„France is back!” To bolo ústredné posolstvo prejavu E. Macrona na Svetovom ekonomickom fóre v Davose, ktoré čiastočne predniesol anglicky. Francúzsko je späť v srdci Európy.
Francúzsky prezident sa zmienil, že niekoľko hodín predtým hovorila A. Merkelová o politickej „vízii”- potom však prišlo „ale” a dlhá prestávka: „ale…verte mi, že pre mňa je hlavnou úlohou v najbližšom čase priniesť nové založenie Európy.” Jasný text: V Európe je štát, ktorý má vedúce postavenie. A Macron stojí na jeho čele.
Nápadné je, ako familiárne pozdravil Macron účastníkov vo veľkej kongresovej sále. To platí nielen o politikoch, ale aj o členoch globálnej ekonomickej elity, ktorá sa zhromaždila v Davose.
Deň predtým prijal Macron 140 z nich v zámku vo Versailles, aby presvedčil „Grands Patrons” na silnejšie investovanie vo Francúzsku. Motto podujatia znelo: „Choose France” (Zvoľte Francúzsko). Nakoniec sa mohol tešiť z investičných prísľubov vo výške takmer štyri miliardy dolárov a z vytvorenia tisícov pracovných miest.
Na stretnutí v zámku Kráľa-Slnko sa zúčastnilo z francúzskej strany nie menej ako 16 ministrov a premiér Édouard Philippe. Niektorí z nich chýbali pri ceremónii, ktorou sa oslávilo v národnom zhromaždení 55. výročie podpísania francúzsko-nemeckej zmluvy o priateľstve. Podľa ústavy je Francúzsko demokraciou, ale podľa politickej mentality prezidentskou monarchiou – ukázalo sa vtedy, keď bola v Paríži vlastná oslava zrodu zmluvy o priateľstve stretnutím Macrona a Merkelovej medzi štyrmi očami. Získanie nových investorov bolo dôležitejšie, ako posilniť staré priateľstvo. Macronovo správanie bolo odzrkadlením verejnej mienky: televízia France 2 vo večerných správach obšírne informovala o podujatí „Choose France”, ale jubilejnej slávnosti francúzsko-nemeckého priateľstva nevenovala ani jednu minútu.
Vystúpenie Macrona v Davose a predohra vo Versailles preukázali, že je francúzskym vlastencom a presvedčeným gaullistom. Napriek všetkej priateľskej rétorike bol generál de Gaulle presvedčený, že medzi Francúzskom a Nemeckom má byť súzvuk, ale žiadna rovnaká úroveň. E. Macron je prvý francúzsky prezident, ktorý si otvorene nárokuje pre Francúzsko vedúcu úlohu v Európe. Francúzi nechcú na čele národa priemernú, ale mimoriadnu osobnosť, ktorá nárok Francúzska na veľkosť hodnoverne reprezentuje.
Macron poveril francúzsku diplomaciu, aby sa starala na celom svete o to, že Francúzsko bude vnímané ako svetová veľmoc a bude prinášať pri riešení svetových problémov rozhodujúci podiel. V novembri 2017 prednášal Macron študentom v hlavnom meste afrického štátu Burkina Faso, pričom načrtol obrysy novej africkej politiky. Samozrejme bola pritom aj reč o Európe, ale pri zmienke o iných štátoch EÚ znelo: Francúzsko to vie lepšie, Francúzsko to môže lepšie.
Vrcholom Macronovho prejavu, ktorý rád hovorí anglicky, bol slávnostný príhovor na Frankofónii – taký doteraz nemal žiadny francúzsky prezident. Výzvy „silnej, podmaňujúcej frankofónie” zašli tak ďaleko, že Macron predpovedal, že francúzština je „en marche”, že skoro bude nielen vládnucou rečou Afriky, ale aj prvým jazykom sveta.
Zahraničná politika E. Macrona je zameraná – podľa klasickej gaullistickej tradície – na to, aby demonštrovala „veľkosť” Francúzska. I keď pritom často ide o tzv. akoby politiku, nemožno jej uprieť isté úspechy. Tieto úspechy a s nimi spojený zisk prestíže chce Macron využiť na zvýšenie možností presadenia svojich vnútropolitických reforiem. Televízny komentátor to formuloval takto: „Veľkosť Francúzska má zachrániť jeho ekonomiku.”
Ivan Lužák