Obilná dohoda s Ukrajinou odhalila nehorázny podvod Západu na úkor hladujúcich Afričanov, Putin nehodlá tento podvod tolerovať a avizuje konzultácie s Erdoganom

❚❚

Bratislava 8. septembra (Foto: Elena Larina / Shutterstock.com)

 

Iba dve lode s ukrajinským obilím smerovali z Odesy do Afriky, zatiaľ čo ďalších vyše 80 lodí vyviezlo ukrajinské obilie do bohatých krajín Európy. Taký je výsledok obilnej dohody s Ukrajinou, ktorá mala pôvodne garantovať, že v chudobných krajinách tretieho sveta nedôjde k hladomoru

Odesa obilie
Nakládka obilia na loď v odeskom prístave

„Ďalší nehorázny podvod… Len podvod, drzý a arogantný prístup k tým partnerom, kvôli ktorým sa to všetko vraj robilo.“ Tieto ostré slová ruského prezidenta Vladimira Putina zazneli v jeho vystúpení na pravidelnom Východnom ekonomickom fóre (VEF), ktorý sa koná v dňoch 5. – 8. septembra 2022 na pôde Ďalekovýchodnej federálnej univerzity na ostrove Russkij vo Vladivostoku.

.

Novinári a experti nie sú zvyknutí vidieť Putina zvyšovať hlas alebo robiť nejaké emotívne vyhlásenia. O to prekvapujúcejší bol pre mnohých účastníkov VEF ostrý prejav ruského lídra, v ktorom ani trochu nešetril západných sponzorov kyjevského režimu v súvislosti s výsledkami takzvanej obilnej dohody s Ukrajinou, ktorú si Západ vymohol pod falošným argumentom, že v opačnom prípade hrozí v Afrike a na Blízkom východe hladomor.

Rusko a Turecko v dobrej viere a za asistencie OSN uzavreli 22. júla 2022 s Kyjevom dohodu o vývoze ukrajinského obilia pre „hladujúcu Afriku“. Moskva a Ankara tak vyšli v ústrety africkým a blízkovýchodným partnerom. „Urobili sme všetko pre to, aby sa ukrajinské obilie vyvážalo, pričom som počas stretnutí s lídrami Africkej únie, s lídrami afrických štátov sľúbil, že urobíme všetko pre to, aby sme zabezpečili ich záujmy aj prostredníctvom vývozu ukrajinského obilia,“ povedal Vladimir Putin.

.

Paralelne bola dosiahnutá dohoda, že súčasne s odblokovaním vývozu ukrajinského obilia z čiernomorských prístavov, ktoré zostali pod kontrolou Kyjeva, Západ nebude brániť vývozu ruských potravín. Je pravda, že Západ formálne neuvalil sankcie na vývoz ruského obilia, no v skutočnosti zaviedol rôzne nepriame obmedzenia s cieľom zablokovať export ruských potravín. Učinil tak prostredníctvom odmietnutia bankových záruk a pôžičiek nákupcom ruského obilia, ako aj zákazom poistenia nákladných lodí s ruským obilím a podobne.

Ako teda vyzerá obilná dohoda s Ukrajinou v praxi? Západ jednoducho všetkých oklamal. V prvom rade preto, že hladujúca Afrika, Blízky východ a Ázia nedostali takmer žiadne ukrajinské obilie.

„Ak vylúčime Turecko ako sprostredkovateľskú krajinu, tak všetko, takmer všetko obilie vyvážané z Ukrajiny smeruje nie do rozvojových a najchudobnejších krajín, ale do krajín EÚ. Podľa Svetového potravinového programu OSN, najchudobnejším krajinám boli určené len dve lode z celkového počtu 87 lodí, čiže iba 60 000 ton potravín z dvoch miliónov ton. Ide teda len o tri percentá potravinovej pomoci pre rozvojové krajiny. Chcem povedať, že tak, ako sa mnohé európske krajiny správali ako kolonialisti v predchádzajúcich desaťročiach a storočiach, rovnako sa správajú aj dnes. Opäť jednoducho oklamali rozvojové krajiny a klamú ďalej,“ rozhorčil sa Vladimir Putin.

Západné krajiny v tejto situácii podľa ruského prezidenta „myslia v prvom rade na svoju kožu, na svoje záujmy – kašlú na iných, skrývajú sa za záujmy rozvojových krajín, ale všetko robia výlučne vo svojom vlastnom záujme“. Celý príbeh s vývozom obilia z Ukrajiny nemal humanitárny, ale čisto obchodný charakter.

V tejto situácii dal Vladimir Putin jasne najavo, že Moskva môže odmietnuť predĺženie platnosti obilnej dohody, uzavretej v júli na štyri mesiace.

.

„Zrejme sa budeme musieť zamyslieť nad obmedzením vývozu obilia a iných potravín touto cestou. Určite budem túto tému konzultovať s tureckým prezidentom Erdoganom, pretože práve on a ja sme vypracovali mechanizmus na vývoz ukrajinského obilia, v prvom rade, opakujem, aby sme pomohli najchudobnejším krajinám,“ upozornil ruský prezident.

 

Turecko reagovalo na Putinovo vyhlásenie, že obilie z Ukrajiny nepôjde do Afriky, ale do rozvinutých krajín.

Erdogan povedal, že súhlasí s Putinovým vyhlásením. Erdogan tiež podporil požiadavku Ruska otvoriť trhy pre ruské obilie a hnojivá.

“Ankara chce, aby sa dodávky ruského obilia na svetové trhy začali čo najskôr,” povedal Erdogan.

Ministerstvo infraštruktúry Ukrajiny zároveň uviedlo, že v rámci boja proti hladu posiela ďalších 280 000 ton poľnohospodárskych produktov.

.

Konkrétne 54 lodí s 1,04 milióna ton bolo odoslaných do ázijských krajín, 32 lodí s 0,85 milióna ton do Európy a 16 lodí s 0,47 milióna ton poľnohospodárskych výrobkov do Afriky.

V rámci pomoci africkému obyvateľstvu už boli vypravené aj dve lode prenajaté priamo Svetovým potravinovým programom OSN, na ktorých sa nachádza viac ako 60 000 ton pšenice pre obyvateľov Jemenu a Etiópie, uviedlo ministerstvo infraštruktúry.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

10:32

Hodnota nových objednávok v slovenskom priemysle v septembri medziročne vzrástla o 2,2 % na 5,95 miliardy eur. Začali tak rásť po štyroch mesiacoch medziročného poklesu, pričom išlo len o druhý nárast v tomto roku.

Ako v pondelok ďalej informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR, medzimesačne sa nové objednávky v priemysle po zohľadnení sezónnych vplyvov v septembri oproti augustu tohto roka zvýšili o 1,1 %.

10:30

Centrálne banky Českej republiky a Maďarska tento rok osemkrát znížili základné úrokové sadzby. Európska centrálna banka (ECB), ktorej menová politika sa týka aj Slovenska ako jediného člena eurozóny z regiónu Vyšehradskej štvorky (V4), trikrát. Poľsko ich nezmenilo od októbra 2023. Argumentuje vysokou jadrovou infláciou, hoci je najnižšia z V4. V aktuálnom prehľade na to poukázal Inštitút stratégií a analýz (ISA).

10:28

Študenti z prinajmenšom 13 gruzínskych univerzít zverejnili v nedeľu spoločný manifest, v ktorom odsúdili sporné parlamentné voľby z 26. októbra a na najbližších 24 hodín avizovali v centre Tbilisi akcie “občianskej neposlušnosti”. TASR o tom informuje na základe správy stanice Rádia Sloboda (RFE/RL).

Gruzínski študenti vo svojom manifeste zo 17. novembra uvádzajú, že systematické volebné podvody odhaľujú snahy vládnucej strany Gruzínsky sen o prevzatie kontroly nad štátom.

Georgia Opposition Protest
Na snímke protestujúci sa zohrievajú pri ohni počas protestného zhromaždenia proti výsledkom parlamentných volieb, ktoré sa konalo v gruzínskom Tbilisi
10:24

Politické sily vo Washingtone a Bruseli, ktoré presadzujú vojnu, sa neštítia dať vojnovému konfliktu na Ukrajine globálny rozmer. Uviedol to v pondelok na Facebooku maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó pred odletom na zasadanie Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli. S odvolaním sa na server telex.hu o tom informuje spravodajca TASR v Budapešti.

10:22

Na 15 sa v nedeľu zvýšil počet obetí nešťastia na železničnej stanici v srbskom meste Nový Sad, ku ktorému došlo pred vyše dvoma týždňami. V nedeľu zomrela žena, ktorá pri tomto nešťastí utrpela vážne zranenia, informuje TASR podľa správ agentúr DPA a AFP.

K nešťastiu v Novom Sade došlo 1. novembra, keď sa náhle zrútil betónový prístrešok nad vchodom do hlavnej železničnej stanice, pričom zahynulo 14 ľudí, vrátane detí.

09:04

Talianska energetická skupina Enel plánuje do roku 2027 investície v celkovej výške 43 miliárd eur, čo je o 7 miliárd eur viac ako v predchádzajúcom pláne. Investície by mali smerovať najmä do sietí, na ktoré je v rozpočte vyčlenených 26 miliárd eur, oznámila spoločnosť v pondelok. TASR o tom informuje na základe správy agentúry APA.

08:52

Z dôvodu masívneho znečistenia ovzdušia zostali v pondelok zatvorené školy v indickom hlavnom meste Naí Dillí. Vyučovanie bude zatiaľ prebiehať dištančne, výnimka sa vzťahuje na ročníky desať až dvanásť, oznámila tamojšia vláda na sieti X. Informovala o tom agentúra AFP.

08:35

 


 

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke breh vodnej nádrže Sigord v Kokošovciach

Autor: TASR-Veronika Mihaliková

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Lipták

Zdeno Drdol

Marián Tkáč

Dušan Hirjak

René Pavlík

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali