Bratislava 8. októbra 2018 (HSP/Foto:Tomáš Najt)
Knižná novinka #Budinka, ktorá zámerne na obálke používa hashtag využívaný na sociálnych sieťach, je trochu temnejším trilerom určeným mladšiemu publiku, než sme na Slovensku zvyknutí. Nejde ani o podobnosť s Jozefom Karikom, či akúkoľvek spojitosť s dielami iných spisovateľov a majstrov hororu zo zahraničia
Príbeh Budinky vychádza z riskantnej internetovej zoznamky a končí facebokovou hystériou. Napriek tomu je dej umiestnený v špinavej pasci niekde na Slovensku. Jej strojcovia dávajú svojim obetiam nulové šance. Beznádejná cesta na slobodu však dvoch celkom cudzích ľudí spojí viac, ako šialení väznitelia vôbec počítali. Ich najčerstvejšia obeť totiž objaví niečo, čo nebolo súčasťou morbídneho plánu.
Príbeh knihy #Budinka
Hlavnými hrdinami sú čerství dospelí mladíci, ktorí sa ocitnú v nechutnej pasci šialenej rodiny. V pasci, z ktorej neexistuje žiadna cesta von. Avšak aj napriek tomu, čo sa v dome odohráva, žijú ich väznitelia s pocitom, ktorý je pre nich psychologickou oporou a upokojením. Pre nich sa nič nedeje a ani oni sami nič zlé nerobia. Ich ruky zostávajú čisté. Najsmutnejším faktom pritom je, že majú z časti pravdu. Miestami možno príliš prehnaný príbeh svojou surovosťou popisuje ľudí príliš jednoduchých, ľudí s mentálnym problémom, ktorého príčinu autor knihy nerozoberá.
Stále pritom vychádza z reálnych charakterov, ľudí, vlastností a príbehov, ktoré sa viažu ku konkrétnym existujúcim ľuďom. Fikciou zostáva len samotné vraždenie a väznenie ľudí, ktoré je pre knihu ťažiskovou témou. Aj dom samotný, v ktorom sa odohráva beštiálne mučenie hladom, reálne existuje podobne, ako jeho okolie, odľahlosť, aj svah s pivnicou za ním. V tom skutočnom na šťastie nikdy nikto nezomrel, v tom fiktívnom naopak život končí nemalému počtu ľudí. Obec Budinka, ktorú pre príbeh autor vytvoril, je fiktívna. Aj napriek tomu, že existuje stránka obce, niekoľko mien, ktoré v nej pôsobia a aj udalosti v obci, ide len o súčasť knihy tak, aby vytvárala jeden celý príbeh v knižnom a aj reálnom svete súčasne po udalostiach z knihy.
To, čím je príbeh zvláštny, sú sociálne siete. Na sociálnu sieť autor vešia zámerne udalosť, ktorá nepopisuje udalosť uplynulú. Táto výnimočne prebieha a prebiehať ešte bude. Udalosť tak neopakovateľnú, že sa vrahom stáva samotná hystéria a ošiaľ prahnúci po osobnej prítomnosti na mieste, ktoré je tak slávne a v ktorom sa deje niečo výnimočné. Neustále ľudia lajkujú bezhlavo všetko, bez hlbšieho zmyslu. S falošným pocitom, že pomohli zdieľaním a lajkovaním rôznych príspevkov sa vytvára viralita. Pre prípad udalostí v knihe vzniká ale jej väčší rozmer. Niečo, čo práve letí a všade sa o tom hovorí odštartuje ďalšiu hystériu mimo svet pripojených. Chaos však nakoniec plodí len ďalší chaos a z neho sa dostáva von ťažko.
Knižka zostáva akousi výpoveďou o tom, aké nebezpečné môžu byť sociálne siete, mimo prípady, ktoré sú viac reálne a viac bežnejšie, než príbeh knižný.
Zopár postrehov:
- Obec Budinka sa nikde na mape nenachádza. Hľadať ju v nej budete zbytočne.
- Obecná webová stránka budinka.sk má byť prienikom medzi knihou a realitou a dôvodom jej spustenia je priblíženie možného scenára „po“ udalostiach v knihe.
- Autorom knihy je Tomáš Najt
- V máji 2018 vydal dobrodružnú / sci-fi knihu Zastavený čas, ktorá je prvou knihou napísanou na mobile.
- #Budinka je taktiež napísaná na rovnakom mobile, dokonca niektoré časti boli napísané v rovnakom čase, ako časti z prvej knihy.