Banská Bystrica 4. decembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
Aktualizované 4. decembra 17:31
Výsluchom opätovne predvolaných kľúčových svedkov, podnikateľa Michala Suchobu a bývalej konateľky firmy Allexis Jany Rovčaninovej, pokračuje v stredu na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, proces v kauze Mýtnik, ktorý sa týka predražených IT tendrov na finančnej správe (FS). Obžalobe z ekonomickej a korupčnej trestnej činnosti v nej čelí šesť osôb, medzi nimi aj podnikateľ Jozef B. a jeho syn
Obaja prišli na hlavné pojednávanie s právoplatným rozhodnutím ministerstva spravodlivosti (MS), ktoré konštatovalo závažné pochybenia pri vypracovaní znaleckého posudku Ústavom súdneho inžinierstva (ÚSI) v Žiline. Mal za to dostať pokutu 400 eur.
Ako vysvetlil Jozef B. ml., práve týmto posudkom obžaloba preukazuje, že došlo k porušovaniu povinností pri správe cudzieho majetku, respektíve k machinácii pri verejnom obstarávaní. Opiera oň tvrdenie, že informačné systémy, obstarané FS, boli predražené o viac ako 45 miliónov eur. Podľa neho ŠTS by nemal tento znalecký posudok brať do úvahy, pretože je nepreskúmateľný a nezákonný.
“Orgány činné v trestnom konaní nevyprodukovali žiadny iný dôkaz o údajne spôsobenej škode. Vzhľadom na to, že jediný znalecký posudok obžaloby je nepreskúmateľný a podľa ministerstva spravodlivosti nezákonný, ŠTS naň nesmie prihliadať, čoho sa vyslovene dožadujeme,” doplnil obhajca Michal Mandzák.
Dodal, že bez toho, aby bola ustálená výška údajnej škody alebo prospechu, nemožno hovoriť o tom, že by došlo k trestnému činu. Očakávajú preto, že ŠTS prijme oslobodzujúci rozsudok.
Obžaloba v kauze Mýtnik sa týka porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe, legalizácie príjmu z trestnej činnosti a zločinu prijímania úplatku.
Suchoba, šéf firmy Allexis, ktorá dodala informačné systémy FS, vyhlásil, že svoju výpoveď spred dvoch rokov nemení. V kauze Mýtnik je vylúčený na samostatné konanie. Zopakoval, že dobrovoľne prijal vstup obžalovaného Jozefa B. ml. do firmy, výsledkom čoho bol fakt, že dokázali implementovať štyri informačné systémy, ktoré Slovensku priniesli miliardy eur. Posudok znalca ÚSI podľa neho “hovorí o všetkom možnom, len nie o informačných systémoch, ktoré FS dodali”.
“Z výsluchu svedka vyplynulo, že predchádzajúce výpovede nechce meniť. Ani z odpovedí na otázky nevyplynula žiadna zásadná skutočnosť,” zhodnotil prokurátor Ondrej Repa.
Rovčaninová, ktorá spochybňuje dohodu o vine a treste, na základe ktorej ju odsúdili na podmienku, na pojednávaní vysvetľovala, prečo sa priznala k niečomu, čo vraj neurobila.
“Podala som dovolanie. Počas môjho pobytu vo väzbe mi obhajcovia opakovane tvrdili, že sa musím k niečomu priznať, inak ma z nej nepustia a odsúdia na sedem až 13 rokov,” vypovedala svedkyňa s tým, že zo strany polície ani iných orgánov štátu nebola navádzaná na výpoveď.
Mandzák pripomenul, že orgány činné v trestnom konaní mali svedkyni prekvalifikovať obvinenie z porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, pri ktorom by nemohla dostať podmienku.
Proces sa začal v októbri v roku 2022 a obžalobe v ňom čelí šesť osôb, okrem Jozefa B. a jeho syna aj bývalý štátny tajomník ministerstva financií Radko K., advokát Martin B., bývalý predstaviteľ FS Milan G. a podnikateľ Miroslav S.