Berlín 15. novembra 2021 (HSP/spiegel/Foto:TASR/AP-Julien Warnand, TASR/AP-John Thys, Pool, Wikimedia)
Podľa zákona majú občania EÚ právo pochopiť, ako sa rozhodnutia Európskej komisie prijímajú. Toto stanovuje nariadenie, ktoré upravuje zverejňovanie služobných e-mailov, alebo krátkych správ. Táto transparentnosť sa však vytráca, keď ide o „megadohodu“ EÚ so spoločnosťou Pfizer
Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č.1049/2001 z 30. mája 2001 stanovuje, že každý občan EÚ má „maximálny prístup“ ku všetkým dokumentom, ktoré vlastní Komisia, Európsky parlament a Rada členské krajiny by mali byť udelené – a to čo najjednoduchším spôsobom.
Realita však je, že skutočné nakladanie s dokumentmi zo strany Európskej komisie je príkrom rozpore so špeciálne stanovenými pravidlami transparentnosti.
Ešte pred podpísaním zmluvy, v apríli, bol podľa správ v New York Times generálny riaditeľ spoločnosti Pfizer Albert Bourla a predsedníčka Európskej Komisie Ursula von der Leyenová v úzkom kontakte, pričom strávili viac ako mesiac telefonovaním a výmenou textových správ. Následne, po skončení rozhovorov, bola v máji ohlásená zmluva na dodávku až 1,8 miliárd kusov vakcín proti ochoreniu COVID 19.
Podľa všetkého si vytvorili šéf Pfizeru a šéfka EÚ počas rozhovorov „hlboký vzťah dôvery, pretože sa dostali do detailných diskusií“. Výsledkom bola „megadohoda“, ktorá reguluje dodávky vakcín Pfizer do krajín EÚ do roku 2023.
Von der Leyenovej samotné lekárske vzdelanie, ako aj profesia jej manžela boli vraj evidentne pri rokovaniach veľmi nápomocné.
Šéfka EÚ je doktorkou medicíny a má magisterský titul v odbore „Verejné zdravie“, jej manžel Heiko von der Leyen je medicínskym riaditeľom americkej biofarmaceutickej spoločnosti Orgenesis Inc., ktorá sa špecializuje na vývoj bunkových a génových terapií.
Šéf firmy Pfizer Albert Bourla bol z Ursuly van der Leyenovej kompetentnosti očividne nadšený: “Poznala podrobnosti o variantoch, vedela podrobnosti o všetkom. Vďaka tomu bola diskusia oveľa pútavejšia.”
Tento výrok šéfa Pfizeru zaujal novinára z platformy Netzpolitik.org natoľko, že, s odvolaním sa na nariadenie č. 1049/2001, požiadal v apríli Európsku Komisiu, aby zverejnila všetku komunikáciu medzi Bourlom a von der Leyenovou.
Odpovede sa však novinár dodnes nedočkal.
Na otázku, či boli správy von der Leyenovej šéfovi Pfizeru Bourlovi vymazané, či stále existujú , alebo či Komisia jednoducho nevie kde sú, hovorkyňa Komisie neodpovedala, len v strohosti uviedla, že korešpondenciu nemá. SMS a iné krátke správy sú vraj „vo svojej podstate krátkodobé a v zásade neobsahujú žiadne dôležité informácie o politike, činnosti alebo rozhodnutiach Komisie. Krátke správy sú vraj aj preto „v zásade vylúčené“ zo zachytávania dokumentov a vo všeobecnosti sa neevidujú v systéme Ares (program vnútropodnikovej archivácie EÚ). V každom prípade v súčasnosti neexistujú „žiadne technické možnosti na zachytávanie krátkych správ“.
Toto je ale podľa všetkého v priamom rozpore s internými pravidlami Komisie, ktoré boli prijaté v roku 2015 a ktoré stanovujú, že SMS a podobné správy by sa mali skopírovať do e-mailu, naskenovať alebo inak zaregistrovať.
Špecialista na európske právo, berlínsky právnik Alexander Thiele, preto argumenty Komisie rázne kritizuje: “Toto plošné popretie politickej či právnej relevantnosti SMS považujem z právneho hľadiska za viac ako otázne,” uviedol právnik. Otázne je aj to, či je automatické mazanie neregistrovaných e-mailov vôbec prípustné.
Odpoveď Európskej Komisie v záležitosti straty konverzácie medzi von der Leyenovou a šéfom Pfizeru už viedla k sťažnosti a následnému vyšetrovaniu zo strany Európskej ombudsmanky, ktorá vyšetruje nesprávny úradný postup inštitúcií a orgánov Európskej únie.
Ombudsmanka, írska novinárka Emily O’Reillyová, už napísala Komisii a siedmim ďalším inštitúciám EÚ otázku, ako nakladajú s dokumentmi – najmä s chatovacími službami, ako je WhatsApp.
Lehota na odpoveď končí dnes, v pondelok. Podľa médií tiež došlo k stretnutiu O’Reillyovej so zástupcami Komisie. Ombudsmanka o tom plánuje zverejniť správu budúci týždeň.
Pre von der Leyenovú to môže byť nepríjemné: Bude pravdepodobne musieť čeliť ďalšiemu oficiálnemu vyšetrovaniu.
Pre občana Európskej Únie však odteraz dostáva prípad začiernenia veľkých častí zmluvy medzi Európskou Úniou a firmou Pfizer ešte jednu novú dimenziu.
Andrea Lopatková