Bratislava 22. januára 2024 (HSP/Foto:TASR/AP/Keystone-Gian Ehrenzeller)
Západní predstavitelia v Davose uviedli, že sú otvorení myšlienke skonfiškovať ruské aktíva v hodnote 300 miliárd dolárov na pomoc Ukrajine, ale varovali, že aj keby sa tak stalo, nebol by to všeliek na Kyjev. ( Poznámka: Keďže vysoké percento peňazí končí v USA, kratšou cestou by bolo bez zbytočného medzipristátia v Kyjeve poslať ich priamo na účet BlackRocku )
Po februári 2022 Spojené štáty a ich spojenci zakázali transakcie s ruskou centrálnou bankou a ministerstvom financií a zmrazili suverénne ruské aktíva na Západe v hodnote približne 300 miliárd dolárov.
Krajiny G7 diskutujú o možnej konfiškácii zmrazených ruských aktív, hoci niektorí členovia G7 majú obavy z precedensu, mechanizmu a potenciálneho vplyvu takéhoto kroku na aktíva centrálnej banky, uviedla agentúra Reuters.
„Prvá vec, ktorú vieme, je, že existuje veľa právnikov, ktorých treba zapojiť. Zatiaľ nebolo prijaté rozhodnutie“, uviedla počas panelovej diskusie Penny Pritzkerová, osobitná vyslankyňa USA pre hospodársku obnovu Ukrajiny.
„Ak sa prijme rozhodnutie, bude v konečnom dôsledku kolektívne. Je mylné domnievať sa, že to bude mať všeliečebný účinok. Vynakladáme skutočné úsilie, ale stále sme ďaleko od dosiahnutia záveru.“
Volodymyr Zelenskyj povedal, že ak sa západné odbery peňazí vypnú, Rusi by mohli okupovať Ukrajinu.
Ukrajinský prezident v Davose takisto požiadal o peniaze a zbrane.
Americká ministerka financií Janet Yellenová už dlhodobo vyjadruje obavy, že USA nemajú zákonnú právomoc skonfiškovať zmrazené ruské finančné prostriedky, uložené vo Federálnej rezervnej banke v New Yorku, ale nedávno prijala žiadosť lídrov G7 o preskúmanie možností ich zabavenia podľa medzinárodného práva.
Minulý týždeň povedala, že ešte nebolo prijaté žiadne rozhodnutie o úsilí G7, ale pretrvávajú obavy z vplyvu na rezervy držané v dolároch alebo eurách. Bolo by potrebné zistiť, či je možné zaviesť „zmierňujúce opatrenia“ a či sa skupina G7 dokáže dohodnúť na formulácii „odôvodnení“ podľa medzinárodného práva.
Ďalšou obavou, ktorú vzniesli vysokí západní predstavitelia, je, že konfiškácia ruských aktív investovaných v eurách, amerických dolároch a britských librových štátnych dlhopisoch by mohla podkopať ochotu centrálnych bánk držať si navzájom rezervy.
Leví podiel aktív, v podstate cenných papierov, do ktorých investovala ruská centrálna banka, bol zmrazený v bruselskom depozitári Euroclear. Belgický premiér Alexander De Croo pre agentúru Reuters povedal, že nie je proti konfiškácii zmrazeného majetku, ale je potrebný jasný mechanizmus.Niektoré cenné papiere vypršia, a preto sú premenené na hotovosť – transakcia, ktorá zahŕňa 25-percentnú daň, povedal.Ak existuje zdaniteľný príjem, izolujeme ho, aby mohol ísť na Ukrajinu, povedal De Croo agentúre Reuters v Davose. Dodal, že daň zo zmrazených aktív dosiahla približne 1,3 miliardy eur v roku 2023 a približne 1,7 miliardy eur v roku 2024.
V Davose sa odborníci vyjadrili, že očakávajú globálny hospodársky pokles. Svetová banka znížila svoju prognózu rastu na tento rok na úrovne, blízke recesii pre mnohé krajiny.
Poznámka: V medzinárodnej tlači sa objavili správy, že Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová poverila Mária Draghiho, bývalého šéfa Európskej centrálnej banky, aby predložil návrhy na oživenie hospodárstva Európskej únie tvárou v tvár konkurencii Číny a Spojených štátov.
Draghi bude v Bruseli bude rokovať s Ursulou von der Leyenovou a ďalšími komisármi EÚ o pokroku v súvislosti so správou, ktorá by mala byť predložená v júni alebo júli.
Stretnutia sa konajú v čase, keď sa o Draghim hovorí ako o potenciálnej možnosti na najvyššiu pozíciu v EÚ po júnových voľbách do Európskeho parlamentu.
Zdroj blízky Draghimu poprel, že by mal záujem o úlohu v európskych inštitúciách, ale talianske politické zdroje uviedli, že by sa nestiahol, ak by sa dosiahol konsenzus o jeho kandidatúre.
Predseda predstavenstva Vodafone Jean-François van Boxmeer a jeho náprotivok zo spoločnosti Siemens Jim Hagemann Snabe boli medzi účastníkmi stretnutia za zatvorenými dverami s delegáciou podnikateľskej lobby Európskeho okrúhleho stola pre priemysel (ERT).
Taliansky denník La Repubblica vlani uviedol, že francúzsky prezident Emmanuel Macron chce Draghiho za nového predsedu Európskej komisie.
V utorok denník Financial Times informoval, že Draghiho úradníci a diplomati EÚ označili za potenciálneho šéfa Rady EÚ po tom, čo sa súčasný šéf Charles Michel rozhodol kandidovať do Európskeho parlamentu.
Bývalý guvernér Talianskej centrálnej banky viedol vládu jednoty v rokoch 2021-2022.
Je teda pravdepodobné, že sa urobí všetko pre to, aby Ursula von der Leyen pokračovala vo svojej funkcii predsedníčky Európskej komisie, o čom vypovedá aj jej výzva na spoluprácu s bankárom Mariom Draghim, aby vytvorili spoločný tandem.
Prečítajte si tiež: