niekedy aj niekoľko hodín (O koľko podpisov tak príde ten, kto chce pripomienkovať?).
Ďalším zádrhelom je obmedzenie práv občanov. Kto nemá PC, neovláda prácu na ňom alebo nemá prístup je z procesu pripomienkovania vylúčený. Na základe rozhodnutia vlády! Ak je toto práca pre občanov, zodpovedná a transparentná…