Tbilisi 3. novembra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Zurab Tsertsvadze)
Pred týždňom sa v Gruzínsku skončili parlamentné voľby, ktoré vyhrala vládnuca strana Gruzínsky sen. Opozícia takmer okamžite vyhlásila, že výsledky volieb boli sfalšované a neuznala ich. A odvtedy mnohí očakávali „búrku a nápor“, masové protesty, Majdan v Tbilisi, presun gruzínskych dobrovoľníkov z Ukrajiny na organizovanie ozbrojeného odporu a uvalenie tvrdých sankcií zo strany USA a EÚ. Nič z toho sa však zatiaľ nestalo
Protestná akcia (a to nie veľmi veľká) sa uskutočnila len raz. Ďalšia je naplánovaná na budúci týždeň, ale nie je veľmi jasné, či sa zmení na Majdan (čím ďalej od termínu volieb, tým menšia miera emócií, na ktorých sa dajú protesty postaviť) a či ju opozičníci, ktorí sú navyše rozdelení na niekoľko strán, ktoré si navzájom veľmi nerozumejú, vôbec plánujú.
Vo všeobecnosti nie je ľahké uvažovať o plánoch opozície na základe jej verejných vyhlásení. Súdiac podľa prichádzajúcich informácií, stále vsádzajú na to, že odmietajú prevziať mandáty v novom parlamente, aby zabránili vytvoreniu kvóra 2/3 hlasov (to je 100 hlasov, kým „Sen“ má 89). Stále však nie je isté, že všetci opozičníci spoločne odmietnu prevziať mandáty a že „Sen“ nebude môcť začať plnohodnotnú prácu parlamentu.
Takisto sa opozícia nádejá západných sankcií voči lídrom Gruzínskeho snemu. Zatiaľ však reakcia USA a EÚ na výsledky volieb nebola príliš ostrá.
Západ sa obmedzuje na vyjadrenie znepokojenia nad priebehom volieb, vyzýva na vyšetrenie podozrení z podvodov (čo gruzínska prokuratúra kontrolovaná úradmi formálne už začala robiť), ale oficiálni predstavitelia západných krajín zatiaľ priamo neuviedli, že voľby boli zmanipulované a ich výsledky neuznávajú.
Ostrejšie vyhlásenia spolu so sankciami budú možno nasledovať po voľbách v USA. A akcie opozície budú načasované na začiatok činnosti nového parlamentu alebo na zverejnenie niektorých údajov dokazujúcich falšovanie. Zatiaľ však ani opozícia, ani Západ neprejavili vo svojich krokoch žiadnu rozhodnosť. A to pridáva „snovým“ lídrom na sebadôvere, že sa udržia pri moci.
Je možné, že to vyplýva z pochopenia obmedzenej schopnosti Západu aj opozície ovplyvniť situáciu v Gruzínsku. Keď akýkoľvek tlak (prostredníctvom sankcií alebo protestov) nepovedie k zvrhnutiu vlády, ale len zradikalizuje jej protizápadný kurz a zvýši pravdepodobnosť obratu k Rusku.
Možno sa Západ pokúsi zabrániť tomuto obratu iným spôsobom – prostredníctvom nejakej formy dialógu s gruzínskymi orgánmi. Najmä preto, že „Sen“ sa oficiálne nevzdáva svojho európskeho kurzu a vyhlasuje, že mieni naďalej viesť krajinu do EÚ, ale nie „ukrajinskou“ cestou (konfliktom s Ruskom), ale vlastnou, „gruzínskou“ cestou, bez konfrontácie s Ruskom.
Nemožno však vylúčiť, že Západ a opozícia sa napriek tomu pokúsia „zahrať na strunu“ s cieľom odstrániť „Snem“ od moci. V tomto smere bude príznačný budúci týždeň, keď sa v USA uskutočnia voľby a očakáva sa nový opozičný protest v Tbilisi.
Prečítajte si tiež:
- Víťazný Gruzínsky sen prešiel do protiútoku
- Gruzínska prokuratúra s nadhľadom vycvičila gruzínsku prezidentku