KORONAVÍRUS NA SLOVENSKU

Prípadov

Úmrtí

Chorých

Vyliečených

Posledná aktualizácia:

O. BAKOVÁ: Amerika bola zaujímavá stále a všetkým

Bratislava 17. júna (TASR) – Reportérka Českej televízie a bývalá dlhoročná spravodajkyňa Slovenského rozhlasu z Washingtonu Oľga Baková spomína na prvé roky po útokoch z 11. septembra v USA ako na fascinujúce obdobie. "Amerika bola zaujímavá stále a všetkým. Bolo to obdobie útokov antraxom, neskôr útokov na Irak, Afganistan, atď. A navyše Bush bol veľmi kontroverzný prezident, prinášalo to množstvo tém ale nielen vo veľkej politike," hovorí novinárka, ktorá ako jediná zo Slovenska robila osobný rozhovor s týmto americkým prezidentom.

"Až keď som vyšla z Bieleho domu, tak mi došlo, že som vlastne vôbec nestihla tú trému. Myslím si, že to bolo práve preto, že dokázal navodiť milú, prirodzenú atmosféru," spomína.

Ako reportérka Českej televízie roky prinášala českým divákom správy zo Slovenska a okolitých krajín. Dokonca má dodnes odloženú dlažobnú kocku, ktorú hodil demonštrant v Budapešti. "Zažila som tam poriadne husté demonštrácie. Proti politikom, alebo aj menšinám. Ich spoločnosť je hodne frustrovaná. Napríklad útoky voči homosexuálom, bolo tam niekoľko drsných koncov týchto veselých hapeningov," konštatuje Baková.

-Začínali ste v denníku Čas, presnejšie ešte starý Čas, predok dnešného Nového Času. Čitatelia možno vedia, že to bol denník Demokratickej strany…-

Bolo to ešte v rámci školy, keď sme sa rozhodovali do akého média pôjdeme praxovať. Ja som na rozdiel od mnohých spolužiakov na žurnalistike, z ktorých niektorí boli detmi novinárov, alebo mali kontakty v médiách a cestičku už mali pripravenú, musela rozmýšľať kam a ako. Pravda bola Pravda, Smena bola mládežnícka, ale ešte do značnej miery "socialistická". Tak som sa rozhodla pre Čas. Tam nešiel nikto. Šéfredaktorom Času bol Juraj Alner, novinárska legenda. On bol tzv. "šesťdesiatosmičkár", veľmi tolerantný, múdry a veľa ma naučil. Dával šance aj mladým. A snažil sa nás aj vzdelávať, dával nám čítať veci, ktoré sme dovtedy nepoznali. Dodnes mám od neho v knižnici Hayekovu Cestu do otroctví. A mal svoje milé metódy. Pamätám si, ako som napísala správu a povedal mi: Oľga, za každé zbytočné slovo mi dáš korunu. Vtedy to bolo na poriadnu časť z honorára. Teraz, keď sa všetky veci v televízii, aj v rozhlase výrazne skracujú, na neho často spomínam. Po mnohých, mnohých rokoch sme si potykali a pre mňa je to novinár par excellence.

-Čo ste vtedy v Čase písali, domácu, alebo už vtedy zahraničnú politiku?-

Boli to domáce veci, ale skôr menšie. Správy alebo reportáže o aktivitách mládežníkov, problémoch Bratislavy a podobne. Bola som elév, a tak ma brali, ale nesťažujem sa. Človek nemôže ísť hneď robiť rozhovor s premiérom, nie?

-Najväčšie úspechy ste zaznamenali v zahraničnej politike. Ako ste sa k nej dostali?-

Až neskôr, pretože potom, ako som dopraxovala v Čase, som doštudovala, vydala sa a mala som dieťa. Bolo to po revolúcii, moji spolužiaci išli robiť kariéry, napríklad Richard Rybníček, Adriana Hosťovecká, už vtedy známe mená… V tom čase sa u nás na škole otvorila možnosť ísť na rok na stáž do Washingtonu. Moja učiteľka angličtiny mi povedala: Je tu jedno voľné miesto Oľga, to je ako šité pre vás. Ja som jej ale musela vysvetliť, že to pre mňa nie je aktuálne, idem sa vydávať, čakám dieťa. Bola prekvapená. A pre mňa to tiež bolo ťažké rozhodovanie. Hovorila som si, že som asi zahodila životnú šancu. Nakoniec sa o pár rokov ukázalo, že som sa do USA predsa len dostala. Ale vtedy som to prežívala úplne inak, celý život som o takom niečom snívala. Navyše bolo krátko po revolúcii, človek konečne dostal možnosť dostať sa von. Nuž, bola to dilema, ale som rada, že som sa rozhodla, ako som sa rozhodla. Keď sa na to spätne pozriem, vidím, že uprednostniť kariéru nie je vždy to najsprávnejšie.

-A tá zahraničná politika?-

Oslovil ma spolužiak z vysokej školy, či by som nešla robiť do Slovenského rozhlasu, že sa uvoľnilo miesto v Redakcii zahraničného života. Tak som si povedala že to skúsim. Vtedajší šéf pozrel na mňa a konštatoval: …žena a ešte s malým dieťaťom…čo s vami? Povedala som mu, že to, že som žena, už nezmením. Ale keby som bola slobodná, tak sa zase bude báť, že sa vydám a budem mať dieťa. A keby som už mala dospelé dieťa, povie, že som príliš stará. Neperspektívna. Možno to bola taká mladícka drzosť, ale ja som nemala čo stratiť. Odišla som s tým, že to miesto nedostanem. Ale potom mi zvolal a prijal ma.

-Aká to bola práca?-

Začala som robiť v takmer celkom mužskom kolektíve a to bolo príjemné. Ale nie len to. Oproti dnešku tie začiatky neboli také hektické, bolo to akési pokojnejšie, pomalšie, človek mal čas niečo sa naučiť a nie hneď ísť do prvých línií. V tom čase neboli počítače, internet, Iphony. Boli písacie stroje, častokrát sme mali zahraničné noviny, ktoré k nám prišli aj s trojdňovým oneskorením. Keď si tam ale človek vybral článok, stále to bolo akosi aktuálne, stačilo ak bol zaujímavý. Dalo sa postupne, pomaly učiť. Najprv sme prekladali z tlače, potom sme dostali urobiť vlastný príspevok, neskôr nás vyslali do terénu a potom až do zahraničia… Bola tam postupnosť. Navyše bolo okolo dosť starších, skúsenejších kolegov, ktorí dokázali povedať: Poď sem, toto prepíšeš, toto prerobíš. A vysvetlili, kde sa urobili chyby.

-Spomínali ste, že v rozhlase sa v devätdesiatych rokoch robilo pomalšie. Robili sa aj dlhšie správy?-

Spomínam si, že sa robili aj dlhé pásma, hodinové i viac, napríklad o postavení žien vo svete, tu sme spolupracovali s UNESCO a inými OSN organizáciami, venovali sme sa témam do podrobností. Boli to dlhšie pásma, s ktorými sme sa vedeli vyhrať, bol na to akosi čas. Aj reportáže do spravodajstva trvali bez problémov tri minúty. I viac. Dnes je v spravodajstve také niečo nemysliteľné. Tak ako tá časová vzdialenosť medzi udalosťou a jej zverejnením. Keď bola o jedenástej pravidelná tlačová konferencia na Ministerstve zahraničných vecí, o dvanástej sa bežalo odniekiaľ zavolať…

-…z telefónnej búdky?-

…samozrejme aj z búdky, kde sa dalo, mobily vtedy neboli. Zvlášť zaujímavé to bolo na služobných cestách, keď človek hľadal telefónnu búdku a konvoj s politikom odchádzal… Vtipný bol aj prenos zvukov. To sa robilo tak, že ste prikladali k slúchadlu telefóna sluchadlo od nahrávacieho sprístroja. Tak sme posielali vyjadrenia politikov alebo iných respondentov. Viete si predstaviť tú kvalitu zvuku! Takisto napríklad po príchode z tlačovky sa to, čo mal človek nahraté na kazetovom magnetofóne, nahralo na pás, z toho pásu sa to vystrihovalo, vkladala sa tam naša časť príspevku, hudobný technik to musel zmixovať… V konečnom dôsledku sa informácia z tlačovky, ktorá bola o jedenástej, dávala do Žurnálu na šiestu večer. Viete si to predstaviť dnes? Nepredstaviteľné. Malo to ale aj výhody, dalo sa s tým viac vyhrať. Dnes ide niekedy rýchlosť na úkor kvality. Ale v čase internetu sa to už asi nedá zmeniť.

-Napokon vám USA neušlo, stali ste zahraničným spravodajcom Slovenského rozhlasu vo Washingtone. Ako k tomu došlo?-

Zhruba o 10 rokov po prvej šanci ísť do USA. V tom čase som už mala dve deti. A neprejavovala som záujem o zahraničné posty, to bola skôr záležitosť kolegov – mužov alebo mladších, bez rodiny. Ale prišla z vedenia ponuka, či to nechcem skúsiť. Tak som si zobrala čas na rozmyslenie. Pre šéfa spravodajstva to bolo prekvapivé, asi počítal s tým, že to zoberiem hneď. Ale vedela som, že mám dve deti, z toho jedno veľmi malé, nemalo ani štyri roky a manžel mal vlastnú firmu. Presunúť celú túto "agendu" do Washingtonu nebolo jednoduché. Nakoniec sme sa rozhodli, že to skúsime na rok. A boli sme tam nakoniec päť rokov.

-V čom spočívala práca spravodajcu SRo vo Washingtone?-

Prišla som tam mesiac po 11. septembri. Takže ten nástup bol náročný. Bol tam obrovský chaos. Všetko, čo platilo pár dní predtým, už odrazu neplatilo. Vybavovanie úplne elementárnych vecí bola neraz Hlava XXII. Napríklad na to, aby tam človek mohol fungovať, mohol žiť, potrebuje identifikačnú kartu, tzv ID, niečo ako náš občiansky preukaz a vodičský zároveň. Ten ti nevydajú, kým nemáš nejaký dôkaz, že niekde bývaš, teda napríklad doklad o platbe za byt, elektrinu, plyn atď. Ale zmluvy na byt a veci s tým súvisiace sa nedali vybaviť bez ID. Začarovaný kruh. A bolo úplne jedno, že si novinár, že máš poverenie, akreditáciu. Na vybavovanie dokladov stojíš v rade tak ako každý druhý. Potom už urobiť skúšku na vodičák – lebo v USA si ho musíš nanovo urobiť – bolo pre mňa niečo ako odmena. Hurá, konečne som sa sem dopracovala! Lebo som na ten ich Department of Motor Vehicles chodila ako na klavír, stále chceli nejaké dokumenty, doklady… ale nakoniec sa mi to podarilo. Popri tom som musela zariaďovať počítač, techniku, bývanie, kontakty a samozrejme robiť pre rozhlas. Veď bolo po 11. septembri, nedalo sa pár dní nerobiť. Takže začiatky boli hektické. Ale hovorí sa, že čo ťa nezabije, to ťa posilní.

-A posilnilo?-

Bolo to veľmi zaujímavé a poučné. Z hľadiska skúseností som rada, že som tam prišla tesne po 11. septembri. Toto bushovské odobie bolo nesmierne náročné, Amerika bola v centre diania. Na nedostatok práce som sa nemohla sťažovať. Ak sa niekedy kolegovia sťažovali, že boli v spravodajstve zaradení až na posledné miesto, alebo sa im dokonca miesto neušlo, mne sa to nestalo nikdy. Amerika bola zaujímavá stále a všetkým. Bolo to obdobie útokov antraxom, neskôr útokov na Irak, Afganistan, atď. A navyše Bush bol veľmi kontroverzný prezident, prinášalo to množstvo tém ale nielen vo veľkej politike. Celá spoločnosť bola nesmierne zaujímavá, žila tiež niečo, čo predtým nepoznala a preto sa i Američania správali inak.

-Mňa pri jednom rozhovore prekvapil Peter Šťastný, ktorý v predvolebnej kampani úplne jednoznačne preferoval Busha. Opisoval ho ako čestného a principiálneho človeka, v úplnom protiklade k prevažujúcemu európskemu postoju, podľa ktorého bol príliš militantný a radikálny. Vy ste s týmto americkým prezidentom osobne robili interview. Aký bol?-

Isto sa to nedá zhodnotiť jednou vetou a ani na základe jedného stretnutia, ale pokúsim sa o to. Počas predvolebnej kampane Bush vs. Kerry dostali americkí študenti otázku, s ktorým z tejto dvojice by radšej išli na pivo. Aj tí študenti, z ktorých mnohí volili demokratov, často preferovali Busha. Najskôr ma to prekvapilo. S Bushom na pivo? Ale pochopila som to. Myslime si o ňom, čo chceme, ale Bush má v sebe kus človečiny. Kerry bol jednoducho viac zošnurovaný, upätejší. Bola som na ich predvolebných kampaniach, Kerry nedokázal zaujať dav, ani náhodou. Zato Obama, ktorý sa napríklad u Kerryho po prvý raz ukázal ako hosť, tak ten parádne dostal ľudí do varu. Vtedy ako neznámy senátor. Ale späť k Bushovi. Predstavte si, že ako rozhlasák idete robiť rozhovor, ktorý bude snímaný na kamery, s americkým prezidentom. Vtedy to bol naozaj pán Zeme, myslím, že bola jeho pozícia ešte silnejšia, viac dominujúca vo svete, ako je to dnes u Obamu. A v takejto situácii som prichádzala do Bieleho domu na rozhovor.

-Pokiaľ viem, toto interview bolo neskôr vysielané aj televíziách…-

Bol to môj naozaj vôbec prvý rozhovor na kamery, ja som nikdy pred tým nemala žiadnu takú skúsenosť, nieto ešte interview a ešte aj s americkým prezidentom! Prišla som vyzbrojená malým minidiskom, ktorý som si pripojila kdesi v inej miestnosti. To bola moja priorita, mať zvukový záznam pre rozhlas. Ale, a to som si uvedomila až neskôr, v prvom rade to bol rozhovor na dve kamery v Bielom dome. Myslím, že v Žltom salóniku. Hovorila som si, že ak dostanem trému a skolabujem, neviem ako to dopadne. Veď doma na to čakajú. Prišla som tam s malou dušičkou, ale na mieste vládla absolútne normálna atmosféra. Technici tam nastavovali svoje veci, svetlá, a kým to dorobili, on si sadol a začal sa so mnou baviť. Klásť mi otázky. Kto som, prečo som tam, či mám rodinu, koľko mám detí, ako sa im darí v škole… Proste som tam sedela a bavila sa s týmto politikom vlastne o súkromných veciach. A potom zrazu povedal: Hej, Oľga a nemala by si klásť otázky ty mne? A tak som začala robiť rozhovor. Až keď som vyšla z Bieleho domu, tak mi došlo, že som vlastne vôbec nestihla tú trému. Myslím si, že to bolo práve preto, že dokázal navodiť milú, prirodzenú atmosféru. Proste nebolo to také, že tu máš svoje tri minúty a padaj.

-Koľko času ste dostali na rozhovor?-

Na celé interview som mala mať tri až päť minút, ale dávala som stále ďalšie otázky, to sa inak nedalo, až sa to natiahlo na osem. Na to, aký je Biely dom nalinkovaný – a Bush bol naozaj nalinkovaný na minútu presne, na rozdiel od Clintona, na ktorého sa hodiny čakávalo – to bolo dosť. Až keď mi vzadu asistentka, ktorá stála za Bushom začala ukazovať gesto, ako si prstom podrezáva hrdlo, tak mi došlo, že som to prešvihla. Ale čo už, mala som rozhovor s Bushom. Ako človek bol nesmierne priateľský a žoviálny. Ja som sa naozaj v jeho spoločnosti cítila príjemne, ak sa to za takú krátku dobu dá hodnotiť, pravdaže.

-Ako sa slovenská novinárka, naviac rozhlasová, dostala k rozhovoru s americkým prezidentom?-

Tu sa ukazuje, že môžete mať akýkoľvek talent, koľkokoľvek dobrej roboty za sebou, ale keď nemáte aj kúsok šťastia, tak je vám to neraz nanič. Americký prezident pred odchodom do zahraničia zvykne dať jedno interview jednej televízii, zvyčajne verejnoprávnej, podľa toho akú krajinu navštívi. Ak ide na turné, väčšinou je to tak, že Biely dom zavolá aj jeden mienkotvorný denník alebo týždenník z daného štátu do ktorého cestuje a urobí takú minitlačovku. Každému novinárovi dá šancu na jednu, dve otázky. Takže máš síce nahraté aj otázky napríklad svojho ruského a belgického kolegu povedzme, ale je to vlastne len taká malá tlačovka. Pre televízie robí interview "one on one". V našom prípade išiel na Slovensko stretnúť sa s Putinom, takže okrem mňa tam bol ruský novinár, navštívil Brusel, Berlín, takže tam bola kolegyňa z Belgicka a Nemec. Ak správne rátam, v ten jeden deň dal Bush štyri takéto interview. Mimochodom, už keď Bush vyhral svoje druhé voľby, som si hovorila, že príde na Slovensko. Mala som taký vnútorný pocit. Ale malo to svoju logiku. Lebo nech si hovorí kto čo chce, on mal naozaj s Dzurindom nadštandardné, dobré vzťahy. Vtedy som si povedala, že ak to naozaj nastane, budem sa o rozhovor uchádzať, aj keď rozhlas nemá šancu dostať sa do Bieleho domu.

-Boli ste výnimkou?-

Vedela som, že Slovenská televízia – vtedy bol rozhlas a televízia rozdelený – nemá v USA zastúpenie. Hovorila som si, že kým nepristane na letisku vo Washingtone lietadlo s kamerou a reportérom STV, budem sa do poslednej minúty o tento rozhovor uchádzať. Mala som svoje kontakty a ľudí, ktorých som požiadala, aby sa za mňa prihovorili. Reagovali, že áno, poznajú ma, odviedla som kus práce, ale som rozhlas, nemám šancu. Ale, že sa pokúsia. Neviem, kde vtedy na Slovensku nastala chyba, to už musia vedieť v Slovenskej televízii a na ambasáde, ale jedného dňa mi zavolali z Bieleho domu. Povedali mi, že STV sa neozvala, už nemajú čas to riešiť a vedia ako o to usilujem, takže môžem mať ten rozhovor. Skoro som umrela pri tom slúchadle. No mali prosbu, či viem nájsť aj nejakú inú televíziu, ktorá by ten rozhovor šírila v obrazovej podobe na Slovensku. Ja som mala dobré kontakty s Českou televíziou, aj ich štábom v USA – vtedy bez toho, že by som uvažovala, že budem niekedy pre nich robiť – tak som povedala, že Česká televízia má presah aj na Slovensko. Z ČT mi už predtým povedali, že by si časť toho rozhovoru zobrali. A Biely dom s tým súhlasil.

-Takže na rozhovor s najvplyvnejším človekom sveta išla namiesto Slovenskej televízie reportérka Slovenského rozhlasu s českými kamerami…-

Kamery boli americké, ale išiel so mnou do Bieleho domu kameraman Českej televízie s dvoma beta kazetami, na ktoré sa to nahralo. Ja som niečo také nevlastnila, bolo to majetkom ČT. V tom čase som ani netušila, čo to vlastne je, tá beta kazeta, ja som mala ten svoj minidisk na nahrávanie audia a hotovo. Ani som sa na tú televíznu časť nesústreďovala. Pamätám sa, bol tam reportér nemeckej televízie. Mal v rukách poznámky na žltom papieri, vysvetľoval mi že biela nie je vhodná. A keďže vopred vedel, že bude robiť tento rozhovor, bol sa predtým opaľovať v Kankúne. Mal tam pani asistentku, ktorá ho upravovala, dávala mu make up. A ja pozerám na Martina Stehlíka, českého kameramana a hovorím: No, Stehlíku, ty budeš čo so mnou robiť? Kde máš pudrenku? Obaja na to nezabudneme a dodnes sa na tom zabávame. Robila som svoje prvé televízne interview a bol to hneď rozhovor s Bushom, ktorý išiel na Českej televízii. Život prináša naozaj zaujímavé momenty. Keď som potom vyšla pred Biely dom, držala som ten svoj minidisk s rozhovorom a vedela som, že ho musím rýchlo nahrať do počítača. Bála som sa, že sa mi pokazí, vtedy sa mi disky často kazili, najmä keď som na nich mala niečo dôležité. Kazety som dala Martinovi Stehlíkovi, ČT to vtedy odvysielala takmer celé. Doteraz som si ich nepozrela. Ale viem, že nakoniec to na Slovensku okrem Slovenského rozhlasu odvysielala súkromná televízia Markíza. A jednu časť citovali svetové agentúry. To bola otázka o Bushovom názore na demokraciu v Rusku. Bush nemal zlé vzťahy s Putinom, ale v tom čase mal aj kritické vyjadrenia na adresu jeho vládnutia, pretože v Rusku to začalo byť dosť problematické. Ja som sa ho na to opýtala. To mala byť vec, na ktorú sa asi skôr mal opýtať ruský kolega, ale neopýtal sa.

-Chceli v Bielom dome poznať vopred, aké otázky položíte?-

Keď som na Slovensku chcela rozhovor na podobne vysokej úrovni, dostala som požiadavku dať otázky vopred. Nebola som na to zvyknutá a dala som to aj najavo. Vrcholný politik má predsa vedieť odpovedať a byť pripravený na čokolvek. Ale bolo mi povedané, že je to normálne, veď isto aj keď som robila rozhovor s Bushom, tiež som určite musela poskytnúť otázky vopred. Nuž nie. Jediné, čo chcela vedieť kancelária Bieleho domu bolo, či budem mať nejakú špecifickú otázku, na ktorú prezident možno nebude vedieť bez prípravy odpovedať. Povedala som, že nie, že na recept na bryndzové halušky sa ho určite pýtať nebudem. Budú to len normálne, štandardné otázky, na ktoré určite bude vedieť odpovedať. A to im stačilo. Tým, že išiel summit Bush – Putin, som sa pýtala na túto tému, aj na vzťah k Slovensku. Položila som mu otázku, dokedy bude trvať pre Slovákov vízový režim. Začal odpovedať dosť všeobecne. Tak som ho trochu podpichla, že je americký prezident, muž číslo jedna vo svete, toto predsa musí vedieť. Začal sa smiať, ale určitú odpoveď mi nemohol dať. Tieto veci rieši Kongres a pri všetkej sile amerického prezidenta ani on nie je schopný zorganizovať Kongres tak, aby sa obišli obvyklé procedúry. Takže odpoveď typu: Áno, od 30. mája víza zrušíme, mi dať nemohol.

-Pozitívne sa vtedy vyjadril aj o Dzurindovi…-

Áno a nebolo to formálne, oni mali naozaj dobré vzťahy, lepšie ako s inými politikmi v Európe. Neviem, či to bolo tým kresťansko – demokratickým konzervatívnym pohľadom na svet, či to bolo tým, že Slovensko Busha v boji proti terorizmu a v Iraku jednoznačne podporovalo. Určite aj tým. Ale medzi nimi dvoma to naozaj fungovalo aj osobne, čo sa neraz ukázalo. Keď sme vstupovali do NATO, bolo v Bielom dome množstvo premiérov. Bush si s nimi podal ruku, podiskutoval štandardné dve – tri minúty. Naši diplomati čakali na Dzurindu veľmi dlho, už bol pocit, že sa tam v Bielom dome niekde stratil. A on vyšiel po asi dvadsiatich minútach, možno aj dlhšom čase, s Bushom ruka v ruke, vysmiati. Bolo to nadštandardné prijatie pomimo všetkých ostatných premiérov. Mimochodom, v Blair House tiež nenechajú prespať hocikoho, naozaj len významné návštevy a Dzurinda nocoval tam. Môžeme si myslieť o jednom aj druhom politikovi čokoľvek a je pravda, že zo svojho vzťahu jeden aj druhý profitovali, ale podľa mňa bol ich vztah úprimne kamarátsky. Teda aspoň natoľko, nakoľko je v politike vôbec môžné mať priateľa.

-Robili ste rozhovory aj s ďalšími významnými osobnosťami, napríklad so Zbigniewom Brzezinskim…-

Áno, aj s Clintonovou, či Albrightovou. Ale Brzezinski bol naozaj výnimočný. Napriek tomu, že je už dávno mimo politiky, je stále veľmi žiadaný a nie je ľahké s ním získať rozhovor. Mala som na neho určité "páky" vďaka tomu, že pochádza z Poľska a že má dobré vťahy s niektorými ľuďmi aj na Slovensku. Napríklad s Martinom Bútorom, vtedajším veľvyslancom v USA. Brzezinski mi po istom licitovaní dal napokon k dispozícii desať minút. Chcela som položiť mimoriadne kompetentné otázky, chcela som sa blysnúť, že viem, takže kým som mu to všetko vyklopila, moja otázka trvala možno aj niekoľko minút. On ma hneď zastavil a povedal, že robím typickú chybu: otázky stredo – a východoeurópskych novinárov sú často oveľa dlhšie, ako jeho odpovede a ak mu to urobím aj nabudúce, nechá ma otázku niekoľkokrát zopakovať. Alebo mi odpovie jednoslovne a nič z rozhovoru mať nebudem. Tak som rýchlo zmenila stratégiu. Keď som s ním potom robila druhý rozhovor, to už bolo aj s kolegami z ČT, vedela som, že si musíme pripraviť krátke otázky, "shooting questions". Rýchle, žiadne vkladanie seba do rozhovoru. Jeho to nezaujíma, on dáva interview. To je opäť vec, ktorá ma niečo naučila. Treba dať krátku otázku, prípadne aj podotázkou získať odpoveď, ale nie prezentovať samého seba. Brzezinski bol nesmierne prísny, ale bolo to poučné.

-Aké rozhovory sa vám, naopak, získať nepodarilo?-

Ja som nemala šťastie na Condoleezzu Riceovú, šéfku diplomacie, a neúspěšná som bola aj u ministra obrany Donalda Rumsfelda. Tu musím povedať, že šikovnejšia bola moja vtedy 12 ročná dcéra. Raz sme boli na tlačovke Rumsfelda s náčelníkom generálneho štábu armády USA, Richardom Mayersom. Brala som dcéru, lebo sme potom mali niekde ísť, a tak som ju nechala počas tlačovky v novinárskom centre. Po skončení nás novinárov nechali v miestnosti kde bola tlačovka, kým minister odíde. Taká bezpečnostná rutina. Lenže trvalo to dlho a my sme nevedeli prečo. Pochopila som neskôr, od dcéry. Povedala mi "mami ten ujo čo ho poznám z televízie aj s tým v uniforme, sa pri mne zastavili a rozprávali". A čo sa pýtali, hovorím. Ale nič zásadné, len také tie otázky dospelákov, keď chcú byť zdvorilí. Veď to poznáš, odpovedala. Dodnes sa mi smeje, že mala svojich pár minút slávy s politikom, o ktorého ani nemala záujem a ktorého som ja k rozhovoru nezískala.

– Rumsfeld bol tiež jeden z tých ktorí Busha presviedčali, že je dôležité zaútočiť na Irak. Po všetkých tých vážnych vyjadreniach na adresu zbraní hromadného ničenia v Iraku pôsobilo potom neuveriteľne, že sa tam žiadne nenašli…-

Ja som mala v USA informácie aj off record od ľudí, ktorí už vtedy hovorili, že tam nemusia byť. Boli tam mnohé inšpekcie OSN, odborníkov. Navyše aj z právneho hľadiska je útok na cudziu krajinu, pokiaľ nie sú splnené určité podmienky, nelegitímny. Verím tomu, že na Slovensku boli mnohí ľudia úprimne presvedčení, že tam tie zbrane sú. Preto kritizovali moje zahraničnopolitické komentáre a komentáre kolegu z Bruselu, ktoré sme vysielali v nedeľu na obed. Dokonca nás nazvali Jastrabi spod Pyramídy, objavilo sa na našu adresu viacero kritických vyjadrení v médiách, výzvy, že tam nemáme čo robiť, že rozhlas také čosi nemá vysielať. Nerobili sme nič iné, ako kládli otázky a pokúšali sa na ne nájsť pravdivú odpoveď. Časom sa ukázalo, že pravda je skôr to, čo sme hovorili my.

-Človek, ktorý posiela z USA 150 príspevkov mesačne určite nerobí len Busha, ale aj menej politické témy. Ktoré patrili medzi najzaujímavejšie?-

Robili sme pravidelne i pre Štúdio svet, alebo Popoludnia s rozhlasom a iné relácie. To boli najmä osobné postrehy, témy, ktoré sme spracovávali do reportáží. Preto je dôležité, aby sme mali zahraničných spravodajcov, z domu od internetu sa to nikdy na takejto úrovni urobiť nedá. Treba byť na mieste a zažiť to osobne. Keď bol hurikán Katrina, SRo bolo prvé slovenské médium, ktoré tam bolo. Česi tam mali veľmi rýchlo aj televízne zastúpenie. Poslať niekoho z Bratislavy, než sa rozhýbe redakcia, to trvá. STV tam poslala redaktora pomaly už keď bolo po všetkom.

-A z tých ľahších tém?-

Samozrejme tých tém bolo veľmi veľa. Napadá mi takto narýchlo reportáž o Freegans – to je hnutie ľudí, ktorí v podstate vyberajú odpadkové koše. Nie preto, že by boli bezdomovci, ale preto, že v USA sa veľmi plytvá a vyhadzujú sa použiteľné veci. Ja som s nimi prešla za jednu – dve noci celý New York. Napríklad tu bola výhoda, že som robila pre rozhlas. Tí ľudia by mi na kameru nešli, niektorí mali byty na Manhattane, hanbili by sa. Ale v Amerike sa doslova ponúkali zaujímavé, neraz bizarné témy. Ideš po ulici a vidíš človeka stanovať pred kinom. Trochu sme sa porozprávali a zistila som že tam nie je preto, aby si kúpil lístky, tie už mal. Ale o tri dni začínala nejaká séria Hviezdnych vojen a u nich si v kine prvý sadne ten, kto prvý príde. Takže žena týždeň stanovala aj s celou rodinou na prašnej a rušnej ulici Washingtonu, aby s istotou zaistila pre seba a manžela s detmi tie miesta na sedenie, ktoré považuje za najlepšie. A boli aj mnohé iné odľahčené témy, alebo témy spoločenské, ktoré mi kompenzovali veľkú politiku. Napríklad o prístupe Američanov k športu, náboženstvu, financiám, ako vnímajú svet okolo seba. Ale i drobnostičky ako chodia prať do čistiarní, alebo bizarnosti o mnohoženstve v Arizone, kde sa žije takmer ako v stredoveku,…

-Čo nasledovalo po vašom návrate z USA?-

Nikdy som nechcela robiť na Slovensku domácu politiku. Bola som "zažratá" do zahraničnej politiky, hlavne americkej. A chcela som pri nej zostať. Keď som sa vrátila na Slovensko, netušila som neraz, kto je kto a čo je čo. Bola som istý čas zmätená asi ako každý, kto na dlho odíde z domova. No a prácu, ktorú mi pridelili v rozhlase, som urobila za chvíľu. Pri mojom obvyklom tempe na aké som bola zvyknutá z Washingotnu, to bolo rýchlo hotové. Zrazu som mala strašne veľa voľného času. A mala som pocit, že aj v redakcii už nie je pohľad na témy taký seriózny a zapálený, ako ten môj. Vtedy prišla ponuka z Českej televízie.

-Išli ste robiť zahraničného spravodajcu zo svojej materskej krajiny. Pre televíziu zo susedného štátu…-

Áno, ale pre mňa bolo podstatné, že som znovu išla robiť zahraničného spravodajcu. Rozdiel bol v tom, že to bolo pre televíziu a z krajiny, kde som doma. Oboje bolo pre mňa nezvyčajné. Ja som nikdy nemala ambíciu robiť televíznu žurnalistiku. Okrem toho to bolo z vlastnej krajiny a pre mňa bola domáca politika neznáma. Ale povedali sme si, že to bude vlastne výhodou, lebo sa na to pozerám ako na zahraničie.

-Aký bol televízny začiatok?-

Kým v rozhlase som išla postupne od nejakej malej správy k väčším, môj prvý deň v ČT bol naozaj nezabudnuteľný. Začala som v Maďarsku, ktoré sme aj neskôr občas pokrývali. Bol 15. marec, národný sviatok Maďarov, ktorý ukončila demonštrácia v Budapešti. Podvečer prešli oslavy sviatku do veľmi ostrých protestov radikálov. Lietali dlažobné kocky, dymovnice, policajti zasahovali slzným plynom, zatýkali…. Kolega kameraman sa mi neskôr smial, že keď ma videl ako uprostred tej trmy-vrmy dávam do ČT24 rozhovor, myslel si, že sa to skončí rozbitou hlavou. Ale ja som si v tom strese a adrenalíne z novej roboty vôbec neuvedomovala nebezpečenstvo. Jednu tú dlažobnú kocku som si zobrala na pamiatku domov, je poriadne veľká. Maďari, keď sa naštvú, vedia poriadne demonštrovať, máme sa ešte čo učiť…

-…niektoré veci by sme sa od nich možno učiť nemuseli…-

Zažila som tam poriadne husté demonštrácie. Proti politikom, alebo aj menšinám. Ich spoločnosť je hodne frustrovaná. Napríklad útoky voči homosexuálom, bolo tam niekoľko drsných koncov týchto veselých hapeningov. Jeden mi mimoriadne utkvel v pamäti. Homosexuáli mali svoj každoročný Dúhový pochod. Aby mohli bezpečne prejsť mestom, boli vytvorené niekoľkovrstvové ploty, policajné kordóny. Radikáli sa k nim nedostali a tak aspoň po nich cez ploty hádzali vajcia. Nie vajcia, záprdky. Takže nielen sprievod, ale aj naša kamera, aj my sme boli tiež celí špinaví. Sprievod v obkolesení policajtov odkráčal z jedného námestia na druhé a potom som bola zvedavá, čo s nimi bude ďalej. Či každého jedného policajti odvedú domov, alebo čo. Pestro oblečení gayovia a lesby už ani netancovali len tŕpli, čo s nimi bude, plot bol obkolesený políciou a za ňou rozzúrení radikáli. Policajti to ale napokon urobili úplne geniálne. Ten sprievod jednoducho odrazu nahrnuli do metra. Odviezli ich osem – desať zastávok. Ani keby mali pri sebe autá, tak radikáli nemohli stihnúť dostať sa k nim. Som ale rada, že u nás pri podobných pochodoch nie je až taká nenávisť. Aj keď náznaky sú aj u nás. A aj posledný pochod bol už vlastne policajnými manévrami.

-Ako dlho už robíte pre ČT?-

Štyri roky. Ale zastihli ste ma práve na odchode. Bola to skvelá skúsenosť, ale je už čas to ukončiť. Práca spravodajcu je úžasná, ale je aj veľmi náročná. Toto sa nedá robiť večne. Tie štyri roky sú, myslím, optimum. Človek je zákonite unavený a treba mysliet aj na rodinu, lebo tá si to do značnej miery vždy odskáče s tebou. Napríklad si naplánuješ rodinnú oslavu, ale potom zrazu niečo vybuchne, napríklad si spomínam na ekologickú haváriu v Maďarsku. Takže miesto sedenia za prestretym stolom s rodinou si niekde v Kolontári, takpovediac po krk v červenom toxickom bahne. Myslím si, že zmena je dôležitá aj z iného dôvodu. Nový človek sa na krajinu pozrie novým pohľadom. Lebo či chceš alebo nie, každý máme svoj štýl a zmeniť ho je podľa mňa žiaduce. V tomto prípade výmenou na poste. A aj Česká televízia sa v poslednom čase posunula niekde inde, majú nové vedenie a predstavy. Tak to má byť.

-Aké máte plány do budúcnosti?-

Leto si chcem vyslovene užiť s rodinou. Oddýchnuť si, nemať mobil priviazaný o ruku a nemusieť neustále sledovať, čo sa kde deje. Potom sa uvidí. Nemám veľmi konkrétnu p redstavu, čo ďalej. Či v médiách, v nejakej podobe s médiami, alebo celkom mimo. Uvidíme, čo príde.

-Robili ste v rôznych typoch médií. Aké sa na vás najviac zapísalo?-

Ľudia, čo robili v televízii, často povedia, že nič viac ako televízia nemôže byť. Áno, televízia je zaujímavé a mocné médium. Ale vo svojej podstate asi stále ostávam rozhlasákom. Dlhé roky som aj v televízii rozprávala o rozhlase spôsobom "my v rozhlase". Kameraman ma potom opravoval, že to už sú "oni". Z novinárskeho hľadiska je ale rozhlas moja srdcovka.

Rozhovor s reportérkou Oľgou Bakovou je súčasťou cyklu Novinári v multimediálnom projekte Osobnosti: tváre, myšlienky, v rámci ktorého prináša TASR každý týždeň rozhovory, fotografie a videá osobností slovenského, európskeho i svetového politického, spoločenského, ekonomického, kultúrneho a športového života.

POTREBUJEME VAŠU POMOC
Všetci sme dnes kvôli koronavírusu v zlej situácii.
Hlavným správam
zásadným spôsobom klesli príjmy z reklamy.
O to viac preto dnes potrebujeme Vašu podporu.
Bez vašej pomoci nedokážeme prekonať toto obdobie.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Pošlite nám tip

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

Korčok vydal pokyn na kontrolu vydávania víz v Petrohrade aj v Moskve

Bratislava 3. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS) dal pokyn na preventívnu a komplexnú kontrolu procesu vydávania víz nielen v Petrohrade, ale aj v Moskve. TASR o tom informoval tlačový odbor rezortu diplomacie V činnosti kontrolnej skupiny budú začlenené nielen…

Výbor europarlamentu odmietol kandidáta do čela Európskeho orgánu pre bankovníctvo, lebo ním bol muž

Brusel 3. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Frank Augstein)   Kľúčový výbor Európskeho parlamentu (EP) v piatok zamietol výber kandidáta na post riaditeľa Európskeho orgánu pre bankovníctvo (EBA), lebo nominantom nebola žena. Informovala o tom agentúra AFP Poslanci hospodárskeho výboru EP odmietli Francúza Francoisa-Louisa Michauda tesnou väčšinou hlasov 24 k 23, pričom desiati…

Kučera a Šofranko podporujú kampaň športovcov s intelektuálnym znevýhodnením

Bratislava 3. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:Karol Kučera Facebook)   Splnomocnenec vlády SR pre mládež a šport a bývalý tenista Karol Kučera (OĽaNO) vyzýva verejnosť na podporu kampane Sme tu medzi Vami – Deklarácia inklúzie, ktorou chce národná športová organizácia Špeciálne olympiády Slovensko upozorniť na potrebu dodržiavania medzinárodných dohovorov a napĺňanie práv…

Polícia zadržala v Bardejovskej Novej Vsi 28 migrantov

Svidník 3. júla 2020 (SITA/HSP/Foto:Polícia SR Facebook)   Policajná hliadka dnes zadržala neďaleko Bardejova 28 migrantov. Ako informuje polícia na sociálnej sieti, hliadka zastavila dodávku v Bardejovskej Novej Vsi, v ktorej bolo 21 migrantov. Následne polícia vypátrala ďalších sedem osôb, ktoré nestihli do dodávky nastúpiť „Dnes dopoludnia nahlásil na číslo…

Teherán údajne pozná príčinu požiaru nad jadrovým zariadením, no neprezradí ju

Teherán 3. júla 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP/Atomic Energy Organization of Iran)   Teherán tvrdí, že pozná príčinu výbuchu a následného požiaru budovy nad iránskym podzemným jadrovým zariadením Natanz, no z "bezpečnostných dôvodov" ju neplánuje zverejniť K zodpovednosti za štvrtkový prípad sa prihlásila skupina Gepardi vlasti. Fakt, že iránski experti dosiaľ o takejto…

Guvernér Benátska chce zaviesť nové opatrenia pre ľudí s pozitívnym testom na koronavírus

Rím 3. júla 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:Luca Zaia Twitter)   Guvernér talianskeho regiónu Benátsko plánuje zaviesť nové opatrenia týkajúce sa ľudí, ktorí majú pozitívy test na nový koronavírus, no odmietajú ísť do karantény alebo poskytnúť zdravotníckym orgánom detaily o svojich nedávnych kontaktoch Po dňoch, keď v regióne mali menej ako desať denných…

Kanada pozastavila zmluvu s Hongkongom o vydávaní páchateľov trestných činov

Ottawa 3. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/The Canadian Press-Justin Tang)   Kanada v piatok pozastavila platnosť dohody s Hongkongom o vydávaní páchateľov trestných činov. Urobila tak v reakcii na schválenie zákona o národnej bezpečnosti pre územie autonómneho Hongkongu čínskym parlamentom zo začiatku týždňa. Informovala o tom agentúra AFP Kanada tiež zastavuje vývoz…

Črtá sa v KDH nová spolupráca? Majerský a Palko?

Bratislava 3. júla 2020 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Šéf Prešovského samosprávneho kraja a kandidát na post predsedu mimoparlamentnej strany KDH Milan Majerský včera informoval o svojom netradičnom rozhodnutí stretnúť sa a hovoriť o možnej spolupráci s bývalým ministrom vnútra Vladimírom Palkom, ktorý mal byť podľa mnohých jeho súperom v hlasovaní o…

Kollára prišli na bratislavské námestie vyzvať na odstúpenie z čela parlamentu asi dve stovky protestujúcich

Bratislava 3. júla 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Zhruba dve stovky ľudí dnes prišli vyzvať na Námestie SNP v Bratislave Borisa Kollára (Sme rodina), aby odstúpil z postu predsedu parlamentu. Dôvodom je jeho kauza odkopírovanej diplomovej práce. V rukách držali transparenty s nápismi ako „Matovič chráni podvodníkov“, „Podvodníci vypadnite“ či „Preč…

VideoFico: Neexistuje žiadny dôvod na väznenie exšéfa Správy štátnych hmotných rezerv Kajetána Kičuru

Bratislava 3. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:Screenshot video)   Neexistuje dôvod na to, aby bol bývalý predseda Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR Kajetán K. vo väzbe. Tvrdí to predseda Smeru-SD Robert Fico vo videu na sociálnej sieti "Aj sudca Špecializovaného trestného súdu potvrdil, že nie je žiadny dôvod na obvinenie Kajetána…

DAC Dunajská Streda reaguje na Matovičovu kritiku: „Rovnako nebezpečné sú aj kúpaliská, divadlá, kiná, bary či pohostinstvá. Život však musí bežať ďalej“

Bratislava 3. júla 2020 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Futbalový klub DAC Dunajská Streda v piatok na svojej stránke zverejnil stanovisko k stredajšiemu zápasu Fortuna ligy a v súvislosti s kritikou opatrení vyjadrilo presvedčenie, že aj futbal je dôležitá súčasť života spoločnosti. Stanovisko je reakciu na kritiku zo strany premiéra Igora Matoviča…

Annu Mondekovú vybrali do pozície v Organizácii spojených národov

Bratislava 3. júla 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Frank Franklin II)   Slovenku Annu Mondekovú vybrali do pozície v Organizácii spojených národov (OSN) z viac ako 400 kandidátov. Agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVaEZ). Slovensko tak posilnilo svoje zastúpenie v štruktúrach OSN. Mondeková pôsobí od…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

A čo potom?

Presne túto otázku položil akýsi cynik v komentároch pod mojim posledným blogom. Otázka je absolútne na mieste. Niekoľko dní som strávil bez možnosti pripojenia k internetu. Po návrate domov som nechcel veriť vlastným očiam, koľko vecí sa za ten krátky čas zmenilo. Po pripojení na stránku Hlavné správy takmer celú obrazovku prekryl…

Vo Viedni sa pobili tureckí moslimovia a antifáci, normálne spojencami v boji proti bielym Rakúšanom

Vo Viedni už niekoľko dní bez prestania zúri násilie gangov imigrantov a Antifi v rámci celosvetovo organizovanej kampane black lives matter (BLM).(1) Cieľom je rozvracať západné krajiny pouličným násilím pod zámienkou boja proti rasizmu. Niekedy sa ale do seba pustia aj spojenci. Vo Viedni sa pred hlavným stanom Antifiu na…

VYMEŇME EURO DANE ZA NAŠTARTOVANIE LOKÁLNYCH EKONOMÍK

Eurá na sanovanie koronakrízy sú viazané na presne definované projekty spojené s koronakrízou a v súlade s vyhláseniami Veroniky Remišovej budú použité na niekoľko veľkých štrukturálnych projektov . Navyše nás a generácie po nás zadĺžia tak, že na ich splatenie budeme musieť uvaliť ďalšie, tentokrát euro dane. Tieto peniaze ale…

Kráľ populizmu Matovič I.

Takého populistu, ako je Matovič, nám môžu závidieť aj občania z tzv. banánových republík. Všetci si určite pamätáme ako škriekal a vzdúval sa ako moriak, keď sa verejnosti podhodilo plagiátorstvo vtedajšieho predsedu parlamentu Andreja Danka. Požadoval okamžité odstúpenie z ústavnej funkcie, odobratie všetkých titulov, uväznenie a zlynčovanie rovno na námestí vykonané…

O záhadnej identite neznámeho z evanjelií

Ako tajomná niť a doposiaľ neobjasnená záhada, objavuje sa v evanjeliách i v Zjavení Jána znepokojujúca a záhadná identita neznámeho. Priamo, alebo nepriamo sa o ňom často zmieňuje Kristus, a píše o ňom aj Ján vo svojej Apokalypse.  

Čo nám to prorokoval pápež, ktorý bol u nás pred 25 rokmi?

Je tomu presne 25 rokov, čo 30. júna 1995 už druhý raz pobozkal pápež slovenskú zem. Prvýkrát tak urobil – podľa niektorých „nediplomaticky“ - už v apríli 1990, čím vlastne kľačiac vo Vajnoroch na plášti Jána Čarnogurského uznal slovenskú zem za zvrchovanú. Jeho posledná návšteva v roku 2003 už bola poznačená jeho…

TopDesat

5 dôvodov, prečo nosiť ponožky aj v noci

0

Ponožky sú považované za prvé veci, čo Egypťania, Gréci a Rimania používali v dobe antických civilizácií. Zatiaľ čo ich hlavným účelom je udržiavať nohy v teple a zaistiť, aby si sa v topánkach cítil príjemnejšie, spánok s ponožkami môže skutočne zlepšiť tvoju  fyzickú a duševnú pohodu.   1. Ponožky ti po

Ak chceš byť šťastný, nechaj si svoj život pre seba

0

Mať nablízku svojich priateľov a rodinu je dôležité, no tí skutoční a oddaní priatelia sú vzácni. Mnohí z nás však zabúdajú, že svet nie je úplne ideálnym miestom, a tak by sme si mali nechávať svoj osobný život pre seba. Každý z nás je obklopený negatívnymi vibráciami a nie každý,…

Prečo bábätká žmurkajú sotva a dospelí stále?

0

Keď sa pozeráš do očí malého bábätka, môžeš si všimnúť, že tieto malé klbká šťastia žmurkajú oveľa menej, ako by si čakal. Ako je to možné? Početné štúdie zdokumentovali, že dospelí žmurkajú očami v priemere asi 15-krát za minútu. Novorodenci a dojčatá uvidíš ale žmurkať oveľa menej, pretože niektoré z nich žmurknú…

Čínsky faraón Š´-chuang-ti (1.časť)

0

V top desať milujeme záhady a keď sa k tomu pridajú aj rozprávkové poklady, sme vo vytržení. Inak tomu nie je ani pri prekrásnej hrobke zakladateľa dynastie čchin, ktorá ukrýva ešte stále rozprávkové poklady a záhady, ktoré priťahujú historikov a archeológov z celého sveta. Jednou z kľúčových osobností čínskej histórie je Š´- chuang-ti, ktorý žil a pôsobil v rokoch…

Myslíš si, že by si dokázal žiť bez baktérií?

0

Myšlienka, že miliardy baktérií sa ti teraz roja na pokožke a v tele, určite stačí na to, aby ti to prišlo dosť nechutné. Podvedome sa ich chceš zbaviť, ale dôležitejšia je otázka, či vôbec dokážeš bez nich prežiť? A keďže ako ľudské tvory nedokážeme prežiť bez uhlíka, dusíka, imunitného systému…

Prečo je také ťažké prestať si chytať tvár?

0

Niekedy chceme ovládať naše gestá a pohyby, ale keďže mnohé z nich sú neúmyselné, napríklad pomocou rúk vyjadrujeme svoje pocity, môže to byť zložitejšie, ako by sa očakávalo. Zamysli sa napríklad nad tým, že sa dotýkaš svojej tváre, čo je jednou z najbežnejších reakcií ľudského tela. Mohlo by ťa prekvapiť, koľkokrát…

Vo svete IT

Inteligentné hodinky KOSPET PROBE – vodotesné štýlovky s vynikajúcou výdržou za pár desiatok eur

0

Spoločnosť KOSPET je vo svete inteligentných hodiniek pomerne krátko, no vďaka svojim štýlovým a najmä dostupným modelom dokázala na medzinárodnom trhu pomerne výrazne zamútiť vody. Modelové rady tohto výrobcu sú už dnes pomerne veľké, pričom sa nedávno rozšírili o ďalší zaujímavý kúsok, ktorý určite stojí za povšimnutie. Reč je o…

Satelit TESS americkej NASA odhalil niečo, čo sme doposiaľ ešte nevideli

0

Vedci tvrdia, že objavili odhalené planetárne jadro masívnej planéty. Ide o objav, ktorý by mohol objasniť formáciu planét a ich následnú evolúciu. Pozostatok planéty sa nazýva TOI-849b. Odhalený bol pomocou satelitu americkej vesmírnej agentúry NASA, TESS (pozn. redakcie: Transiting Exoplanet Survey Satellite). TESS sa dostal na obežnú dráhu v roku…

Xiaomi pravdepodobne už čoskoro posunie rýchle nabíjanie na novú úroveň. Certifikáciou prešla 120W rýchlonabíjačka

0

Rýchle nabíjanie smartfónov pri výkone 100W a viac by mohlo byť už čoskoro realitou. Aspoň to hovorili správy, ktoré sa dostali na povrch v priebehu minulého týždňa prostredníctvom známeho tisptera. Vyzerá to tak, že skutočne by sa tak mohlo stať v dohľadnej dobe. Najnovšie portál Gizmochina.com poukazuje na certifikáciu rýchlonabíjačky…

DXOMARK: „Predná selfie kamera zariadenia Xiaomi Mi 10 Pro nedokáže udržať krok s konkurenciou“

0

Bližší fotografický test populárneho vlajkového smartfónu Mi 10 Pro od čínskeho Xiaomi prišiel so zaujímavými, ba až nečakanými odhaleniami. Jeden z technologicky najvyspelejších smartfónov s operačným systémom Android sa v nedávnom teste selfie fotoaparátu príliš „nepochlapil“, keďže podľa testu DXOMARK jednoducho selfie kamera zaostáva za zvyškom celého smartfónu. Rozdiel medzi…

Elon Musk môže mať dôvod na radosť. Za uplynulý kvartál predali cez 90-tisíc elektromobilov Tesla

0

Pandémia nepandémia, Elon Musk môže mať dôvod na radosť. Podľa zverejnenej štvrťročnej správy sa im podarilo prekročiť magickú hodnotu počtu predaných elektromobilov. Viac ako 90-tisíc vozidiel Spoločnosť prostredníctvom tlačovej správy informuje verejnosť, že v priebehu uplynulého kvartálu vyprodukovali celkovo 6,326 vozidiel Model S/X a 75,946 vozidiel Model 3/Y. Druhým dychom…

Satelit TESS odhaľuje nové informácie o exoplanéte KELT-9b, ktorá je jednou z najhorúcejších, aké poznáme

0

Nové meranie prostredníctvom TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) umožnili astronómom lepšie pochopiť bizardné prostredie exoplanéty KELT-9b, ktorá sa pokladá za jednu z najhorúcejších, akú poznáme. Téme sa venuje americká NASA. „Faktor divnosti je pri planéte KELT-9b vysoký..,“ hovorí John Ahlers, astronóm NASA pôsobiaci v Greenbelte v Marylande. Ďalej dodáva: „Je…

KAMzaKRÁSOU

Čo pridávať do kúpeľa? Týchto 7 surovín bude tvoje telo milovať!

0

Čo tak vyskúšať kúpeľ s mliekom, citrusmi alebo esenciálnymi olejmi? Čo pridávať do kúpeľa? Zistite, ako si pripraviť dokonalý liečivý aj relaxačný kúpeľ.

TOP prípravky na opaľovanie s SPF 15 a 20: Stredná ochrana pre každého!

0

Pre ľudí s tmavším tónom pleti a hnedými až čiernymi vlasmi sú vhodné prípravky na opaľovanie s SPF 15 a s SPF 20. Ktoré sú pre nich najlepšie?

Domáca maska na slnkom zničené vlasy: Výživa len zo 4 surovín!

0

Po lete, ale aj počas neho, môžu byť vaše vlasy vysušené a zničené. Táto maska na slnkom zničené vlasy im prinavráti lesk a život. Ako si ju vyrobiť?

Niečo pre milovníkov kávy: Ako uložiť šálky vkusne a moderne?

0

Niečo pre milovníkov kávy, ktorí nevedia kam ukladať šálky. Ako uložiť šálky? Vyrobte si vkusné police, úložné boxy na vaše šálky, zrecyklujte staré predmety.

Ako použiť levanduľu v kuchyni? Z týchto receptov budeš nadšená!

0

Osviežujúcu levanduľovú limonádu, ktorá počas letných horúčav padne každému vhod, si môžete pripraviť aj pomocou vyššie spomínaného levanduľového sirupu. Ak však nemáte v pláne variť do zásoby sirup z levanduľových kvetov, no chcete návštevu či rodinu pohostiť aj sviežou a nie úplne tradičnou limonádou, v tomto prípade vám prezradíme, ako…

Sukne na leto: TOP kúsky, ktoré by mala mať v šatníku každá z nás!

1

Aké sú letné trendy pre rok 2020? Čo si doplniť do šatníka a nosiť hoci aj každý deň? Sukne na leto sú ideálne, pretože sú ľahké a vzdušné. Ktoré sú IN?

Svetlo sveta

Svätý Otec František v júlovom úmysle pozýva k modlitbe za rodiny

0

Modlime sa, „aby bolo dosť ľudí, ktorí budú s láskou, úctou a dobrými radami sprevádzať rodiny“. To je modlitbový úmysel pápeža Františka na mesiac júl. Svätý Otec zároveň upozorňuje, že rodiny potrebujú osobitnú ochranu zo strany štátov. V krátkom videu Apoštolátu modlitby Svätý Otec v španielčine hovorí: „Rodina potrebuje byť chránená. Je mnoho…

Kardinál Pell sa rozhodol vydať knihu zo súdneho procesu

0

Kardinál Pell sa rozhodol uverejniť knihu myšlienok a spomienok, ktorá vznikla počas jeho 13 mesačného väzenia. Kardinál Pell sa stal obeťou vyfabulovaného procesu zneužívania. Proces bol pozorovateľmi definovaný ako nespravodlivý. V roku 2017 mala byť zaznamenaná výpoveď, podľa ktorej údajne arcibiskup Pell v katedrále Melbourne mal zneužiť chlapca v sakristii kým celý kostol bol…

V Spišskej Kapitule vysvätili nového pomocného biskupa Jána Kuboša

0

Spišská diecéza má nového pomocného biskupa. Stal sa ním rodák z Nižnej na Orave, doterajší farár a dekan v Kežmarku Mons. Ján Kuboš, ktorého do funkcie menoval v marci Svätý Otec František (25. 3. 2020). Vysvätili ho dnes vkladaním rúk a konsekračnou modlitbou v Katedrále sv. Martina v Spišskej Kapitule.…

Nemecko 30 rokov financovalo pedofilný projekt na zneužívanie detí

0

Systematicky organizovaný pedofílny projekt, kedy deti bez domova boli dávané do domácnosti pedofilov, ktorí ich mali vychovávať a sexuálne zneužívať ako súčasť údajného výskumu, len dokazuje legalizáciu pedofílie v kruhu svetových elít. Diabolský experiment, ako ho v súčasnosti nazývajú, sa začal realizovať v roku 1970 tzv. Kentlerov projekt, ktorý mal dokázať, že aj pedofilní…

Predstaviteľ Black lives matter vyzval na zhodenie sôch Ježiša Krista

0

Hnutie Black lives matter naberá čoraz silnejšie kontúry rasistického hnutie, ktoré nenávidí ľudí bielej farby pleti. Vo Francúszku dokonca likvidujú sochy vojnového hrdinu a zakladateľa Piatej francúzskej republiky Charlesa de Gaulla s označením, že je rasista. Bol to práve de Gaulle, na ktorého bolo spáchaných osem atentátov z radov stúpencov kolonializmu a de Gaulla…

Loretánske litánie sa rozširujú o tri nové oslovenia Panny Márie

0

Z rozhodnutia Svätého Otca Františka budú do Loretánskych litánií pridané tri nové invokácie k Panne Márii. Oslovovaná bude ako „Matka milosrdenstva“, „Matka nádeje“ a „Útecha migrantov“. Prefekt Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí kardinál Robert Sarah v liste predsedom biskupských konferencií s dátumom liturgickej spomienky Nepoškvrneného Srdca Panny Márie 20. júna…

Armádny Magazín

Unijný zákaz olova v mokradiach

0

Slovensko, 3. júl 2020 (AM, Legis Telum ) - Ako pravidelne informujeme, Európska komisia s Európskou chemickou agentúrou momentálne pripravujú dva rôzne návrhy na zákaz použitia striel s obsahom olova. Prvým je zákaz použitia striel s obsahom olova v mokradiach a

V Rusku má byť vyvinutý nový ručný guľomet

0

Rusko, 3. júl 2020 (AM) - Pre ruskú armádu je vyvíjaný nový ručný guľomet na základe RPK-16, výroba sa má začať tento rok.   "Podľa technickej úlohy Ministerstva obrany RF bol vyvinutý RPK-16, prebehol úplný cyklus predbežných testov, bola vyrobená séria, ktorá bola

Video: "Zaručene zničí akýkoľvek cieľ." Ako raketový komplex Bal posilnil pobrežnú obranu Ruska

0

Rusko, 3. júl 2020 (AM, Sputnik ) -  Ruský pobrežný raketový komplex Bal "úspešne zasiahol cieľ v Čiernom mori", uvádza sa na stránke ruského ministerstva obrany na Facebooku. Rolu lode podmieneného protivníka plnil terč vybavený špeciálnymi uhlovými radarovými reflektormi. Bal sa stal dôležit

Regionálne mocnosti v Ázii podporujú vojenskú spoluprácu proti Číne

0

Austrália, 3. júl 2020 (AM ) - Indonézia a Filipíny, dvaja z najdôležitejších austrálskych partnerov v oblasti regionálnej bezpečnosti, privítali plán Canberry na vybudovanie veľkej vojenskej sily ako sily dobra v stále nestabilnejšom regióne. Hovorca indonézskeho ministra obrany Prabowo Subianto v stred

Jemenská armáda zase čistí rozsiahle oblasti od saudskoarabských žoldnierov - pozrite si video

0

Jemen, 3.júl 2020 ( AM ) - Jemenská vojna, v ktorej Spojené štáty a Británia podporujú saudskú koalíciu, zabila viac ako 100 000 ľudí a milióny dostala na pokraj hladomoru. Jemenská armáda oslobodzuje rozsiahle oblasti od saudskoarabských žoldnierov v guvernéroch Maribu a Albydy. Štátna televízia zostrihala posledné ú

Kyjev sa konečne dočkal jednotiek NATO na svojom území

0

Ukrajina, 2. júl 2020 (AM ) - A aj Budapešť sa konečne dočkala správneho okamihu na mäkkú okupáciu Zakarpatia. Kyjevský  reformátori sú dokonca šťastní. No  ťažko predpokladať ako to skončí.   Maďarský minister zahraničných vecí Peter Sijarto v predvečer povedal, že Budapešť je pripravená vyslať mnohonárodný ženijný prápor „Tisa“, aby odstránil škody spôs

Tvoja Svadba

TOP vychytávka na rozlúčku so slobodou: Bez tohto sa nezaobídeš!

0

Posledná možnosť, ako sa pred svadbou odreagovať a užiť si ten najlepší večer. Pred opicou vás zachráni táto TOP vychytávka na rozlúčku so slobodou!

Tmavá svadobná výzdoba: Necháš sa zlákať týmto svadobným trendom?

0

Neexistuje žiadna elegantnejšia farba ako čierna. Ak chcete pridať vášmu svadobnému dňu nádych sofistikovanosti, potom táto farba, ale i tmavé odtiene, sú tým najlepším riešením. Samozrejme, nemusíte mať čiernu farbu vo všetkých aspektoch vašej svadby, nie sme si istí, či by aj niekto chcel mať čierne kvety a i rúž na perách, stuhy na stoličkách a ešte aj…

Dekorácie z balónov: Svadobný trend roku 2020, ktorý ťa dostane!

0

Dekorácie z balónov sa nám väčšinou spájajú s oslavou narodenín. Tohtoročným hravým a zaujímavým svadobným trendom sú práve dekorácie z balónov.

Svadobná výzdoba DUSTY BLUE: Farba, ktorá poteší každé oko!

0

Hľadáte nežnú a romantickú svadobnú výzdobu, ktorá by bola nadčasová a ideálna do každého obdobia? Svadobná výzdoba DUSTY BLUE je to, čo hľadáte!

Ako vyzdobiť kostol, aby tvoj svadobný obrad bol nezabudnuteľný?

0

Pri výzdobe kostola nezabudnite i na jeho vonkajšok. Privítajte vašich svadobných hostí už pri vstupe a dajte vedieť celému svetu (teda aspoň mestu), že dnes je váš veľký deň. Ozdobte dvere, bránu alebo plot kvetinovými oblúkmi, ikebanami, vetvičkami a navoďte tak príjemnú svadobnú atmosféru hneď na začiatku. Takisto okolo zábradlia môžete omotať…

Svadobné šaty podľa typu postavy: Aké si vybrať pre seba?

0

„Och, tie sú nádherné. Tie musím mať," to si pravdepodobne v mysli hovoríte, keď máte pár mesiacov pred svadbou a listujete si v katalógu so svadobnými šatami. Už si hneď predstavujete, ako vznešene v nich kráčate k oltáru a všetci od úžasu híkajú. A vy sa cítite ako filmová hviezda na…

Tvoje Zdravie

Preháňadlo ako tajomstvo štíhlosti? Na čaj Senna si dajte pozor!

0

Možno čaj Senna poznáte ako prírodné preháňadlo a možno ste o ňom počuli ako o tajomstve štíhlej postavy. Pozor, tento čaj však môže byť nebezpečný!

Aké sú účinky pagaštana konského? Pomôže nielen pri kŕčových žilách!

0

Prečo patrí medzi liečivé stromy a aké sú účinky pagaštana konského? Ako si poradí s kŕčovými žilami a ktoré ďalšie neduhy odstráni? Zistite všetko dôležité!

Aké sú najčastejšie príčiny smrti? Je najväčším strašiakom rakovina?

0

Viete, aké sú najčastejšie príčiny smrti? Ktoré zdravotné problémy si vyžiadajú najviac obetí? Je skutočne najväčším strašiakom rakovina? Zistite viac!

TOP potraviny pre hrubé črevo: Čo jesť pre zdravšie črevá?

0

Ako podporiť zdravie čriev? V prvom rade tak môžeme urobiť pomocou zdravej stravy. Tieto potraviny pre hrubé črevo by mali mať miesto v každom jedálničku!

Sú aj vo vašom jedálničku? Tu je 7 dôvodov, prečo jesť artičoky!

0

Spoznajte tie najlepšie dôvody, prečo jesť artičoky pravidelne. Nemá táto zdravá zelenina miesto vo vašom jedálničku? Možno je ten pravý čas napraviť to!

TOP spôsoby, ako použiť levanduľu: Skúsite čaj či domáci voňavý olej?

0

Poznáte TOP spôsoby, ako použiť levanduľu? Pestujete si ju doma a neviete, čo s ňou? U nás nájdete recept na upokojujúci čaj či voňavý olej!