Varšava 1. septembra 2024 (HSP/The European Conservative/Foto: X@EP_President)
„Vnútorná štruktúra Európskej únie potrebuje zásadnú revíziu, aby sa po ďalšej vlne rozširovania mohla prispôsobiť novým členom,“ vyhlásila vo Varšave predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová. Európska únia si vyžaduje “štrukturálne zmeny“, podľa kritikov to však znamená, že Brusel získa viac právomocí , upozornil The European Conservative
„Vnútorná štruktúra Európskej únie potrebuje zásadnú revíziu, aby sa po ďalšej vlne rozširovania mohla prispôsobiť novým členom,“ zdôraznila vo Varšave predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová po stretnutí s poľským premiérom Donaldom Tuskom v stredu 28. augusta.
Kritici sa obávajú, že jej slová signalizujú ďalšie uchopenie moci Bruselom.
“EÚ je vaša rodina”
Metsolová pricestovala do Poľska po ceste z Moldavska, kde sa zúčastnila na oslavách Dňa nezávislosti tejto krajiny a kde predniesla dôrazné posolstvo na podporu prípadného vstupu Moldavska do EÚ.
„Európa je vaša rodina a je vaším právom rozhodnúť o osude vašej krajiny,“ povedala účastníkom podujatia s názvom ‚Európske Moldavsko‘. „A Európa vás privíta s otvorenou náručou a otvoreným srdcom,“ uviedla.
Počas zastávky vo Varšave na ceste späť do Bruselu Metsolová označila rozšírenie EÚ za “najsilnejší geopolitický nástroj“ bloku proti Rusku a jeho vojne na Ukrajine. Vojna podľa jej slov zostáva “neustálou hrozbou pre bezpečnosť EÚ, jej demokratický systém, stabilitu, hodnoty a európsky spôsob života“.
Zdôraznila však, že rozširovanie sa nemôže uskutočniť bez paralelných štrukturálnych reforiem – čo v žargóne EÚ vždy znamená hlbšiu integráciu s väčšou centralizáciou moci v Bruseli a menšou suverenitou členských štátov.
Eurokrati navyše radi vykresľujú proces ďalšej integrácie ako “nevyhnutnosť, ktorá je Európskej únii vlastná od začiatku”. Nie je prekvapujúce, že Metsolová si v tomto prípade zvolila rovnaký uhol pohľadu.
„Naša Únia je neustále sa meniaci projekt, ktorý si vyžaduje neustále prispôsobovanie,“ povedala. „Musíme pochopiť, že súčasná štruktúra EÚ nebude už vyhovovať Únii, ktorá bude mať 32, 33 alebo 35 členov,“ dodala.
Metsolová okrem iného vyzvala na posilnenie európskej bezpečnostnej architektúry, zvýšenie podpory pre Ukrajinu, zlepšenie konkurencieschopnosti bloku, zmiernenie krízy životných nákladov, vytváranie pracovných miest a podporu udržateľného rozvoja ako bezprostredných priorít pre blízku budúcnosť.
Lídri EÚ však často hovoria o “reformách“ v súvislosti s rozširovaním bloku, ale len zriedkakedy podrobne vysvetľujú, čo tým skutočne myslia.
Verhofstadtove návrhy
Minulý rok Európsky parlament prijal niekoľko súborov návrhov obsahujúcich konkrétne myšlienky reforiem a predložil ich na rokovanie Rady. Najrozsiahlejší balík vypracovala takzvaná „Verhofstadtova skupina“ – skupina poslancov Európskeho parlamentu vedená neslávne známym eurofederalistom Guyom Verhofstadtom z liberálnej skupiny Renew, ktorého dlhodobým snom bolo vždy premeniť Európu na určitý druh federácie, v ktorej členským štátom nezostane takmer žiadna nezávislosť.
Medzi týmito návrhmi už plénum schválilo obmedzenie legislatívnych právomocí Rady – a teda aj členských štátov. Konkrétne schválili zrušenie modelu rotujúceho predsedníctva a zbavenie členských štátov práva veta pri súčasnom posilnení samotného Parlamentu.
Okrem toho Verhofstadtov balík zahŕňal aj presun desiatich oblastí politiky, ktoré doteraz patrili členským štátom do čiastočnej alebo úplnej právomoci EÚ. Dve z nich (klíma a životné prostredie) by pripadli výlučne Bruselu, zatiaľ čo osem ďalších (vrátane verejného zdravia, kontroly vonkajších hraníc, zahraničných vecí a obrannej politiky) by bolo “spoločnými právomocami“, pričom Únia by mala pri ich výkone prednosť.
Zmena Zmluvy o EÚ
Dokument tiež predpokladá udelenie volebného práva mobilným občanom EÚ a občanom bez štátnej príslušnosti prostredníctvom nového “európskeho občianstva“, zníženie veku pre účasť na voľbách na 16 rokov, zavedenie celoeurópskych referend a vytvorenie úplne nového poradného orgánu zloženého z náhodne vybraných osôb. A to všetko v mene “trvalej aktualizácie demokracie… prostredníctvom zmeny Zmluvy(o EÚ)“.
„Európska únia ako spoločenstvo suverénnych štátov sa ruší a vytvára sa superštát bez akéhokoľvek súhlasu občanov … Superštát, kde bude vládnuť politická oligarchia bez zodpovednosti a bez demokratickej kontroly občanov,“ povedal poľský poslanec Európskeho parlamentu Jacek Saryusz-Wolski. Je tieňovým spravodajcom skupiny Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR), a preto dôverne pozná obsah spisu.
Voľby do EÚ na chvíľu zatlačili tento projekt do úzadia, ale ako ukazujú aj poznámky predsedníčky Metolsovej, reformy EÚ sú stále na stole. Pre konzervatívnych politikov EÚ musí byť vždy jedinou skutočnou prioritou ochrana suverenity. Tesne pred eurovoľbami to zdôraznil v exkluzívnom rozhovore pre The European Conservative španielsky poslanec Európskeho parlamentu Hermann Tertsch z pravicovej strany Vox.
Tertsch vyhlásil, že “národná suverenita je najdôležitejším predpokladom na účinné riešenie všetkých súčasných európskych výziev“. Preto namiesto ďalšej centralizácie musí byť dlhodobým cieľom určitá forma decentralizácie, pretože “v opačnom prípade bude Brusel vytrvalo škodlivo zasahovať do našich národných kompetencií, až kým sa z toho nestane neodvratná katastrofa“.
Prečítajte si tiež :
- Od januára 2025 prestane fungovať ropovod Družba, cez ktorý dostávali ruskú ropu krajiny ako Slovensko
- Nádej spoločnosti Telegram na ziskový predaj akcií podkopalo obvinenie