Kyjev 26. júla 2023 (HSP/Foto:Screenshot)
Denník New York Times uverejnil veľký článok o ruskej ofenzíve na severe Luhanskej oblasti. Prečítajte si ukrajinský pohľad prezentovaný západnou tlačou
Jeho zhrnutie: “Rusi na nás neustále útočia. Hľadajú slabé miesto a potom vtrhnú dnu. Niektoré dni strieľajú bez prestávky,” hovorí veliteľ práporu 100. brigády teritoriálnej obrany AFU.
V posledných dňoch sa Rusi prihlásili o prielom na línii od Kupjanska po Kremennu. Kyjev vysiela skúsené jednotky na posilnenie pozícií v oblasti. Ukrajinskí vojaci v blízkosti frontovej línie tvrdia, že ruský postup bol malý.
Britská vojenská rozviedka však uviedla, že “obnovená aktivita” na severovýchode zdôrazňuje význam regiónu pre Kremeľ vzhľadom na to, že prichádza v rovnakom čase, keď Rusko čelí “značnému tlaku” na juhu.
Boje zapadajú do schémy, ktorej Ukrajinci čelili už mnohokrát predtým.
Pred útokom ruská armáda bombarduje ukrajinské pozície raketami a mínometmi s cieľom zničiť zákopy a ochromiť preživších Ukrajincov. Potom sa do útoku vydávajú útočné oddiely pozostávajúce z 10 až 12 mužov – nie profesionálnych vojakov. Za nimi sú čečenskí bojovníci, ktorí nedovolia prvým radom ustúpiť. A potom idú do útoku profesionálni vojaci.
Ukrajinská armáda odhaduje, že Rusi by sa chceli vrátiť k rieke Oskol, ktorá preteká mestom Kupjansk, a vytvoriť tak nárazníkovú zónu okolo Luhanskej oblasti. Podobne, približne 60 kilometrov južnejšie, bojujú smerom k Limanu, ktorý Ukrajina dobyla späť v októbri, v snahe získať strategické predmostie na ďalší postup do Donbasu.
Ukrajinskí predstavitelia priznávajú, že na juhu v Záporožskej oblasti postupujú pomalšie, ako by chceli, a že každý meter oslobodenej pôdy bol zaplatený ukrajinskou krvou.
Vyššie spomínaný ukrajinský veliteľ tvrdí, že Kremeľ sa nikdy nevzdal svojich ambícií ovládnuť celý Donbas. Prerazenie ukrajinských línií na severe a postup k mestu Liman by Kremľu poskytlo niečo, čo by mohol prezentovať ako víťazstvo.
Naopak, ak sa Ukrajincom podarí udržať pozície a nakoniec postúpiť smerom na Kremennu, mohli by prerušiť kritickú ruskú logistickú líniu a pokúsiť sa obísť Bachmut z tyla, uviedli ukrajinskí velitelia.
Ukrajinci by chceli zorganizovať vlastnú ofenzívu. Ofenzívne operácie však budú musieť zatiaľ počkať. V tomto kúte Ukrajiny sú opäť nútení brániť svoju krajinu.
Minulý piatok New York Times sprevádzal jednu z jednotiek AFU na pozíciu tzv. nulovej línie.
“Je to ťažké, veľmi ťažké,” povedal Alexander, 35-ročný veliteľ jednotky. Jeho brigáda bojuje nepretržite od začiatku vojny v minulom roku. Bol súčasťou útočnej skupiny, ktorá v januári zaujala pozície len 800 metrov od predmestia Kremenna.
Povedal, že Rusi na túto pozíciu zaútočili 18-krát, kým len niekoľko metrov od neho vybuchol delostrelecký granát. Povedal, že zo 160 vojakov, ktorí boli v rote na začiatku invázie, bojuje už len osem. Niektorí boli zabití, niektorí zranení a niektorí boli jednoducho vyčerpaní.”