Nitra 2. marca 2016 (HSP/Foto:Ľudmila Synaková)
Na potulky po uličkách Dolného mesta sa vybrali pri príležitosti osláv Svetového dňa sprievodcov cestovného ruchu dve skupiny záujemcov o spoznanie dávnej histórie tohto najstaršieho slovenského mesta – Nitry
Fundovaného sprevádzania sa ujali profesionálne sprievodkyne Monika Lisyová a Martina Ballová, obe boli oblečené v historických kostýmoch. Pridala sa k nim aj služobne najstaršia sprievodkyňa Mária Danková.
Prehliadka sa začala stretnutím pred mestskou informačnou kanceláriou – NISYS, na Svätoplukovom námestí. Kúsok odtiaľ stojí morový stĺp, podobný stojí pod Nitrianskym hradom. Postavený bol na pamiatku zosnulým pri morových epidémiách v Nitre, ktoré vyhladili časť miestneho obyvateľstva. Skupina sa presunula na Kupeckú ulicu, kde sa v minulosti nachádzal významný obchod s látkami nazývaný „U Pavúka“.
„Vyhľadávali ho krajčíri a krajčírky nielen z Nitry, ale i zo širokého okolia. U Pavúka sa predávali najmodernejšie látky, dovážané priamo od prestížnych talianskych a francúzskych výrobcov. Skupina sa presunula ku Kostolíku sv. Michala na Vŕšku. Táto malá baroková stavba z roku 1739 dal postaviť vtedajší mestský richtár Lukáš Brezovič z vďaky za ukončenie morovej epidémie. Kostolík bol pravdepodobne postavený na mieste staršieho románskeho kostolíka sv. Michala z 12. storočia, okolo ktorého bolo rozsiahle stredoveké pohrebisko. Archeológovia tu odkryli desiatky hrobov. Bol to radový ale aj etážový cintorín. Na týchto miestach, ako Nitrania hovoria – na tzv. „Andrášku“ – stál aj niekdajší starý františkánsky kláštor s kostolom, postavený údajne v roku 1230,“ začala svoj výklad sprievodkyňa Monika Lisyová.
Skupina pokračovala po Farskej ulici do Kostola Navštívenia Panny Márie, ktorý dal postaviť biskup Imrich Palugyay. „S výstavbou tohto kostola sa začalo v roku 1852. Po smrti staviteľa Františka Částku v roku 1855 pokračoval v stavbe viedenský staviteľ J. Szmatos, no dokončil ju však až nitriansky staviteľ A. Herwerth v roku 1861. Vedeli ste, že v krypte pod kostolom sa naposledy pochovávalo v roku 1946,“ spýtala sa Martina Ballová.
Tam už výklad prevzala dlhoročná skúsená sprievodkyňa Mária Danková, ktorá je pre nitrianskych sprievodcov veľkým vzorom. „Tento chrám Nitrania volajú kláštorný, pretože patril ku kláštoru, prevádzkovali ho sestričky rádu Vincentiek. Okrem kláštora bola súčasťou areálu nemocnica a cirkevné školy. Vincentky vzdelávali chudobné deti vrátane dievčat. Nad kryptami bola prvá materská škola v Nitre tzv. ovoda, sama som jej absolventkou,“ prezradila Mária Danková a dodala: „Do krýpt sa vchádza z dvora, zozadu kostola, nachádza sa tam prvá kaplnka – prvé pietne miesto. Dolu schodmi sa turisti dostali do vstupnej časti hrobových priestorov. Krypty sa tiahnu popod celý kostol a kláštor, no sprístupnená je len vstupná časť,“ povedala.
Po kryptách sa skupina presunula do piaristického Kostola sv. Ladislava, ktorý sa týči nad Profesionálna sprievodkyňa Monika Lisyová na tomto mieste porozprávala zaujímavosť o kostolných vežiach. „Pretože sa veže nestavali v rovnakom čase, je medzi nimi výškový rozdiel 52 centimetrov, čo si však nikto nevšimne. Prehliadku Dolného mesta zavŕšili návštevou Synagógy, ktorá dnes slúži ako koncertná a výstavná sieň mesta. Jej stavbu dokončili v roku 1911. Architektom bol slávny staviteľ Leopold Baumhorn. Ako uviedla Mária Danková, výška Synagógy dosahuje približne výšku 5-poschodového panelového domu.
V Nitre je k dispozícii pätnásť profesionálnych sprievodcov. Skôr ako sa dostali k tomuto zaujímavému povolaniu, ktoré vykonávajú popri inom zamestnaní, museli prejsť náročnými skúškami. Majstrovstvo skúseného turistického sprievodcu spočíva v jeho originalite, schopnosti zaujať turistov a podať im historické reálie zabalené do príbehov. Na prehliadky Nitry sa dá objednať v Nitrianskom informačnom systéme.
K najvyhľadávanejším patrí prehliadka Nitrianskeho hradu, kde okrem samotnej katedrály, môžu návštevníci vystúpiť na ochodzu hradnej veže, skadiaľ sa im naskytne pohľad na Nitru z vtáčej perspektívy, okrem toho si tu môžu prehliadnuť jediné cirkevné múzeum na Slovensku – Diecézne múzeum a vstúpiť do hĺbky kazematov, čo sú historické hradby z čias Veľkej Moravy, či nechať sa odfotiť pri soche sv. Jána Pavla II.
V Nitre je čo pozerať a je i čo obdivovať. Ako v najstaršom slovenskom meste sa v samotnom centre nachádza jedenásť rím.- kat. a jeden kostol ev. cirkvi, a. v., jeden kostol reformovanej kresťanskej cirkvi, desať kaplniek je súčasťou areálov nemocniciach, kláštorov a hospicu, všetky slúžia ako modlitebne. V siedmich mestských častiach Nitry je ďalších deväť rím.-kat. kostolov.
Ľudmila Synaková