Bratislava 9. júna 2024 (HSP/Foto: TASR – Daniel Stehlík )
Aktualizované 9. júna 2024
Poznáme zatiaľ neoficiálne výsledky volieb do európskeho parlamentu. O čom tieto výsledky vypovedajú
Podľa predbežných, zatiaľ neoficiálnych výsledkov malo vyhrať Progresívne Slovensko so skoro 28 % hlasov (27,8 %), druhý mal skončiť Smer so skoro 25 % hlasov (24,8 %), tretia neočakávane Republika s 12,5 % hlasov, štvrtý Hlas so 7,2 % hlasov, rovnako tak KDH a ostatní sa nedostali (SaS 4,9 %, Demokrati 4,7 %, Aliancia 3,9 %, OĽaNO 2 %, SNS 1,9 %).
Rozoberme si výsledky
V prvom rade treba povedať, že prieskumné agentúry sa zase raz zásadne mýlili a ich prieskumy je už hádam aj zbytočné čo i len pozerať. Nezmysel na nezmysel.
Tiež si treba všimnúť, že PS so svojou progresívnou – liberálnou agendou zostalo osamotené. SaS a Demokrati zostali mimo. Ak by sme zrátali tieto tri subjekty dostaneme 37,4 % pre progresívny liberalizmus, 46,4 % konzervativizmus (Smer, Republika, KDH, SNS) a 9,2 pre akýsi hodnotovo nevyhraný stred (Hlas, OĽaNO).
Ak s pozrieme na to koľko získala koalícia a koľko opozícia, tak je to 46,4 % pre koalíciu (Smer, Hlas, SNS a Republika, ktorá keby bola v parlamente patrila by na túto stranu). Opozícia vlastne získala 46,6 % hlasov (PS, KDH, SaS, Demokrati, OĽaNO). Teda oba tábory sú rozdelené na polovicu a rozhodovali by Maďari z Aliancie.
Ak si však vezmeme iba tých, ktorí prešli, tak opozícia získala 32 % a koalícia tiež presných 32 % (Smer, Hlas). Ak sem prirátame aj Republiku tak pravdepodobná koalícia by získala 44,5 % hlasov a jasne porazila opozíciu. Koalícia (alebo skôr národno-konzervatívne sily) bude mať v EÚ parlamente 8 kresiel a opozícia 7.
Šéf úradu vlády Juraj Gedra je presvedčený, že voľby pre Smer dopadli dobre. Pre Hlavné správy sa vyjadril, takto: „Národno-konzervatívny blok vyhral 9:6 odkaz do Bruselu zo Slovenska je jasne kritický. Odpoveď na vojnovú rétoriku, mier, greendeal, nákup zbrani, covid vakcíny….to všetko je obsiahnuté v tomto výsledku a pre nás je to jasným podčiarknutím objednávky na suverénnu zahraničnú politiku a nie nekritické kývnutie na všetko čo ide z Bruselu.
Smer oproti výsledkom z volieb do NR SR o skoro 2 % posilnil (NR SR 2023 – 22,94 %). To strana určite môže považovať za dobrý signál.
Ľuboš Blaha, ktorý sa prekrúžkoval na čelo kandidátky (poradie podľa krúžkov v Smere – Blaha, Kaliňák, Beňová, Lašáková, Neveďalová) k tomu poznamenal: “Ďakujeme všetkým našim voličom, získali sme 5 europoslancov, čo je jednoznačný úspech a nárast oproti predošlým voľbám takmer o 10 percent. Z celkových výsledkov volieb sa ukazuje, že vlastenecké politické strany kritické voči EÚ majú väčšinu a eurofederalistickí Progresívci síce získali 6 kresiel, ale celkovo nemajú v delegácií SR v EP väčšinu a zároveň si požrali svojich partnerov z SaS a Demokratov, čiže je to pre nich Pyrrhovo víťazstvo. My ideme do Európskeho parlamentu bojovať za Slovensko a za mier, ešte raz veľké ďakujem našim voličom.”
Progresívne Slovensko posilnilo približne o 10 % (NR SR 2023 – 17,96 %). Je to výrazný vzostup. Pomohli mu pravdepodobne protivládne protesty ale zafungoval aj efekt istého hlasu, keď protivládny volič išiel na istotu a dal to radšej PS ako neistým Demokratom a SaS. Tým však aj dosiahol, že tieto dve strany naozaj tesne zostali pred dverami parlamentu. Zatiaľ čo SaS s novým predsedom si pohoršila, Demokrati s agresívnym Naďom, ktorý vystriedal nevýrazného Hegera si polepšili.
Milan Uhrík z Republiky, ktorá skončila s výborným, až prekvapivým výsledkom na treťom mieste, pre Hlavné správy povedal: „Kým nebudú výsledky oficiálne, tak sa k nim ťažko vyjadrovať. Ale podľa predbežných informácií hnutie Republika bude v Europarlamente. Mrzí nás avizovaná výhra progresívcov, ale tá je len na papieri. Podstatné je, že za Slovensko budú v Bruseli v menšine. Ochrana slovenských záujmov je prioritou.“
Republika zjavne posilnila na úkor SNS, ktorá je pre národno-konzervatívneho voliča veľkým sklamaním. Veľkým sklamaním je najmä politika, ktorú robí Andrej Danko, keď neustále útočí na svojich kolegov z koalície a prichádza s tými najhlúpejšími nápadmi, ako naposledy s kontrolou diskusií pod článkami. Tiež pokus oklamať voličov nasadením na kandidátku ľudí, ktorí v skutočnosti do Bruselu nechceli ísť, voliči odhalili.
Republika, ktorú zjavne prišli podporiť aj harabinovci však nabrala aj nového voliča, ktorý zdá sa do NR SR nebol voliť.
Najväčší prepad oproti voľbám do NR SR zaznamenal Hlas (NR SR 2023 – 14,70 %). Má to viacero dôvodov. Pred voľbami do NR SR sa nevedelo s kým vytvorí Hlas reálne vládu. Volili ho preto aj umiernení liberáli, ktorí dúfali vo vládu s PS. Tí teraz odišli. Pravdepodobne do PS. Kandidátka bez známych mien nemotivovala. Mnohí voliči Hlasu preto zostali doma. A samozrejme veľkú rolu zohralo iste aj to, že Pellegrini sa stal prezidentom a opustil tak stranu.
Ak je pravda, že účasť bola iba 34 %, čo je samozrejme o niečo lepšie ako v minulých voľbách do EP (22,7 %), tak to svedčí o tom, že ľudia na Slovensku stále nechápu, aké sú v týchto časoch tieto voľby dôležité. Nízka účasť pomohla k dobrému výsledku najmä PS, ktorého volič bol po dvoch prehratých voľbách, najviac namotivovaný.