Na základe výsledkov zverejnených iránskym ministerstvom vnútra získali kandidáti z radov konzervatívcov najmenej 219 kresiel v 290-člennom parlamente. Informovala o tom spravodajská stanica al-Džazíra. Reformisti získali 20 kresiel a nezávislí kandidáti obsadia 35 mandátov. Päť kresiel je vyhradených pre náboženské menšiny a o 11 sa bude rozhodovať v druhom kole volieb v apríli. Volebná účasť dosiahla 42,5 percent, čo je najmenej od islamskej revolúcie v roku 1979, ktorá vyvrcholila vyhlásením Iránskej islamskej republiky.
Volebná účasť bola najnižšia v histórii Iránskej islamskej republiky, potvrdil Behravesh a dodal, že “iránskym lídrom to vyslalo jasný odkaz o nespokojnosti”.
Veľké zmeny v oblasti domácej a zahraničnej politiky Iránu sa podľa Behravesha po voľbách nedajú očakávať. “Očakáva sa, že nový parlament, v ktorom majú prevahu zástancovia tvrdej línie, bude podporovať dôraznú zahraničnú politiku Iránu a stratégiu v oblasti bezpečnosti namiesto toho, aby sa ju snažil zmierniť alebo vyvážiť,” povedal. Irán bude s najväčšou pravdepodobnosťou aj naďalej odolávať nátlaku zo strany amerického prezidenta Donalda Trumpa. Teraz v tom však bude mať vo veľkej miere podporu parlamentu.
Nátlak zo strany Spojených štátov, potlačenie protestov v Iráne v novembri minulého roka a zostrelenie ukrajinského lietadla v januári tohto roka podľa Behravesha vytvorili situáciu, ktorá “umiernených” vytlačila na okraj a preukázala ich narastajúcu “bezvýznamnosť”. “Tento vývoj spoločne s rozsiahlou diskvalifikáciou volebných kandidátov z radov umiernených vyvolal vážne otázky o zákonnosti, dôvere a spôsobilosti vlády,” povedal a dodal, že sa tým takisto prehĺbilo celonárodné odcudzenie, apatia a nezáujem vo vzťahu k volebnému procesu.
Občania Iránu hlasovali v parlamentných voľbách minulý piatok. Približne polovica z pôvodného počtu 16.000 kandidátov bola diskvalifikovaná. Medzi nimi bolo veľké množstvo kandidátov z radov reformistov a umiernených vrátane 90 súčasných členov parlamentu, ktorí sa chceli opäť uchádzať o poslanecký mandát. Iránski reformisti a umiernení mali v parlamente prevahu od volieb v roku 2016.
Do 290-členného parlamentu nakoniec kandidovalo v 208 okrskoch zhruba 7000 ľudí. Právo voliť malo približne 58 miliónov Iráncov.