Podľa serveru Politico, 37-ročný Brian Kolfage z Floridy, vojnový veterán v Iraku, začal kampaň GoFundMe, ktorá len za prvé tri dni od svojho začiatku nazbierala na účet viac ako 2 milióny dolárov, pričom celkový cieľ je 1 miliarda dolárov.
Trump spočiatku predostrel vedúcim predstaviteľom Kongresu požiadavku vyčlenenia nie menej ako 5 miliárd dolárov na vybudovanie hraničnej steny na mexických hraniciach, aby mohla vláda konať. Dokonca aj pozmenil názor o nepretržitom úseku cez celú hranicu a znížil pôvodnú sumu, ktorá podľa hodnotiacacej správy vypracovanej pre senátorov z radov demokratov bola až 70 miliárd dolárov.
Kolfage sa ale výrazne angažuje vo svojej kampani vyhlasujúc, že ani cieľová suma 1 miliarda dolárov nemusí byť maximom, ale môže byť aj vyššia. Vyhlásil, že ak by zhruba 63 miliónov občanov USA, ktorí vo voľbách hlasovali za Trumpa, darovalo 80 dolárov, mohla by sa nazbierať suma 5 miliárd dolárov, o ktorú prezident žiadal Kongres.
“Demokrati sa budú snažiť zastaviť tento projekt všetkými možnými prostriedkami a hrať politické hry, aby prezident Trump v tom nedosiahol víťazstvo. Radšej by videli, že prezident Trump zlyhá, ako to, že Amerika uspeje. Ak však my môžeme financovať veľkú časť tejto steny, bude to dobrý štart na začiatok a menej peňazí bude musieť Trump zabezpečiť od našich politikov,” napísal Kolfage okrem iného na svojej stránke o kampani.
Daily Mail dodáva, že Kolfage tiež ubezpečuje prispievateľov, že peniaze zo zriadeného účtu pod názvom “My People Fund the Wall” budú dobre spravované. Obrátil sa totiž už na Trumpovu administratívu, aby zabezpečil kontaktné miesto pre všetky finančné prostriedky, a zároveň dodal, že má “veľa kontaktov na vysokej úrovni, ktoré už pomáhajú”.
Kolfage, ktorého prarodičia legálne emigrovali do USA, na svojej stránke tiež vysvetľuje, prečo sa odhodlal k takejto kampani: “Príliš veľa Američanov bolo zavraždených ilegálnymi cudzincami a príliš veľa ilegálov berie výhody od daňových poplatníkov Spojených štátov bez toho, aby vôbec prispeli k našej spoločnosti.” Takže “je čas, aby sme dodržali naše zákony a dosiahli vybudovanie steny”.
Medzitým prezident Trump v stredu vyhlásil, že armáda by mohla postaviť hraničnú stenu a Mexiko by za ňu zaplatilo, a to nepriamo na základe novej obchodnej dohody, o čom napísal na Twitteri: “Mexiko zaplatí (nepriamo) za múr prostredníctvom novej USMCA, náhrady za NAFTA! Oveľa viac peňazí prichádza do USA vzhľadom na obrovské nebezpečenstvo na hraniciach, vrátane rozsiahleho zločinu a prílivu drog.”
Mexico is paying (indirectly) for the Wall through the new USMCA, the replacement for NAFTA! Far more money coming to the U.S. Because of the tremendous dangers at the Border, including large scale criminal and drug inflow, the United States Military will build the Wall!
.— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 19. decembra 2018
Ministerstvo financií USA môže od občanov prijímať nepodmienené dary. Okrem iného je možné prispieť dokonca aj na splácanie štátneho dlhu, čím sa vo fiškálnom roku 2018 získalo 776-tisíc dolárov.
Veľké sumy dávajú aj jednotlivci. Napríklad obchodník a filantrop David M. Rubenstein daroval vyše 18 miliónov dolárov na opravu národných pamiatok, ako je Lincoln Memorial a Washington Monument.
Pravdepodobne najpozoruhodnejšia kampaň občianskeho financovania histórii USA bola na vyzbieranie peňazí pre podstavec Sochy slobody. “Nechceme čakať na milionárov, aby nám dali tieto peniaze,” napísalo Joseph Pulitzer v roku 1885 do svojich novín New York World. Získalo sa vtedy viac ako 100-tisíc dolárov, pričom boli aj malé príspevky okolo jedného dolára.