Bratislava 11. februára 2024 (HSP/Foto:TASR – Martin Baumann)
Dňa 10.2.2024 sa v Slovanskom dvore, Pribinovej dvorane v Alekšinciach pri Nitre uskutočnilo 10. pracovné stretnutie Vlasteneckého inštitútu Petra Šveca na tému „100 dní 4. vlády Roberta Fica z pohľadu občana.“ O účasť bol mimoriadny záujem
Stretnutia sa zúčastnilo 47 osobností verejného života na čele s dvoma bývalými premiérmi SR pánmi Vladimírom Mečiarom a Jánom Čarnogurským. Prítomný bol aj prezidentský kandidát pán Štefan Harabin, dvaja bývalí predsedovia SNS páni Jozef Prokeš a pán Víťazoslav Moric.
Prítomní boli aj dvaja poslanci NRSR, pán Ivan Hazucha za stranu Smer a pán Pavel Ľupták z poslaneckého klubu SNS. Prečo téma pracovného stretnutia všetky tieto významné osobnosti priviedla do Alekšiniec?
Sú to obavy o osud demokracie v Slovensku a obavy o samotný štát. Z vystúpení účastníkov, ako aj z poslaneckých informácií vyplynulo, že za počínaním opozície v súvislosti s novelizáciou trestného zákona nie je žiadny boj o spravodlivosť a právny štát, ale snaha o zmenu mocenských pomerov v štáte a predratie sa súčasných opozičných strán k vládnej moci bez nových volieb.
Všetci vyjadrili plnú podporu pani Martine Šimkovičovej, ministerke kultúry, ktorej sa opozícia pokúša vysloviť nedôveru. Všetci sme sa zhodli, že pád jedného ministra by mohol spustiť dominový efekt a dokonať parlamentný puč. Pán Prokeš vyslovil stanovisko, že boj o stoličku ministra kultúry je vlastne ideologický konflikt, pretože kultúra vo svojej podstate je súhrn ideí, na ktorých spoločnosť stojí, ktorým verí, a ktoré presadzuje. O to dôležitejšie je, aby pani Šimkovičová na svojom poste zostala.
MUDr. Paulov vyslovil nespokojnosť so stavom na ministerstve zdravotníctva, keď z trinástich najvyšších postov: Minister, dvaja štátni tajomníci a desať generálnych riaditeľov sekcií je iba jeden lekár, teda rezort je prakticky v rukách medicínskych laikov. Nepochopiteľný je fakt, že generálnym riaditeľom sekcie zdravia je dopravný inžinier, absolvent Vysokej školy dopravnej v Žiline…Pozoruhodné boli vystúpenia oboch bývalých premiérov, ktorí sa vyjadrovali k súčasnému politickému vývoju cez optiku svojich premiérskych skúseností. Prítomní sa veľmi kriticky vyjadrovali aj na adresu elektronických médií, ktoré programovo ignorujú názory a hlasy vlastencov a do diskusných relácií pozývajú, podľa ironického vyjadrenia jedného z účastníkov, „stále tie isté kyslé ksichty.“ Pracovné stretnutie Vlasteneckého inštitútu Petra Šveca, ktorý sa vypracoval na najvplyvnejší a najvýznamnejší vlastenecký think-tank, trvalo 5 hodín. Myšlienkový prínos tohto think-tanku do formovania slovenského názorového prostredia je neprehliadnuteľný.