Bratislava 26. januára 2015 (PR/EkoPyro/Foto:TASR)
Pozrite si krátky zostrih najlepších ohňostrojov
Oslavy nového roka 2015 priniesli úžasné ohnivé a svetelné predstavenie. Pozrite sa spolu s nami na tie najlepšie zábery ohňostrojov po celom svete.Začíname chronologicky, podľa toho ako sa vo svete začínali oslavy. Ako prví vítajú nový rok obyvatelia ostrova Kirimati v Tichom oceáne, ktorý je súčasťou štátu Kiribati a oslavy sa tu začínajú o 11:00 nášho, stredoeurópskeho času. Zaujímavosťou rôznych časových pásiem je fakt, že na Havajských ostrovoch oslavujú príchod nového roka medzi poslednými a to v čase, keď máme u nás 1. január a čas 11:00. Pozrite si krátky zostrih najlepších ohňostrojov.
Auckland, Nový Zéland
O 12:00 SEČ sa rozžiarila televízna veža Sky Tower v Aucklande a spustil sa 800 kilogramový ohňostroj plný pyrotechniky, svetlíc a rakiet. V najväčšom novozélandskom meste si mohli fanúšikovia vychutnať aj osemnásťhodinový koncert v centre mesta.
Sydney, Austrália
V Sydney sa zhromaždilo v okolí prístavu asi 1,5 milióna ľudí, aby upriamili svoju pozornosť na most Harbour Bridge a na budovu slávnej opery. Show, ktorá trvala necelých 15 minút sa rozprestierala takmer nad celým prístavom a ohňostroje sa odpaľovali nielen z pevniny, ale aj z viacerých lodí. Pre porovnanie s Aucklandom, ohňostroj v Sydney vraj vážil okolo 7 ton.
Pchjongjang, Severná Kórea
Oslavy nového roka neobišli ani diktátorsky ovládanú Severnú Kóreu. Obyvatelia si mohli užiť veľký ohňostroj v hlavnom meste. Svojou veľkosťou určite nepredbehol megalomanské mestá, no určite priniesol radosť viacerým divákom.
Tchaj-pej, Taiwan
V Taiwanskej metropole Tchaj-pej sa pred polnocou všetci pozerajú na súčasnú tretiu najvyššiu budovu sveta, mrakodrap Tchaj-pej 101 (509m). Stojednotka držala prvenstvo v najväčších odpočítavacích hodinách na silvestra, dnes už ju
Dubaj, Spojené arabské emiráty
Ak vaše mesto patrí medzi tie najbohatšie na Zemi a zároveň v ňom máte postavenú najvyššiu budovu sveta, o mieste konania novoročného ohňostroja je rozhodnuté. V Dubaji odpálili ohňostroj z budovy Burdž Chalífa a obrovskými LED panelmi sa zrejme zapísali do Guinessovej knihy rekordov.
Moskva, Rusko
Moskva bola prvou európskou metropolou, v ktorej sa začali novoročné oslavy. Tie vypukli ako inak na Červenom námestí a pyrotechnika osvetľovala chrám Vasila Blaženého.
Paríž, Francúzsko
Centrom osláv v Paríži sa stal známy Víťazný oblúk. Francúzi tento rok uprednostnili skôr veľkolepú svetelnú show, ktorá sa premietala priamo na parížsky monument. Využili techniku tzv. videomappingu. Krátku ukážku nájdete aj vo videu pod článkom.
Londýn, Anglicko
V Londýne na nábreží si tento rok kvôli bezpečnosti mohlo pozrieť ohňostroj odpaľovaný aj z vyhliadkového kolesa London Eye „len“ približne 100.000 ľudí, ktorí si museli kúpiť lístok za 10 libier. O polnoci zazneli známe zvony vo veži Big Ben a oslavy sa mohli začať.
Rio de Janeiro, Brazília
Na jednej z najväčších pláží na svete, na slávnej Copacabane sa zišlo približne dva milióny ľudí aby si užili príchod nového roka. Pred polnocou sa im prihovoril z gigantickej obrazovky pápež František, po ktorého posolstve nasledoval 16-minútový ohňostroj a hudobno-tanečné vystúpenia na troch pódiách.
New York, USA
K vítaniu nového roka v New Yorku, už od roku 1907, neodmysliteľne patrí obrovská svetelná guľa na Times Square, ktorá sa spúšťa za tónov slávneho hitu Franka Sinatru New York, New York. Úder polnoci si tu vychutnalo viac ako milión ľudí.
Upozornenie: Upozorňujeme čitateľov, že tento materiál je uverejnený v rámci Inzertnej textovej služby a za jeho obsah nesie zodpovednosť zadávateľ.