Južná Afrika 10. marca 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Tsvangirayi Mukwazhi)
V roku 1994 sa v Juhoafrickej republiky oficiálne skončila rasová politika zvaná Apartheid. No zdá sa, že niekto sa ju snaží obnoviť. Tentokrát by mali byť diskriminovaní belosi. Černošský prezident Jacob Zuma totiž vyzval parlament, by schválil zákon, ktorý umožní konfiškáciu teda odobratie pôdy belochom a pridelenie černochom.
Prezident Juhoafrickej republiky Jacob Zuma od svojho zvolenia do úradu v roku 2009 ide od jedného škandálu k druhému. Po tom čo jeho strana Africký národný kongres (ANC) utrpela vlani v auguste najhorší volebný výsledok od konca apartheidu v roku 1994, tak nasadil ďaleko populistickejší tón. Informoval portál The Telegraph
Prezidentova Strana ANC je tiež pod tlakom zo strany radikálnych bojovníkov vedených Juliiom Malemou.
Malema cestuje po celej krajine a vyzýva čiernych Juhoafričanov, aby si vzali “späť pôdu od bielych útočníkov” a “holandských násilníkov”.
Tento týždeň oznámil parlamentu, že jeho strana chce “zjednotiť čiernych ľudí v Južnej Afrike” a bude požadovať vyvlastnenie pôdy belochov bez náhrady.
“Ľudia Južnej Afriky tam, kde vidíš tú krásnu zem, vezmi si ju, tá ti patrí.”
Vyhlásenia populitického prezidenta Zumy vyvolali pobúrenie medzi skupinami, ktoré zastupujú Afrikánsky hovoriacich farmárov.
Skupina Boer Afrikaner Volksraad, ktorá prehlasuje, že zastupuje 40.000 členov, oznámila, že jej členovia by vzali vyvlastnenie ich pôdy bez náhrady ako vyhlásenie rasovej vojny.
“Sme pripravení sa brániť,” povedal Andries Breytenbach, predseda skupiny. “Naliehavo potrebujeme sprostredkovanie medzi nami a vládou. Ak sa to začne, tak sa to zvrhne do rasovej vojny, čomu chceme zabrániť.”
Prezident Zuma sa prvýkrát zmienil o vyvlastnení pozemkov v jeho prejave v parlamente minulý mesiac. Minulý piatok to však bolo prvýkrát, čo požadoval aj zmenu v zákone. Vo svojom prejave vo februári, tiež volal po tom, aby armáda udržala “zákon a poriadok” v uliciach Kapského Mesta pred očakávanými protestmi, ktoré budú žiadať jeho odvolanie.
Apartheid sa v minulosti prejavoval napríklad oddelením dopravných prostriedkov pre belošských a takzvaných „farebných“ obyvateľov. Černošské obyvateľstvo malo zakázaný prístup do reštaurácií, kín, parkov, pláži, škôl, nemocníc a iných zariadení a verejne prístupných miest určených belochom. V Apartheide bola taktiež konfiškovaná pôda černochom a darovaná belochom. Zdá sa, že súčasný Juhoafrický prezident chce znova zaviesť túto rasistickú politiku, tentokrát však v opačnom garde.
Samuel Gdovin