Bratislava 3. januára 2024 (HSP/ Euronews/ Foto: Pixabay )
Redakcia Euronews sa pozrela na to, do akej miery je “Suchý január” naozaj zdravší
Každý rok v januári si väčšina z nás dáva predsavzatie, že na sebe bude pracovať. Niektorí začnú s diétou či cvičením, iní sa snažia počas tohto mesiaca abstinovať od alkoholu.
Vaše sociálne médiá sú teraz pravdepodobne zaplavené príspevkami o sebazdokonaľovaní.
Možno aj pár oznámení od blízkych, že celý január zostávajú triezvi. Na celom svete táto tradícia nazývaná “Dry January”, v preklade “Suchý január” získava na popularite.
Podľa prieskumu v Spojenom kráľovstve, ktorý uskutočnila organizácia Alcohol Change UK , viac ako 8,5 milióna ľudí uviedlo, že tento rok plánujú zostať mesiac bez alkoholu v kampani Suchý január. Pre porovnanie – keď sa táto kampaň začala v roku 2013, sa do výzvy zapojilo len 4 000 ľudí.
Ako veľmi môže mesiac bez alkoholu ovplyvniť naše zdravie?
Nebezpečenstvo konzumácie alkoholu je dobre známe. Podľa časopisu The Lancet patrí nadmerné požívanie alkoholu medzi hlavné príčiny chorobnosti a úmrtnosti na celom svete.
Takmer jeden z piatich Európanov uviedol, že v roku 2019 aspoň raz za mesiac absolvoval epizódy nadmerného pitia alkoholu – čo znamená, že na jedno posedenie vypil viac ako šesť jednotiek alkoholu.
Dlhodobá nadmerná konzumácia alkoholu zvyšuje riziko:
cirhózy pečene
rakoviny, najmä rakoviny prsníka a pažeráka
zlyhanie srdca
vysokého krvného tlaku
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) neexistuje bezpečná miera pitia alkoholu. Jediný spôsob, ako sa vyhnúť škodlivým účinkom alkoholu, je nepiť.
Podľa viacerých štúdií sa ukázalo, že dodržiavanie Suchého januára prináša významné zdravotné výhody.
Dve z nich uskutočnil Dr. Rajiv Jalan, profesor hepatológie na University College London (UCL). Hoci nešlo o štandardizovanú štúdiu, Jalan uviedol, že výsledky boli zarážajúce.
„Najdôležitejším výsledok, ktorý sme u pacientov pozorovali, bo pocit zvýšenej energie, ako aj zvýšená koncentrácia a spánok. Väčšina z pozorovaných pacientov schudla, takmer 2 až 3 kilogramy v priebehu jedného mesiaca,“ povedal Dr. Jalan pre Euronews s odkazom na štúdiu, ktorú vykonal na malej skupine zamestnancov časopisu New Scientist v roku 2013.
V roku 2018 doktor Jalan dokončil nový výskum na väčšej skupine nemocničných pracovníkov, ktorí sa rozhodli zúčastniť sa na výzve, v porovnaní s ostatnými osobami, ktoré sa jej nezúčastnili.
„Sledovali sme ľudí po troch až šiestich mesiacoch, aby sme zistili, aký vplyv mal na nich Suchý január. Vo všeobecnosti sa v tomto mesiaci cítili tak dobre, až im vzrástla obava, že by o tento pocit pitím alkoholu prišli. V nasledujúcich šiestich mesiacoch ich spotreba alkoholu zostala nízka,“ vysvetlil.
„Sledovaní ľudia mali pocit, že sú na večierkoch nudnou spoločnosťou, to je asi jediná nevýhoda,“ uviedol Dr. Jalan.
Negatívny bumerang efekt?
Štúdia z roku 2021 však zistila, že Suchý január môže vyvolať negatívny bumerangový efekt podobne ako tzv. jojo efekt diéty, ktorej cieľom je strata hmotnosti.
Organizácia British Liver Trust skôr odporúča, aby ľudia každý týždeň dva alebo tri dni nepili alkohol a umožnili tak pečeni pravidelne sa zotavovať, namiesto toho, aby mesiac abstinovali a potom sa vrátili k starým zvykom.
Joe Marley, riaditeľ komunikačného oddelenia organizácie Alcohol Change UK, však tvrdí, že štúdie ukázali niečo iné.
„Je to tak trochu mýtus, že nastane efekt bumerangu, keď sa ľudia zúčastnia na Suchom januári. Sedem z desiatich ľudí aj po šiestich mesiacoch od tejto januárovej výzvy pije s rozvahou a zdravšie – takže v skutočnosti neexistujú žiadne dôkazy o tom, že by sa na konci januára ľudia vrátili k starým návykom,“ povedal pre Euronews.
Kto by sa nemal zúčastniť na Suchom januári?
Podľa všetkých odborníkov, s ktorými sa redakcia Euronews rozprávala, je kampaň Suchý január určená pre spoločenských konzumentov alkoholu, nie je pre ľudí, ktorí sa snažia vyliečiť zo závislosti od alkoholu.
„Ak ste závislí od alkoholu do takej miery, že by ste pociťovali nebezpečné abstinenčné príznaky, potom Suchý január nie je pre vás vhodný. Mohlo by to byť životu nebezpečné. Ak si myslíte, že ste v takejto pozícii, stále je možné prevziať kontrolu nad pitím – ale musíte sa o tom najprv porozprávať so svojím lekárom,“ upozornil Marley.