Berlín 13. júla 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP/dpa-Wolfgang Kumm)
Peking počíta, že s EÚ príjme spoločné vyhlásenie odsudzujúce ekonomickú politiku Donalda Trumpa. Premiér Štátnej rady Li Kche-čchiang zavítal v rámci príprav tohoto dokumentu do krajín východnej Európy a Nemecka. V Berlíne boli podpísané zmluvy v čiastke 23 miliónov dolárov, Čína zase sľúbila európskym investorom prístup na svoj domáci trh.
Čínu a Nemecko spája skutočnosť, že obe štáty oveľa viac do USA vyvážajú, než importujú. Prezident Trump neraz hovoril o nutnosti likvidácie obchodnej nerovnováhy, načo Biely dom nakoniec zaviedol obmedzovacie clá. V dôsledku toho príde len Čína o 34 miliard dolárov.
Peking v posledných desaťročiach aktívne investoval do hospodárstva východnej Európy a má podporu miestnych úradov. Dnes je treba prelomiť ľady vo vzťahoch so západnou Európou, kde sa mnohí dívajú na Čínu s obavami a podozrievajú ju zo zámeru skúpenia strategických aktív Európskej únie.
Diplomatická cesta Li Kche-čchianga prispela k zblíženiu krajín, ktorých sa dotkol Trumpov kurz. Nasledovali vzájomné priateľské gestá. „Znížime tarify na dovoz tovaru do Číny,” povedal Li Kche-čchiang na samite v Sofii.
Peking hľadá priateľa
Po protekcionistických opatreniach Washingtonu sa Čína obrátila pre pomoc na Európsku úniu. Peking sa snaží dokázať, že je možno nielen taktická aliancia, ale tiež niečo závažnejšie. Keď Američania vystúpili z Parížskej dohody o klíme, posilnili v Číne boj s globálnym oteplením. V tejto otázke majú Číňania a Európania úplnú zhodu.
Majú tiež zhodný názor na obchod. Premiér Li vyslovil na návšteve v Berlíne spoločný názor, čínsky a európsky: „Voľný obchod má význam pre obe strany a pre celú svetovovú ekonomiku.” Angela Merkelová s ním súhlasila: „Chceme spoločne uhájiť pravidlá Svetovej obchodnej organizácie.”
A nakoniec tretí faktor zblíženia. Vzťah k EÚ. Médiá sa už skôr dozvedeli, že Trump navrhol francúzskemu prezidentovi Emmanuelovi Macronovi vystúpenie jeho krajiny z EÚ výmenou za výhodnejšie zmluvy s USA. V Pekingu vyslovili politickú podporu EÚ ako projektu. Čína dúfa, že EÚ bude jednotným a prosperujúcim partnerom, pretože je to výhodné pre obe strany.
Nie všetci sa chcú priateliť s Čínou
Ale nie všetci v EÚ sú ochotní ponúknuť ruku Číne. Niektoré štáty spochybňujú dobrú vôľu Pekingu.
„V Nemecku sa obávajú, že Čína, ktorá má obrovské finančné prostriedky, začne skupovať strategicky dôležité ekonomické objekty. V EÚ platí neverejné pravidlo — predávať skutočne cenné aktíva iba Európanom. Peking to cíti a pokúša sa manévrovať. Ide zadným vchodom a investuje do problémových krajín na východe EÚ. Tamojšie elity natoľko potrebujú peniaze, že sa na to dívajú cez prsty. Avšak v Berlíne je všetko inak,” vysvetlil Sputniku nemecký politológ Alexander Rahr.
Zástupca riaditeľa Ústavu politických technológií Alexej Makarkin súdi, že sa SRN a ČĽR navzájom ekonomicky dopĺňajú, avšak sú veľmi vzdialené z politického a mentálneho hľadiska. „Čína sa zameriava na výrobu masovej produkcie, Nemecko na tovar prvotriedny, ale kusový. A z tohoto hľadiska majú záujem o spoluprácu. Oba štáty potrebujú zachovanie priestoru voľného obchodu. No sú vyhliadky na zblíženie dosť nejasné,” myslí si expert. Podľa jeho názoru čaká Čínu a Nemecko obhajoba svojich práv cez štruktúry WTO.